20.10.2012

Instagram: edycja zdjęć i dodawanie tagów

Niektórzy z Was trafiają do mojego bloga przez wujka Google'a szukając porad na temat aplikacji Instagram. Najczęściej szukacie informacji o edycji zdjęć oraz sposobu na dodawanie tagów. Specjalnie dla Was sporządziłem krótki przewodnik po aplikacji i jej podstawowych funkcjach. Gdybyście nadal mieli trudności z obsługą aplikacji, przeczytajcie komentarze pod tekstem. Jeśli nie ma odpowiedzi na Wasze pytanie, napiszcie swój komentarz.




Poniższy artykuł może zawierać nieaktualne treści, gdyż powstał w 2012 r. O nowej wersji aplikacji przeczytasz w tekście Nowy Instagram z funkcjami edycji




W przewodniku zastosowałem zrzuty z ekranu. Jeśli obrazek jest za mały, możecie w niego kliknąć, ale sugeruję odpalić zrzut w nowej zakładce, aby nie zniknął Wam tekst sprzed oczu. 

Jak widać na zdjęciu powyżej, aplikacja wita użytkownika stroną domową na której promuje interesujących użytkowników. Na dole mamy kilka opcji: domek (strona domowa), eksplorację serwisu (przegląd interesujących zdjęć i filmów), aparat foto (robienie i dodawanie zdjęć lub filmów), newsy i opcje. 

Korzystanie z Instagrama zaczynam od dodania zdjęcia - klikamy w aparat. Teraz można wykonać zdjęcie (aparatem) lub wybrać gotowe z galerii smartfona. Wybieram z galerii zdjęcie Klaudii.



Zdjęcia i filmy w Instagram prezentowane są domyślnie w formacie 1:1, czyli w klasycznym kwadracie, znanym z fotografii analogowej (Polaroid). Gotowe zdjęcia z telefonu mają prawdopodobnie inny stosunek boków, dlatego w kolejnym kroku musicie przyciąć wybraną fotografię w kwadrat (chwytając palcami punkty po bokach) i zatwierdzić kadrowanie przyciskiem "OK" - tak, jak na obrazku powyżej.


W górnym menu mamy opcje do wyboru: ramka, głębia ostrości (blur - domyślnie wokół środka kadru, ale możemy palcem ustawić inne miejsce zamglenia), jasność i kontrast, obracanie (np. dla zdjęć, które wyszły krzywo), przycisk zatwierdzenia edycji. W dolnym menu wybieramy filtr, czyli efekt artystyczny dla zdjęcia. Po skończonej edycji klikam w prawy górny róg [>>], aby przejść dalej, do opcji tagowania i udostępniania zdjęcia .


Na tym etapie można dodać opis zdjęcia (nie jest wymagany) w polu, które widzicie obok miniatury obrazka. Co wpiszecie w polu opisu zdjęcia, zależy od Was. To Wasza wiadomość do wszystkich, którzy zobaczą zdjęcie. Wraz z opisem, albo w opisie, lub pod opisem, powinniście dodać tagi.

Tagi to słowa kluczowe, po których inni użytkownicy Instagrama będą mogli dotrzeć do Waszego zdjęcia. Osobiście czasami umieszczam opis i/lub tagi w języku angielskim. Instagram to aplikacja międzynarodowa. Dzięki angielskim tagom można dotrzeć do większej liczby osób, które odnajdą nasze zdjęcie i nasz profil.

Jak widzicie na powyższym zrzucie z ekranu, dodałem przykładowy opis, który od razu zawiera tagi. Oczywiście mogłem zrobić oddzielnie opis oraz tagi, albo w ogóle zrezygnować z opisu.

[Na tym etapie dodawania zdjęcia, można wybrać jednoczesną publikację zdjęcia w serwisach Twitter, Facebook i Tumblr - obrazki wyświetlą się naszym znajomym wraz z opisem i tagami]

Uwaga: w Instagramie używamy hashtagów, czyli tagów poprzedzonych znakiem # (krzyżyk). Dzięki krzyżykowi tagi stają się aktywnymi linkami, czyli odróżniają się od zwykłych słów w opisie zdjęcia. 

Oto mój otagowany opis do zdjęcia, po angielsku:

#Claudia sitting on #pavement

Jak widzicie, hashtagami stały się dwa słowa kluczowe opisu (Claudia i pavement). To tylko przykład, możecie tagować i opisywać zdjęcia dowolnie, zależnie od Waszej kreatywności. Pod przykładowym zdjęciem mogłem dodać jeszcze takie hashtagi jak: #dziewczyna, #girl, #polishgirl, #blondie, #portret itp. [aktualizacja: już po stworzeniu tego wpisu Instagram wprowadził podpowiedzi podczas pisania tagów - wpisujesz pierwsze litery i pojawia się lista sugerowanych tagów do wyboru. Przy sugerowanych tagach podana jest liczba zdjęć, którymi je oznakowano - można wybrać najbardziej popularne tagi.

Aby zwiększyć grono potencjalnych odbiorców zdjęcia, możecie jeszcze przed jego opublikowaniem sprawdzić, jakie hashtagi stosują inni użytkownicy, a następnie dodać te tagi do swojego obrazka.


Gotowe, otagowane zdjęcie wygląda jak na obrazku powyżej [to, co otagowane staje się aktywnym linkiem]. A co zrobić, jeśli macie już zamieszczone zdjęcia i chcielibyście teraz dodać do nich tagi (gdy np. zapomnicie o tym wcześniej)? To bułka z masłem :)


Zauważcie, że opis zdjęcia oraz tagi tak naprawdę dodajecie w polu komentarza (Instagram jest bardzo prosty i nie ma osobnych pól na dodanie opisu). Czyli klikacie w ikonkę z dymkiem i wpisujecie tagi - słowa, które nawiązują do opublikowanego zdjęcia. Na powyższym obrazku widać, że w komentarzu pod zdjęciem dopisałem kolejny hashtag: #Warsaw.

Uwaga: przy zdjęciu można dodać maksymalnie 30 tagów. Nie wiem czy jest sens dodawania aż 30, dlatego mnie to ograniczenie nie przeszkadza. Niektórzy wykorzystują maksymalną liczbę tagów wpisując długi ciąg wyrazów np. #kot#niebo#iphone#chmury#cool... itd. To zwiększa liczbę potencjalnych lajków, o ile komuś zależy na ilości ;)

I to koniec, cała filozofia, jeśli chodzi o podstawowe funkcje potrzebne do korzystania z aplikacji Jeśli macie pytania związane z Instagramem, napiszcie je w komentarzu pod tekstem.

Aktualizacja: od pewnego czasu w Instagram umieszczane są też krótkie filmy. Dodajecie je w prawie identyczny sposób jak zdjęcia, z tym, że zamiast kliknąć w ikonkę aparatu, klikacie w ikonkę kamery, aby nakręcić filmik.