27.04.2010

Ile serwisów potrzebują e-modelki?


Jeśli przejrzymy zasoby polskiego internetu stwierdzimy, że nasz kraj jest zagłębiem modelek. Albowiem serwisów, w których modelki, zarówno amatorki, jak i modelki doświadczone, mogą założyć portfolio i szukać zleceń lub współpracy z osobami z branży jest bez liku. I ciągle powstają nowe serwisy! Z jednej strony ten wysyp portali modelkowych jest zrozumiały - fotografia cyfrowa sprawiła, że każdy może dziś realizować sesje zdjęciowe i uważać się za fotografa. I każda dziewczyna, która pozuje komuś do zdjęć uważa się za modelkę, lub uważa, że ma szansę zrobić karierę jak Anja Rubik.

W innych krajach amatorski modeling, tudzież fotomodeling, również przeżywa rozkwit. Funkcjonuje bardzo popularny, globalny serwis dla modelek i fotografów ModelMayhem.com, zaś w poszczególnych krajach powstało bardzo wiele serwisów lokalnych. Nie wskażę ich, skupię się na krajowym e-podwórku. Okazją do napisania tego posta jest uruchomienie nowego portalu modelkowego, który - jak mi się wydaje - jest projektem bardzo ambitnym. Ale samo powstanie nowej społecznościówki dla amatorów modelingu wydaje się absurdalnym posunięciem. Polska nie jest krajem w którym mamy jakieś duże zapotrzebowanie na modelki. Bo nie jesteśmy krajem mody (jak np. Włochy), nie mamy liczących się projektantów ubrań i butów. Nie słyniemy też ze szczególnego popytu na czasopisma ze zdjęciami (wiele tytułów bankrutuje).


Zdecydowałem się napisać ten post, gdyż czasami sam robię zdjęcie i potrzebuję wtedy modelek. Z tego powodu znam nieco amatorskie serwisy dla fotografów i dziewczyn pozujących do zdjęć. Opiszę więc kilka portali, które są znane i warte odwiedzenia. Na początku muszę zaznaczyć, że takich witryn już 5 lat temu było sporo. Jednak w większości były to witryny bardzo amatorskie, niemoderowane. Ich twórcy zarabiali na reklamach, lub na sms-ach, ponieważ gdy fotograf chciał się skontaktować z modelką musiał wpierw wysłać sms za np. 5 zł. Teraz mamy już kilka, kilkanaście społecznościówek darmowych a jednocześnie w miarę profesjonalnych. Powstały w okresie 2 lat! Maxmodels.pl - Portal uruchomiony kilka lat temu przez fotografa z Krakowa. Serwis stał się szybko popularny ze względu na prosta obsługę oraz przez połączenie witryny z kontami (potfoliami) użytkowików oraz forum. I jako pierwszy w kraju wprowadził możliwość wystawiania referencji osobom z którymi współpracowaliśmy (patent znany z zagranicznych portali). Zdaje się, że Maxmodels ze 150 tys. użytkowników jest największym, branżowym serwisem. Aktualnie właścicielem tej społecznościówki jest Interia (Bauer). Co ciekawe jej twórca (po sprzedaniu serwisu) nadal pracuje nad rozwojem portalu, ale uruchomił też serwis konkuencyjny wobec Maxmodels (o nim za chwilę).

Modelki24.pl - Jeden z najstarszych, branżowych serwisów. Chyba dość popularny, choć nie wiadomo czemu, bo nie ma funkcji społecznościowych. Można w nim założyć konto - wizytówkę, i tyle. Posiada dział z ogłoszeniami, wykorzystywany często przez osoby do celów quasi modelingowych. Jakich dokładnie? Wolę nie pisać, nie ma jeszcze godziny 23-ej ;)

iPortfolio.pl - To również nie jest społecznościówka, ale płatny serwis do zakładania internetowego portfolio we flashu. Raczej dość popularny serwis, daje możliwość założenia atrakcyjnej galerii zdjęć osobom nie mającym pojęcia o tworzeniu WWW, choć ma wiele ograniczeń. Właściciele iPortfolio.pl dziś próbują nadrobić brak funkcji społecznościowych, więc uruchomili platformę iArtist.pl

ModelBase.pl - Jeśli się nie mylę (a pewności nie mam), serwis założyli użytkownicy Maxmodels.pl, którzy byli niezadowoleni z pauperyzacji tamtej społecznościówki - chodziło o zakładanie kont przez osoby przypadkowe. W ModelBase.pl pojawiła się "poczekalnia" - modelka lub fotograf zakładając konto w portalu muszą przejść pozytywną weryfikację użytkowników. Portal nie zdobył dużej popularności.

FotoMody.pl - kolejna społecznościówka dla modelek, fotografów i wizażystów. Choć dość interesująca wizualie, niespecjalnie popularna.MyModels.pl - nowy serwis twórcy Maxmodels. Bardzo podobny do pierwowzoru. Wizualnie niezbyt atrakcyjny z nieudanym modułem wyświetlania galerii.

Opisałem portale modelkowe, które znam i mogę je polecić. Ale jest wiele innych. Wręcz bardzo wiele! Są to sewisy amatorskie, jak i bardziej zaawansowane, brzydkie i ładne, popularne i martwe. Żeby wspomnieć np. o: Modelka.net, Foto-Modelki.net, Nasze-Modelki.com, czy PhotoFashion.eu Dodatkowo, poza strice serwisami do prezentowania swojego portfolio jest wiele portali z ogłoszeniami dla fotografów i modelek oraz przeróżne fora, jak Fotomodeling.pl (polecam - bardzo dobre źródło wiedzy).

Choć rynek takich portali jest bardzo konkurencyjny, niektórzy wciąż inwestują w społecznościówki dla dziewczyn marzących o karierze modelki. I tak odkryłem Modelki.pl Jak widać ktoś chce stworzyć serwis bardziej zaawansowany od poprzednich. Mogą w nim zakładać konta nie tylko modelki, modele, fotografowie czy projektanci, ale również agencje modelek i agencje reklamowe. Poza tym w serwisie będzie miejsce na blogi na filmy wideo. Dziś portal działa w trybie beta i nie widać by te nowe funkcjonalności były aktywne.W stopce witryny widzimy informację: "Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POIG 8.1.". Czyli ktoś myśli poważnie o tym projekcie, skoro pozyskał środki z UE. Tylko, dlaczego w zakładkach "o portalu" i "polityka prywatności" nie ma żadnych informacji? Ja, jako potencjalny użytkownik społecznościówki chciałbym wiedzieć komu powierzam swoje dane (adres e-mail, IP, dane personalne, zdjęcia) i jak te dane będą wykorzystywane. Modelki.pl nie daje mi żadnych informacji.

Z pewnością do grona już istniejących serwisów modelkowych będą dochodziły nowe, nie tylko społecznościóki, ale blogi, serwisy z poradami, z ogłoszeniami itd. Tylko... po co? Co z tego, że mamy wielu fotoamatorów i wiele ładnych dziewczyn. Postawienie serwisu WWW jest szalenie proste, tylko, że nikt jeszcze nie wpadł na pomysł jak wykorzystać cały potencjał ludzi, którzy zakładają konta w tych portalach. Mam wrażenie, że zabawa w fotografów i modelki to tylko chwilowa moda, a popularność branżowych witryn kiedyś przeminie.

[aktualizacja - styczeń 2011 r.] Właśnie zauważyłem, że do kolekcji społecznościówek modelkowych dokoptował serwis Wybieg.pl W zakładce "O nas" można przeczytać: "W przygotowaniu". Acha, nie ma to jak wiedzieć komu powierzamy swoje dane osobowe i zdjęcia.
-

6 komentarzy:

 1. Za to młode Polki marzą o tym, by być uznane za piękne i chciałyby w ten sposób zarabiać pieniądze. A serwisy modelek są lubiane przez mężczyzn. W końcu wiele modelek lubi czasami coś z siebie zrzucić i podyskutować ze swoimi komentatorami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Popularność takich serwisów jest zrozumiała. Jednak jest ich - moim zdaniem - trochę za dużo. I wszystkie oferują to samo. Nie widać w nich konkurencyjności, innowacyjności. Nikt np. nie dał możliwości hostingu zdjęć, dodawania komentarzy na fotografii (jak jest np. we Flickrze) czy możliwości edycji zdjęć online. Żaden z tych serwisów nie wprowadził działu newsów ze świata mody czy fotografii, ani nie wprowadził usług dodanych jak konkursy, zloty, warsztaty. Przypomina to czasy WEB 1.0 ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko, że ocenianie i mini społeczności istnieją już na FB, NK czy Fotce... Te serwisy (modelek) są mało użyteczne, ponieważ trudno jest dzięki nim zrobić karierę. W większości korzystają z nich dziewczyny, które chcą być zauważone i napaleni faceci.
  Tzw. amatorki.. w naszym kraju mają nikłe szanse na "zauważenie". Wydaje mi się, że ta branża jest dość hermetyczna.

  OdpowiedzUsuń
 4. kurczę też zwróciłam uwagę na pustą zakładkę z polityką prywatności... :/ ja jestem ciekawa tego modelki.pl, oczekuję czegoś od tych profesji typu hostessa czy agencje reklamowe, fajnie byłoby gdyby ktoś taki tam zaglądał i byłaby możliwość złapania jakiejś pracki :]

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy9/21/2011

  dla hostess najlepszy jest serwis strefa-hostess.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy7/18/2013

  Pracy dla modelek profesjonalnych w Polsce nie jest aż tak mało, jakby się to mogło wydawać. Niemniej jednak znalezienie się w elicie, chociażby krajowej, wymaga pracy, uporu, odporności psychicznej. Znalezienie się w krajowej elicie, to obecnie droga do renomowanych agencji na Zachodzie. Reszcie dziewczyn pozostaje szukanie pracy, reklamowanie się w programach typu Top Model czy właśnie na takich portalach. Jeśli dziewczyna ma trochę szczęścia i dobrze w głowie - to się wybije - AgaJanas :-)

  OdpowiedzUsuń