04.07.2010

Gry na NK - oldschool i nowe trendy

Jak nasza klasa zapowiedziała, tak NK zrobiła. Miały być gry w lecie, to są. Na razie jest 9 gier. Część to gry "zyngopodobne" a pozostałe to platformówki i zręcznościówki. Obiektywnie o nich pisać nie potrafię. Wychowałem się na Doomie, Wolfsteinie itp. strzelankach. A tu mamy oldschoolowe, proste gierki, z naciąganą społecznowością.

Gry dostarczyło dwóch deweloperów. Pierwszym jest rosyjski i-Jet Media. To firma założona w 2005 r. Od początku robi gry na lokalne serwisy społecznościowe. Pierwszą, którą uruchomiła był Happy Farmer, chińska podróbka Farm Ville. Potem zaczęli tworzyć własne gry i tak, teraz na NK jest kolejna podróbka klasyki Zyngi czyli Happy Harvest (nie dało się wymyślić polskiego tytułu?). Innymi grami tego studia są Moja Szkoła i Szpital. Obie mają specyficzną, mangową grafikę. Czy polscy userzy je polubią? Hmm...
Ostatnią, jak na razie grą marki i-Jet w NK są Miejskie Gangi. Jak rozumiem miała to być odpowiedź na Mafię Wars a wyszło coś gorszego od Menel Game. Już po screenie (czwarty od góry) widać, że aplikacja nie zachęci do grania tych, którzy znają Mafię Wars.

Pozostałe gry na NK dostarczyła niemiecka firma Plinga. Co ciekawe, Plinga na swojej stronie informuje, że posiada tylko 3 gry a tu jest ich... 5! Pierwsza to znana wszystkim PC-towcom darmowa gra Icy Tower. Skaczemy sobie w niej sympatycznym ludzikiem w wełniaku na głowie i zdobywamy punkty. Fajna gra, tylko, że została stworzona w 2001 roku i jest do dzisiaj rozwijana przez szwedzką firmę Free Lunch Design. Czemu więc NK ma tę grę od Niemców? Oryginalne (szwedzkie) Icy Tower można też znaleźć na Facebooku.

Inną znaną, odświeżoną grą w wersji flash na NK jest Funtris, nowa odmiana Tetrisa. Następną jest Crazy Charly - platformówka w której poruszamy postacią małej małpki, która toruje sobie drogę w labiryncie podkładając bomby.

Kolejna gra to Turtle Squad. Jeśli ktoś lubi kierować sympatycznym żółwikiem, który morduje swoich braci (inaczej oni zabiją jego), to gra na pewno go wciągnie. 

Na koniec odpaliłem grę Pet Party (ostatni screen na dole posta). Widziałem w Internecie, że gra porywa młodych ludzi. Mnie przeraża. Ma straszną, infantylną grafikę i generalnie jestem za stary na takie koszmarki.

Podsumowanie:
Wprowadzenie gier na NK to naturalny ruch serwisu, który chce konkurować z FB. Ale FB, który przed laty wprowadził aplikacje twórców zewnętrznych i tak zaistniały w nim gry np. Zyngi (Farm Ville ma 75 mln użytkowników) wysoko zawiesił poprzeczkę. Deweloperom ciężko jest stworzyć coś nowatorskiego, co nie tylko znajdzie uznanie graczy, ale będzie wykorzystywało technologie społecznościówki (tablica FB, Śledzik w NK), a także będzie przynosiło zyski ze sprzedaży wirtualnych produktów. Moim zdaniem gry i-Jeta i Plingi są grami fajnymi, lecz wstecznymi. A te stare gry budzące sentyment mają to do siebie, że dość szybko się nudzą, są wypierane przez nowe produkcje.

FB jest amerykański, Zynga też. Firmy z Doliny Krzemowej są globalne i  dzięki temu odnoszą sukces. NK to jednak portal polski i dla Polaków. Dlaczego serwis skorzystał z globalnych gier produkowanych w Rosji i Niemczech? Szkoda, że nie dali zarobić naszym rodzimym deweloperom. Akurat gry społecznościowe, uruchamiane w przeglądarce to nie jest coś bardzo skomplikowanego a zdolnych twórców gier mamy nad Wisłą wielu. Rozumiem skąd taka decyzja, NK nie ma otwartego API, zewnętrzne firmy nie mogą tworzyć aplikacji na NK. Czyli NK musiałoby zatrudnić twórców gier i tworzy gry wyłącznie na NK, co byłoby kosztownym i ryzykownym zadaniem. A szkoda, gra, której akcja toczy się w Warszawie czy w Giżycku byłaby strzałem w dziesiątkę.

Macie swoje ulubione gry na NK?

6 komentarzy:

 1. Anonimowy7/06/2010

  żałosne te gry na NK, pełne błędów ortograficznych i niedoróbek
  Rosjanie (i-Jet media) powinni zainwestować w korektę, zanim wypuszczą to na obce rynki, bo to wstyd i źle o nich świadczy

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy8/14/2010

  gram w gangi i chyba przestane w to grać bo ta gra oszukuje!!! a tak w ogolę nie ma opisu do tych gier jak w nie grać ,te gry są po to żeby naiwni kasę wciskali w nie, a ja taki głupi nie jestem i ani złotka nie udałem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy10/04/2010

  Na nk są super gry

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy11/04/2010

  fajne gry i mogli by wrzucic wiecej ich

  OdpowiedzUsuń
 5. Seafight jest niezła. Tylko sporo czasu zabiera poznanie wszystkich opcji i map.

  OdpowiedzUsuń
 6. MODERATORZY I-JET GRY GRYBIARZE DOKAD TAK WADLIWIE GRA BEDZIE SIE LOGOWAC NIE MA Z WAMI ZADNEGO KONTAKTU CHYBA TAM PRACUJA NIE POWAZNI LUDZIE MAM NAJ NOWSZE TYPY PRZEGLADAREK NOWE AKTUALIZACJE WSZYSTKO WYCZYSZCZONE NIC NIE CHCE SIE LOGOWAC PESON;5b9b9a6f82dfd032 zrubcie cos z tym lub odpiszcie jak ptraficie

  OdpowiedzUsuń