04.07.2014

Nowy Instagram z funkcjami edycji. Dla profesjonalistów?

Na początku czerwca po kolejnej aktualizacji aplikacji, użytkownicy Instagrama znaleźli w niej nowe funkcje. Wiele serwisów internetowych okrzyknęło nową wersję aplikacji narzędziem dla profesjonalnych fotografów. Nic bardziej mylnego (głupiego). To ten sam Instagram co wcześniej, a niektóre funkcje są zbędne. Potrzebnych z kolei zabrakło. Prześledźmy je po kolei.Kiedy odpalimy Instaram to zmian na pierwszy rzut oka nie widać. Dla testów wybiorę foto do edycji. W menu głównym na dole klikam w środkowy przycisk.Nic nowego się nie pojawiło. Na górze można dodać podziałkę - siatkę, oraz zamienić aparaty w telefonie, zaś na dole mogę sięgnąć lewym przyciskiem do galerii, środkowym wykonać zdjęcie a prawym przejść do kręcenia wideo.


Zdjęcie nadal trzeba wykadrować w kwadrat. Profesjonalni fotografowie nie robią ze swoich prac kwadratów w komórce :)


W dolnym menu pojawiają się te same filtry co wcześniej. Zmieniły się nieco ikonki na górze, w tym doszła ikona z kluczem. Teraz będzie nowość - po kliknięciu w filtr "amaro" wyświetla się nowa opcja.


 Tą opcją jest możliwość dokonania krycia zdjęcia wybranym filtrem. Na screenie poniżej widać, że wybieram krycie na 68 procent.
 


Po wybraniu filtra kliknąłem w górnym menu w ikonę żarówki pt. "lux". Sądziłem, że dodam do zdjęcia światła. Okazuje się, że nie - można dodać lub odjąć kontrast i kolory. Wg mnie to funkcja zbędna, gdyż dubluje się z innymi funkcjami, do których przejdziemy klikając w ikonę klucza (narzędzia). Nie będę dokładnie opisywał wszystkich nowych opcji edycji. Zrobię to w skrócie:
 • "proste" - opcja prostowania krzywego zdjęcia (była wcześniej), 
 • "jaskrawość"- do dodania światła,
 • "kontrast" - wiadomo, 
 • "temperatura" - balans bieli (kolory),
 • "nasycenie" - barwami,
 • "prześwietlenia" - przypomina wcześniejsze "lux" i "jaskrawość",
 • "niedoświetlenia" - do dodania światła,
 • "winieta"
 • "pochylenie" - tłumacz dał ciała, bo chodzi o tzw. blur, którym markuje się rzekomą małą głębię ostrości.
 • "wyostrzenie" - przydatna opcja.
Wybrałem winietę i tzw. pochylenie.


Pod koniec edycji dodajemy opis i tagi. Na tym końcowym etapie nic się nie zmieniło wobec pierwszej wersji Instagrama.


I gotowe. Teraz czekamy na lajki i komentarze.

 
Podsumowanie. Jak zauważyliście doszło kilka opcji edycji, z których połowa się powtarza, bo rozjaśnić kadr i dodać kolory można na kilka sposobów. Instagram nadal jest zabawką do tworzenia i edycji cyfrowych fotek z telefonu, a nie programem dla fotografów, który będzie rywalizował z Phtoshopem. Wbrew temu co piszą różni "eksperci" albo PR-owcy Instagrama.

Mnie zabrakło wśród nowych opcji odszumiania. Zdjęcia cyfrowe zrobione w słabym świetle bez lampy są mocno zaszumione. Dziwne, że autorzy aplikacji o tym nie pomyśleli.
- 

10 komentarzy:

 1. Anonimowy7/25/2014

  WITAM, czy wiecie dlaczego dzieje sie tak ze jak robie zdjęcia na instagramie no np pół zdjęcia jest jasniejsze drugie poł ciemniejsze???

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy7/28/2014

  Mam dokładnie ten sam problem - pół zdjęcia ciemniejsze, niezależnie od wybranego filtra. Na zdjęciu oryginalnym wszystko ok. Instalowanie ponowne nie pomogło:/ O co chodzi? (Android, galaxy core plus. )

  OdpowiedzUsuń
 3. Z przerażeniem przeczytałem nagłówek... jak się okazało na szczęście prowokacyjny. Dałem się złapać - punkt dla autora ;) Co nie zmienia faktu, że pusty śmiech mnie ogarnia, gdy słyszę, że ktokolwiek mógł nazwać Instagrama narzędziem dla profesjonalnych fotografów. Podobnie jak nazywać ludzi z tabletami profesjonalnymi fotografami. Zabawa ze zdjęciami fajna, a efekty nienajgorsze, ale nijak to się ma do użycia choćby półprofesjonalnej cyfrowej lustrzanki i obróbki fotek w RAWach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy10/14/2014

  Mam problem. Po edycji zdjęcia przed dodaniem wyskakuje na zdjęciu czarnypasek. Co zrobić by go usunąć?

  OdpowiedzUsuń
 5. I ja mam problem. Jak dodam zdjęcie na instagramie to ma ono czarny pasek. Jak zrobić żeby go nie było i żeby zdjęcie pokazywało się całe?

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy12/03/2014

  Też mam problem ze swoim instagramem. Jak zrobię zdjęcie dodam filtr i udostępnie zdjęcie wszystko jest ok. Natomiast zdjęcie zapisane w telefonie jest przerobione tylko częściowo. Górna część jest bez filtra. Czego to wina?

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy12/03/2014

  Czy wie ktoś Dlaczego nie wyswietlaja mi się emotikony na inatagramie a zamiast tego są puste kwadraciki?

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy jest możliwość wstawienia powiadomienia z ig na zdjęcie? ( Takie pomarańczowe ).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nawet nie wiem o co chodzi. Ktoś wie?

   Usuń
 9. Hej ja wg po aktualizacji nie moge dodawać zdjęć tylko wyskakuje komunikat zatrzymanie aplikacji instagram wiecie co moge z tym zrobić?

  OdpowiedzUsuń