24.08.2012

Praca za 3500 euro, czyli jak zostać słupem

Internetowi przestępcy mają się dobrze, a walczące z nimi służby przegrywają kolejną batalię. Dlatego bądźmy mądrzy przed szkodą i nie dajmy się wrobić w pranie skradzionych pieniędzy. Od kilku miesięcy nieprzerwanie zalewa nas spam / scam z propozycjami atrakcyjnej i prostej pracy. Wystarczy podać dane osobowe i numer konta bankowego. Jeśli otrzymamy przelew i będziemy chcieli pobrać pieniądze lub przelać je na wskazane przez przestępców konto, sami trafimy za kratki.

Bezrobocie rośnie, więc niektórzy mogą się skusić na propozycję "pracy" otrzymaną emailem. Zwłaszcza, że maile rozsyłane przez przestępców wyglądają na wiarygodne a korespondencja brzmi początkowo niewinnie. Oto przykład (pisownia oryginalna):
Cześć.
Aktualnie oferujemy pozycję finansowego przedstawiciela w twoim wojewódstwie.
Główne obowiązki będą obejmować:
W ciągu tygodnia otrzymasz e-mail od firmy z różnymi przepisaniami.
Krok po kroku instrukcje będą dostarczone przez elektronową pocztę i detale przepisania będą wyjaśnione przez Twojego osobistego menedżera.
To będzie służyło testem Twoich umiejętności i pokaże Twoją staranność w pracy.
Za każde zadanie, zrealizowane pomyślnie będzie wypłata.
Będziemy płacić według stawki podstawowej w wysokości 200 EUR za tydzień (wynagrodzenie zasadnicze) plus prowizja 4% w dodatku.
Jeśli jesteś gotowy wydać około 2-3 godzin dziennie,
to normalnie Twoje miesięczne dochody będą się różnić między 2000-3500 euro miesięcznie.
Do tej pracy potrzebne będą:
kontaktowy telefon komórkowy,
dostęp do Internetu,
adres poczty elektronicznej,
konto bankowe (dla płacy zarobkowej)
i oczywiście trzeba będzie Twoje doświadczenie i umiejętności.

Warunki:
- roboczy grafik o niepełnym wymiarze czasu pracy
- Czas pracy jest giętki
- Dobrze wypłacana płaca zarobkowa co 2 tygodnie na wskazane konto bankowe
- Możliwości rozwoju zawodowego

Aby uzyskać więcej informacji na temat firmy i pozycji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go do nas w najbliższym czasie:
- Twoje imię i nazwisko
- Twój kraj zamieszkania
- Twój numer telefonu kontaktowego
- Twój e-mail
- Należy również dołączyć swoje CV do tej wiadomości

Nasze kontakty: Wicenty@pracainteria.com.
Po otrzymaniu formularza zgłoszeniowego nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą i prześle więcej szczegółowych informacji.
Kto by nie chciał pracy, za którą można dostać minimum 2,5 tys. euro? Ano właśnie. Tak wielu daje się nabrać. A mechanizm oszustwa jest prosty. Przestępcy okradają konta bankowe przez internet (np. wykradając loginy i hasła bądź karty płatnicze). Aby pobrać skradzioną gotówkę, szukają tzw. słupów, czyli osób, które wypiorą pieniądze - odbiorą przelew i przekażą forsę dalej. Nasz potencjalny zarobek to jakiś procent od przelanych, wypłaconych pieniędzy. Jeśli weźmiemy udział w tym procederze, trafimy na 8 lat do więzienia. A w najlepszym wypadku czeka nas areszt i tłumaczenie się przed sądem z własnej głupoty.

Przestępcy spamują nasze maile. Mają obszerne bazy adresów mailowych. Co ciekawe, zdarza się, że podszywają się za wiarygodne podmioty, np. za Miejski Urząd Pracy w Lublinie. Sprytnie, prawda? Wielu da się nabrać jeśli propozycja pracy będzie pochodziła z UP :) O tej mistyfikacji pisał w kwietniu tego roku "Kurier Lubelski".