30.07.2011

Czego szuka facet 40+ w Internecie?

Przeczytałem na stronach Press'a, że Jacek Czynajtis, były wiceszef Muratora, stworzył serwis internetowy dla facetów po czterdziestce w domenie facetpo40.pl Ponieważ za kilka lat mnie też stuknie 40 postanowiłem się przyjrzeć temu startup'owi. Projekt dość trudny, bo czego faceci w tym wieku mogą szukać w sieci? Zwłaszcza, że jedni są zdziecinniałymi (podstarzałymi) playboyami a inni poważnymi głowami rodzin czy biznesmenami. A jeszcze inni zapewne sfrustrowanymi alkoholikami. I nie wiem czy serwis odpowiada na potrzeby tej właśnie grupy czytelników.

Jeśli chodzi o stronę "techniczną" serwisu, to jestem mile zaskoczony. Brakuje mi w polskim internecie ciekawie zaprojektowanych i porządnie wykonanych serwisów informacyjnych. Facetpo40.pl mocno się wyróżnia. Może tylko czarny kolor jest trochę zbyt poważny, ale ktoś inny powie, że jest ok. Tu za webdesign odpowiadała firma Southern Sun. Z informacji w Press wynika, że teksty, grafiki i reklamy załatwia dla serwisu agencja marketingowa Brandiva. To taki trend ostatnich lat - nie ma już dziennikarzy i redaktorów, zastępują ich copywriterzy, autorzy do wynajęcia i project managerowie.


A teraz treści - tekstem najczęściej czytanym jest artykuł "Najbardziej podniecające części kobiety". W pierwszej zakładce zaś (pt. forma) znajdujemy serię tekstów o kondycji fizycznej, problemach z jądrami i prostatą. Dalej jest cały dział poświęcony impotencji. No nie... - pomyślałem. Czy tylko tym żyją dojrzali mężczyźni? Seks, forma, kobiety, impotencja... To dość stereotypowe podejście, rodem z CKM czy Men's Health. Ale w kolejnych zakładkach jest już lepiej. Znajdziemy artykuły o związkach, rozwodach, dzieciach, randkach a nawet recenzje książek.

Fajnie, że powstał taki serwis. Jest darmowy (utrzymuje się z reklam i sprzedaży koszulek) i pewnie przyciągnie facetów po 40, którzy czują się za starzy na czytanie głupot w Men's Health a tutaj znajdą przystań dla siebie. Jednak niektóre teksty są dość płytkie, banalne, porady są wyświechtane. Brakuje mi tekstów eksperckich, pisanych przez lekarzy, psychologów. Brakuje też wywiadów ze znanymi facetami po 40. Ale może się pojawią, w końcu projekt dopiero wystartował.

-

3 komentarze:

 1. Jestem facetem po 40-tce i nie znalazłem w tym serwisie niczego dla siebie. Widocznie tworzą go głównie młodsi - a więc tacy, którzy o życiu dojrzałego mężczyzny może coś i "wiedzą", ale go ani nie czują, ani nie rozumieją.

  Ten serwis nie wypełni luki, bo jest tylko odrobinę lepszą wersją cytowanych w artykule "magazynów dla mężczyzn". Luka tkwi zupełnie gdzie indziej: dojrzałym ludziom (obojga płci) brakuje przede wszystkim serwisu społecznościowego, w którym to właśnie oni byliby grupą dominującą. Bo póki co, z trudem przemykają między niezliczonymi 20- i 30-latkami.

  Zajrzałem na forum "facetpo40.pl" i co znalazłem? Forma, Gadżety, Kariera, Kobieta...

  Niewypał.

  I dlaczego na czarno? Czy to sugestia, że już czas umierać? O nie, panowie, jeszcze nie... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za komentarz. Potwierdził moją ocenę serwisu. Prawdopodobnie robią go ludzie młodzi, (tylko właściciel jest wiekowy). I zapewne tematy są robione bardziej pod reklamodawców aniżeli czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za cenne wskazówki i zainteresowanie się serwisem facetpo40.pl. Jednakże chciałbym zwrócić uwagę, że nie piszemy o impotencji, lecz o potencji - i to właśnie nas różni w spojrzeniu na dzisiejszego czterdziestolataka - pokazujemy mu, jak znaleźć i wzbudzić swój potencjał, zamiast odwieszać życie na haczyk. Dlaczego serwis ma szatę graficzną grafitowo-czarną. Projekty oparte o kolory lila róż, seledyn, turkus i beżowy odrzuciliśmy. Została czerń i grafit. Kolory te w żadnym wypadku nie mają nastrajać dekadencko. Czerń to też chłód, opanowanie i pewność siebie a my chcemy wzbudzać u facetów poczucie włąsnej wartości i przekonywać, że po 40tce nie ma już miejsca na przypadkowe i emocjonalne wybory. Prosimy o gorące kibicowanie, bo idea wydaje się nam słuszna. Pozdrawiam serdecznie. Jacek Czynajtis, założyciel facetpo40.pl

  OdpowiedzUsuń