15.12.2010

Nigeryjski przekręt - studium przypadku ku przestrodze

Fot. openstreetmap.org
Wielu z Was trafia na blog Cyfropolis szukając informacji o niejakim Kossi Egesi (to nazwisko ma różne modyfikacje), rzekomym adwokacie z Afryki rozsyłającym scam (ang. confidence trick), czyli listy, które służą oszustwu, wyłudzaniu pieniędzy. Napisałem o tym scammerze w poście  Wirus na Facebooku, scam w Profeo i Grono.net

Po tym wpisie odezwał się do mnie pan Adam, który również dostał list od oszustów w jednym z serwisów społecznościowych. Czytelnik bloga nie skasował od razu wiadomości, jak robi to większość z nas. Oszuści zaciekawili go treścią listu, w którym padło nazwisko nazwisko osoby prawdziwej – przodka żyjącego niegdyś za granicą. Jak sprawa się potoczyła i czego od pana Adama chcieli oszuści? Dowiecie się tego z dalszej części tekstu.

Zacznijmy od początku: rzekomy prawnik Egesi napisał, że krewny pana Adama zginął kilka lat temu wraz z rodziną w wypadku samochodowym w republice Togo. I zostawił po sobie testament, a w nim spadek wysokości ponad 20 mln dolarów. Dodał, że jako dysponent pieniędzy na koncie bankowym (zmarły był rzekomo jego klientem) może przekazać panu Adamowi spadek po załatwieniu niezbędnych formalności. W zamian weźmie 40 proc. spadku (niezła prowizja - 9,5 mln USD!) dla siebie, panu Adamowi przypadnie kolejne 40 proc. (9,5 mln USD - prawie fifty-fifty), a 20 proc. będzie przeznaczone na cele charytatywne (co za szczodrość, prawda?).
Tak wygląda papier, który rzekomo daje Egesiemu prawo do wykonywania pracy adwokackiej.
Akt zgonu z Togo.
Pan Adam pokazał list swojemu tacie i okazało się, że rzeczywiście mieli krewnego, który mógł z pewnych względów przebywać kiedyś w Togo. Obaj panowie byli mocno zaskoczeni listem i faktami, które się zgadzały. Dlatego zaczęli sprawdzać niejakiego Egesiego. Adwokat okazał się w miarę wiarygodny – numer telefonu podany przez niego rzeczywiście pochodził z Togo, a skan paszportu Egesiego oraz skan zezwolenia na prowadzenie działalności adwokackiej wyglądały na prawdziwe. Prawdziwie wyglądał też skan aktu zgonu krewnego (zamieszczam miniaturę).

Po otrzymaniu danych osobowych pana Adama rzekomy adwokat sporządził rzekome dokumenty urzędowe, w których zaświadcza, ze odnaleziony przez Internet mieszkaniec Polski jest krewnym zmarłego. Przesłany przez adwokata skan dokumentu z wpisanymi przez niego danymi na maszynie do pisania wyglądał na prawdziwy. Chociaż, jak się zastanowić, bardzo łatwo taki papier sfabrykować w Photoshopie :-).

Tylko 2 tys. EUR a będziesz milionerem

Czas na ostatni rozdział w całej hucpie, czyli sedno przekrętu. Po jakimś czasie Egesi przysłał panu Adamowi kolejnego maila. Tłumaczył w nim, że wystąpiły pewne problemy (poniżej podaję treść tej wiadomości w oryginale).
Today has been a very hectic day for me. I'm just returning from the High Court now. The cost of procuring the two documents (i.e. Sworn Affidavit of Claim and the Letter of Administrative Without will) is 6050 Euros (Six Thousand and Fifty Euros) only.

However, to be sincere this cost is above my budget. I only possess a total of 3,800 euros in my account and this is all my savings. So, I was only able to procure one of the document (the Affidavit of claim). Find the affidavit enclosed and send it to the bank.

But, we must not delay at this stage. Please, make arrangement from your side as soon as possible to transfer the remaining balance of 2,250 euros only to enable us procure the last document that will complete the bank's requirement for them to transfer the inheritance amount to your provided bank account immediately.
Tłumacząc na polski: Egesi twierdzi, że w celu wydania jeszcze dwóch, potrzebnych urzędowych dokumentów trzeba zapłacić 6050 euro. On sam rzekomo wydał już swoje ostatnie pieniądze na pierwszy dokument – 3800 euro i brakuje mu jeszcze 2250 euro na drugi. Domaga się, aby pan Adam jak najszybciej przelał te 2250 euro jego sekretarce, niejakiej Angeli Edward w mieście Lome. Pieniądze mają być przelane za pośrednictwem sieci MoneyGram Transfer lub Western Union (obie są najczęściej wykorzystywane przez przestępców, gdyż umożliwiają anonimowy transfer gotówki).

I tak dowiedzieliśmy się na czym polega szwindel. Przestępcy z Afryki nie chcą wielkich sum, wystarczy im bagatela… 2 tysiące euro. Ale gdy ofiar są tysiące może się uzbierać niezła sumka. Czasami autorzy przekrętu potrafią być bardziej bezczelni. Kiedy ofiara przeleje pieniądze, dziękują za nie oraz informują, iż została do wykonania jeszcze jedna formalność i należy przelać kolejną kwotę. Gdy ofiara zorientuje się, że została oszukana, potrafią znowu się odezwać, ale tym razem udając... policjantów. Po to, by jako stróże prawa poinformować, że odzyskali nasze pieniądze od lokalnych naciągaczy, lecz do ich zwrócenia potrzebna jest ... wpłata na ich konto :)

Klasyczne oszustwo 419
Oszustwo, które opisałem jest typowym przykładem oszustwa nigeryjskiego (nigerian scam), zwanego też scam 419 (od numeru paragrafu w kodeksie karnym Nigerii mówiącym o oszustwach finansowych).

Nigeria jest zagłębiem oszustów od końca lat 70. ubiegłego wieku. Ten ubogi kraj został wówczas dotknięty kryzysem naftowym i bieda była pożywką dla wzrostu przestępczości. Przez pierwszą dekadę oszuści z Nigerii wysyłali w świat listy pocztowe, w których twierdzili, że adresat wygrał na loterii (lottery fraud), albo, że mają dla nas świetnie płatną pracę (job scam), ale musimy wysłać gdzieś kilka czy kilkaset dolarów, aby nagroda / praca (lub inna korzyść) stała się dla nas dostępna.

Gdy pojawił się Internet od razu został wykorzystany przez scamerów – mogli za darmo rozsiewać scam po całym świecie w nieograniczonej ilości i w dodatku pozostając anonimowymi.

Ponoć w Nigerii wiele kawiarni internetowych po godzinach zamienia się w „biura” przestępców. Pod osłoną nocy produkują olbrzymie ilości wiadomości typu scam/spam rozsyłanych po świecie. Kiedyś spamowali adresy e-mailowe, teraz atakują serwisy społecznościowe. Po założeniu konta w serwisach typu Profeo, Linked In, Facebook, Google+, mają dostęp do bazy setek milionów ludzi.

Opisany przykład niejakiego Egesi wskazuje, że posiadają wykaz naszych rodaków, którzy zginęli na terytorium Afryki, lub po prostu przed laty przebywali na tym kontynencie (zapewne handlują między sobą bazami danych, podobnie jak polscy spamerzy, co jest jednym ze źródeł dochodów crackerów i hackerów). Teraz wystarczy, że wyślą wiadomość do tysiąca Malinowskich czy Kowalskich, aby złowić potencjalną ofiarę. W końcu trafią na kogoś spokrewnionego z osobami z posiadanego wykazu i udaje im się wciągnąć ofiarę w pułapkę.

Oszuści doskonale się maskują. Posiadają spreparowane strony internetowe, mają specjalistów od fałszowania dokumentów, zmieniają numery telefonów komórkowych, mają trudne do zlokalizowania telefony satelitarne, znają procedury urzędowe a przede wszystkim wiedzą jak przetransferować pieniądze tak, aby pozostać anonimowymi. Można przypuszczać, że procederem typu „nigerian scam” zajmują się wyspecjalizowane gangi a nawet mafia. Nigeria jest krajem o bardzo wysokim poziomie korupcji, co sprzyja działalności przestępców.

Po śmierć za pieniędzmi
Afrykańscy przestępcy są groźniejsi niż nam się wydaje. Zagrażają nie tylko naszym pieniądzom, także życiu. W 2004 r. 29-letni Grek przyjechał do Afryki, aby domagać się zwrotu wyłudzonych od niego pieniędzy. Został porwany a gdy jego rodzina odmówiła zapłaty okupu został brutalnie zamordowany. Przeczytacie o tym wydarzeniu tutaj. W 20091 r. norweski biznesmen Kjetil Moe zaginął i prawdopodobnie został zabity po tym jak próbował robić interesy z przestępcami trudniącymi się wyłudzaniem pieniędzy w RPA. Zdarzały się również przypadki samobójstw osób, które przez oszustów traciły swoje majątki.
Witryna Komisji ds. Przestępczości Gospodarczej w Nigerii.
Walka z przestępcami jest niezwykle trudna. Działają w państwach, w których nie przestrzega się prawa, a ich rządy niewiele robią, lub są niezdolne do tego, by zaprowadzić porządek (a w Polsce mało oszustów?). Ale widać pierwsze jaskółki przemian. W 2005 r. władze Nigerii zrobiły nalot na dzielnicę oszustów, po tym jak scamerzy zaczęli się posługiwać podrobionym podpisem prezydenta kraju. Rok wcześnie powstała w tym kraju agencja ds. walki z oszustwami Economic and Financial Crimes Commision.

Bossowie mafii bywają aresztowani, gdy trafią do „cywilizowanego” kraju. Na przykład Rilwan Soetan wpadł na Florydzie podczas rutynowej kontroli drogowej. Był na liście najbardziej poszukiwanych przez Secret Service przestępców. Niedawno władze Nigerii podjęły walkę z oszustami internetowymi współpracując w tym zakresie z Microsoftem – operacja Eagle Claw zakończyła się aresztowaniem 18 osób związanych ze światkiem przestępczym. W jej wyniku zamknięto setki fałszywych stron internetowych i zlikwidowano dziesiątki kont poczty e-mail.
Fot. Google Maps / Cyfropolis
Opisany przeze mnie przykład oszustwa pochodził z Togo, innego, ubogiego państwa na Czarnym Lądzie, położonego na zachód od Nigerii. Teraz, po tym jak Nigeria wypowiedziała wojnę oszustom (z ich powodu kraj ten jest na top liście scamerów i spamerów), przestępcy przenoszą działalność za granicę. Zresztą trudno powiedzieć, czy niejaki Egesi (a raczej ludzie, którzy używają takiego nazwiska) działa w Togo, w Nigerii czy np. w Rosji. Scamerzy są mobilni, nie mają stałego biura, wystarczy im dostęp do sieci w publicznym miejscu (kawiarnia internetowa lub niezabezpieczona sieć WiFi) i webmail. Korzystają też z technik maskujących adresy IP.

Jeśli staniemy się ofiarą oszustwa 419 należy to zgłosić policji lub prokuraturze. W Stanach specjalne wydziały do walki ze scammerami mają FBI i Secret Service. W Internecie można znaleźć witryny organizacji, które walczą z e-przestępczością. Jedną z nich jest amerykańska organizacja IC3 (www.ic3.gov), współpracująca z FBI. W Europie trwają przymiarki do stworzenia unijnej organizacji działającej podobnie jak IC3, ale znając naszą biurokrację i niezdolność do porozumienia się poszczególnych rządów taka agencja powstanie najwcześniej za kilka lat.

Walka z oszustami z Afryki jest trudna, ale nie niemożliwa. Najlepszą bronią w tej walce jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie oraz informowanie o oszustwach. Mam nadzieję, że ten wpis niektórym z Was uświadomi, że nie należy brać na serio listów od obcych, którzy obiecują złote góry.
-
-

193 komentarze:

 1. Anonimowy12/17/2010

  ja tez dostalem taka wiadomosc

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy1/07/2011

  ja również, na portalu Profeo. takich wyłudzaczy jest i w naszym kraju sporo, wystarczy popatrzec na giełdach, zapytać o kredyt bez BIK, zaraz znajdą się chętni, którzy za niewielkie pieniadze mało że niby pomogą zalatwić kredyt, to i potrzebne dokumenty...

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy1/19/2011

  Zgadza się. Schemat dokładnie taki sam tylko "adwokat" nazywa się Barrister Bathurst Garnier. (ładnie, całkiem arystokratycznie prawda?)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy1/31/2011

  A mój dobroczyńca nazywa się Mawulom i oferował mi 20 mil.dol.Wysłałem mu link o organizacji ścigającej takie przekręty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy2/28/2011

  Ja teraz z takim walczę. Nazywa się Georges Lawson-Lancelot z TOGO oczywiście znalazł mnie na Profeo. Dzięki za pomocny artykuł i wszystkie wpisy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy3/14/2011

  DZIĘKI ZA ARTYKUŁ ........nawet nie zdajecie sobie sprawy co mam teraZ W GŁWIE .. nie mogę uwierzyć, ale to wszystko zatacza coraz szersze kręgi. ALLEGRO etc.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo proszę i zapraszam ponownie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy6/14/2011

  Dzieki za artykul!
  Omal nie dalem sie nabrac.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy7/03/2011

  A ja robię ich w drugom stronę , już chwycili zanętę. Jak się uda będę chyba pierwszym na świecie co ich zrobił. Nazwie to "przekręt po polsku"

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy7/24/2011

  przekret po polsku to firma SKARBIEC

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy8/28/2011

  Moja siostra wpadła też w te sidła pracował nad nią 5 miesięcy,znalazł ją na faacebooku jako wdowiec oferował jej miłość,pieniądze,tak ją osaczył i stało się odwrotnie!Kobiety i Panowie uważajcie na oszustów matrymonialnych to jest nigeria 419.Podają się za inżynierów,adwokatów itp.piszą piękne wiersze,dzwonią i podają telefony.Te przekręty powinny być podawane do publicznej wiadomości o tym powinno się mówić wszędzie i głośno!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy3/15/2013

   Prosze o kontakt. realizuje reportaz na ten temat. nr: 502-835788

   Usuń
  2. Anonimowy9/26/2014

   Sluchajcie jestem z hamburga w padlam w takiego oszusta z abidjan .uwazajcie i nigdy nie poznawajcie milosci przez internet.

   Usuń
  3. Anonimowy11/24/2014

   Ja na facebooku i na gadu-gadu miałam już z kilkadziesiąt takich "amantów". Trzeba jednak sporej dozy naiwności by dać się w te ich bajanie o miłości wciągnąć. Jak mam czas, to zabawiam się ich kosztem i wciągam do rozmowy tylko po to by ich pozakręcać w tematach. Ostatecznie jak już mi się znudzi - stawiam sprawę jasno, że wiem jacy z nich oszuści iiii...wtedy ich kulturka wychodzi z worka. Oj jakie bluzgi lecą...
   Przeważnie przedstawiają się jako osobnicy w średnim wieku, nieszczęśliwi wdowcy, z synami nastoletnimi, handlowcy, żołnierze albo biznesmeni, przed emeryturą albo przed przejściem do cywila, niby stabilni finansowo, itp. itd.... no i ostatecznie próbują naciągnąć na przysłanie pieniędzy w "nagłych" wypadkach (oczywiście Wester Unionem), na telefony (nota bene zlokalizowane wcale nie w Warszawie co mógłby sugerować początek nr "22" ale np na Wybrzeżu Kości Słoniowej lub w Nigerii i płatne ze strony dzwoniącego chyba z kilkadziesiąt złotych za minutę - z czego czerpią kasę.
   Jednak wystarczy nieco posprawdzać, pogrzebać w necie ...od razu można wiele z tych ich historyjek zweryfikować. Zdjęcia biorą z cudzych stron- to można na google sprawdzić przy pomocy funkcji przeszukiwania fotografii. Czasem jeden prezentuje zdjęcia kilku osób. Albo... podszywają się pod prawdziwe postacie- kradnąc ich dane. Perfidne -ale prawdziwe. Niestety...tylko ostrożność może uchronić. Niestety...zwłaszcza osoby nowe w necie często padają ich ofiarami...

   Usuń
 12. Anonimowy11/17/2011

  Mnie próbowali zrobić na Allegro (darmowego ptaka). W porę się zorientowałam.Próbowałam ostrzec kupujących.Wystawiłam informację o 419 i co zrobiło Allegro - Allegro przestrzegło mnie o nie wystawianiu takich komentarzy i zagroziło zamknięciem konta.
  OT POLACY !!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy12/08/2011

  Witajcie,

  dziękuję za artyk. Dostaje właśnie maile od Georges Lawson, nabrać bym się nie dała, aczkolwiek ciekawość moją wzbudził, a więc zaczełam szukać i trafiłam na ten art, który z przyjemnością przeczytałam.
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy12/08/2011

  Uważajcie też na tablica.pl. DO mnie napisał jakiś gość z Nigerii że chce kupić telefon. Powiedziałem że by wysłał pieniądze na konto. potem dostałem spreparowany list z ichniejszego banku w którym potwierdza wysyłkę pieniędzy. następnie powiedział że pieniądze nie zostaną przesłane dalej na konto do momentu aż nie wyśle skany nadania paczki. napisałem pi Fuck Off i na tym ise skończyło. gdybym wcześniej przeczytał ten artykuł to pewnie coś z tym bym robił... ale się spóźniłem...

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja z "profesorem Greenem" rozprawiłam się tak:
  http://scenki.blogspot.com/2011/12/drogi-profesorze-green.html

  OdpowiedzUsuń
 16. Anonimowy12/12/2011

  dziś do mnie też napisał niejaki Georges Lawson-Lancelot na profeo. dzięki temu artykułowi nie dałam się nabrać.
  Dziękuję serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy12/12/2011

  Ja też otrzymałem wiadomość od niejakiego Georges Lawson-Lancelot na profeo. Wydało mi się to dość dziwne, scenariusz jak z Amerykańskiego filmu więc postanowiłem to sprawdzić i znalazłem pana artykuł. Utwierdziło mnie to w fakcie że to jakaś mistyfikacja ale będąc ciekawy rozwoju wydarzeń odpisałem nadawcy czekając na kolejny krok. Otrzymałem piękny list o tym jakie to poufne i że mam 100% gwarancji o pomyślności przebiegu transakcji którą mi oferuje oraz że pan Georges Lawson jest prawnikiem i nie szargał by sobie opinii jakimś przekrętem. Powiem wam że bajkopisarze z nich są nieźli.
  Uważajcie na każdym kroku bo internet to wspaniały wynalazek, ale pełen oszustów którzy chcą nas ograbić nie tylko z pieniędzy.

  Dziękuję panie Adamie za ten artykuł i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy12/15/2011

  Ja także dostałam wiadomość od Georges Lawson-Lancelot zaciekawiła mnie ponieważ jestem w trudnej sytuacji materialnej i odpisałam. Ale naszczęśćie są tacy ludzi jak Pan Adam i wiem że to jakaś ściema. Oczywiście jak by mi napisał że mam mu kase przelać na konto - to bym stwierdziła że coś kręci. Jestem naiwna (przyznaje:) ale nie aż tak. Napisałam do profeo.pl żeby zablokowali tego cwaniaka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Good Day Czajka

  I am Barrister Tony Benson, a legal practitioner practicing in the state of Lome in Togo.

  I am the family attorney to Late B.. Czajka ational of your countryhe died with his family in an auto accident On the 10th of november,2005.I have made several attempts to locate any of his relatives,all to no avail.

  I have contacted you to claim the estate of my late client valued at US$28.5 million since you share the same last name.

  The bank has issued me a notice to provide the next of kin or have his funds pushed into the government treasury as unclaimed bills.

  For the sake of Transparency on this matter, you are free to make immediate contact for further clarification and explanation on this matter.Upon receipt of your response i will give you the details of this transaction.

  Get back to me for more details of this transaction on my private email ID tonybenson107@yahoo.com
  Note that this claim is legitimate.
  I await your prompt response.
  Regards.

  Barrister Tony Benson (Esq)
  Please get back to my private e-mail address: tonybenson107@yahoo.com
  ................................................Dobre co ?!!! Wcześniej pan G. Lawson-Lancelot oferował mi zakichane 4.5 mln $ . Akcje w górę ;)!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieeee szok!!! Po prostu nie chce mi się wierzyć, że te oszustwa mają aż taką skalę! Ależ ja byłam naiwna. Oto co niejaki Bob Kekeli napisał do mojej matki przez fb.

   bobkekeli1954@gmail.com
   Dear WOŹNIAK, Firstly, let me identify myself without any intention of equivocation on this business opportunity to you my name is Bob Kekeli, A Fiduciary bank Attorney At Law’s wish to know if we can work together. I would like you stand as the surviving beneficiary to my deceased client Mr. Gilbert WOŹNIAK, a real native of your country all so bear the same surname with who made some deposit of $7.9 Million Dollars to be transferred to any possible safe account with your good assistance. He died without leaving any WILL and any registered next of kin and as such the funds now have open beneficiary mandate. Kindly get in touch with me for more guide lines to the repatriation of this fund by sending your private email contact to me for more clarifications Your Email contact: ---------------------------------- My Email contact: (barristerbobkekeli@gmail.com) Regards BOb

   Usuń
  2. Anonimowy11/01/2013

   Ja dzisiaj dostałam identyczną wiadomość! Trzeba przyznać, że to wzbudza zainteresowanie, ale aktualnie jestem na etapie wplątywania ich w sieć niekomfortowych pytań. Dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Pytanie- co można z tym zrobić? Czy jak się gdzieś to zgłosi to coś da? Czy trzeba by walczyć na większą skalę?

   Usuń
  3. Anonimowy11/03/2013

   Ja również dzisiaj otrzymałam taką wiadomość!

   Usuń
  4. Gość musi być mocno zdesperowany a przy tym namolny. Kiedy odmówiłam przelania pieniędzy i napisałam wprost, że to oszustwo on jak gdyby nigdy nic poprosił żebym w takim wypadku podpisała pełnomocnictwo bo niby znalazł już inną osobę która jest gotowa zapłacić i dokończyć sprawę z bankiem o spadek. Ja już naprawdę nie wiem co robić, bo zanim trafiłam na tę stronę kompletnie niczego nie podejrzewałam tym bardziej, że facet przedstawiał dokumenty jak np. świadectwo depozytowe ( w banku który faktycznie istnieje! ) czy akt zgonu. Wszystko z podpisami i pieczątkami tak, że nie można było się do niczego przyczepić. Ten artykuł niedługo będzie miał 3 lata a cały czas dochodzą nowe wpisy o podobnych przekrętach dlatego ja jestem "za" aby to zgłaszać i może ci ludzie zostaną w końcu ukarani.

   Usuń
  5. Dominiko, naprawdę sądzisz, że ktoś z drugiego końca świata nagle ma dla Ciebie miliony? Czas dorosnąć, święty Mikołaj nie istnieje, helou!
   Nikt nikogo ścigać nie będzie, bo kto miałby się zajmować milionami spam maili? Codziennie dostaję średnio po 5 takich wiadomości. Wpadają do folderu spam i są usuwane. Czasami czytam je, aby się pośmiać.

   Usuń
 20. Anonimowy1/20/2012

  aż trudno uwierzyć, że są osoby co dały się na to nabrać, faktem jest że list wzbudza zainteresowanie, ale jestem realistką, dzięki za artykuł

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy1/27/2012

  Witam ! Ja tez dostałam takowy list,ale napisany jest świetnie niezłe cwaniaki z nich......

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy1/29/2012

  Witam,
  też dziś dostałam taki list od Barrister Georges LAWSON-LANCELOT. Od razu wzbudził moje podejrzenie, ale dzięki za ten artykuł, bo nie muszę już nic szukać na ich temat:).
  Myślę, że czasami udaje im się ludzi oszukać, bo w końcu każdy jest trochę naiwny i pazerny.
  Ludzie, nie dajcie się! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Anonimowy1/29/2012

  A ja dostałam dzisiaj! Widać człowiek nie próżnuje! dzięki temu artykułowi właśnie uświadomiłam sobie, że w trakcie takiej wymiany z oszustami jest moje zaprzyjaźnione Stowarzyszenie na rzecz chorych dzieci. No, niech się to okaże prawdą-jutro sprawdzę!- to tak tego nie zostawię!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. Anonimowy1/30/2012

  Ja dzisiaj dostałem list od niejakiego Davida Harrisona o rzekomym spadku z Hiszpanii bagatela US$5.4M.
  List jest napisany profesjonalnie. Facet chce przekazać 10% całości na cele charytatywne reszta do podziału.
  Sprawdziłem na poczcie i okazuje się że stemple pocztowe i znaczki są oryginalne.
  W liście jest numer telefonu, więc postanowiłem tam zadzwonić, ze zwykłego prepaida odezwał się facet przekazał mi słuchawkę rzekomej sekretarce która mówi po Polsku (akcent miała jak polka) ona poprosiła o wysłanie maila i wtedy odeśle więcej informacji.
  Gdzie można zgłosić próbę oszustwa ??

  OdpowiedzUsuń
 25. Anonimowy1/30/2012

  prawie się nabrałam, dzięki za artykuł!!!

  OdpowiedzUsuń
 26. Anonimowy2/02/2012

  Witam Was Serdecznie..
  Od miesiąca koresponduje z rzekomym lawyer George Lawson-Lancelot ESQ,który również zainteresował mnie taką wiadomością otrzymaną od niego na serwisie PROFEO..,ale dzięki temu art. od PANA ADAMA będę 100 razy czujniejsza na takie oszustwa chociaż bawiłam się przy tym dobrze..!!!!!!!!!!!!!
  Dziękuje i Serdecznie Pozdrawiam..

  OdpowiedzUsuń
 27. Anonimowy2/04/2012

  Ja też prawie się nabrałam, dzięki za artykuł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 28. Anonimowy2/04/2012

  Witam
  Ja dostałam na facebooku wczoraj taki list,od pana,który się nazywa uwaga-Gabriel Ahlin

  OdpowiedzUsuń
 29. Anonimowy2/04/2012

  dzieki za info

  OdpowiedzUsuń
 30. Anonimowy2/06/2012

  dzieki za ten artykuł
  po dostaniu na profeo "informacji" o zmarłym "przodku" podejrzewając, że jest to jakaś ściema, wstukałem podany w liście adres w google i przeczytałem "czym to się je"
  jeszcze raz dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 31. Anonimowy2/11/2012

  Ja dostałam list z Hiszpanii niby od D.Antonio Sanchez-Crespo Lopez- kancelaria prawna .
  Przesłał nawet legitymację i certyfikat depozytu(scan).(ten oszust podszywa się pod kancelarię , która istnieje )
  Trochę się z nimi bawię , dzwoni do mnie kobieta udawała wcześniej hiszpankę łamiąc język , ale ostatnio chyba się zapomina i mówi płynnie po polsku .
  Od początku wiedząc ,że to tandetny przekręt to zwodzę ich jakiś czas .
  Super ,że jest ten artykuł ponieważ też chciałam podzielić się tymi wrażeniami co do oszustwa .

  OdpowiedzUsuń
 32. Anonimowy2/13/2012

  Przez PROFEO Lawyer George Lawson-Lancelot ESQ już kolejny raz do mnie pisał (w tamtym roku go zignorowałem i na rok dał spokój). Najlepiej od razu zaznaczyć taką pocztę jako SPAM.

  Dziękuję za artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 33. Anonimowy2/25/2012

  Ja dzisiaj dostałam e-mail od "spadkodawcy" mój krewny James Scott zginął w wypadku i mam do odebrania spadek 3,5mln funtów:)hihihi...od razu uznałam to za przekręt...ale chciałam wiedzieć coś więcej na ten temat...i trafiłam na ten artykuł :)List napisany translatorem...bardzo łamaną polszczyzna. Odpisałam ze nie potrzebuje tych pieniędzy gdyż jestem zamożną osoba i żeby przekazali je na biedne dzieci w afryce, czekam na odpowiedz:)

  OdpowiedzUsuń
 34. Anonimowy3/03/2012

  Parka czy trójka oszustów wysyła listy pocztą z Hiszpanii oferują podjęcie depozytu w kwocie 5,4ML DOL po osobie zmarłej w katastrofie , która nosi takie samo nazwisko . Przedstawiają się jako kancelaria prawna min :
  1.David Harison
  2.Sanchez - Crespo
  Używają min tych samych nr tel :
  634-179-068 , 692-327-995 , fax 917-903-785.
  Proponują podział kasy :
  10% cele charytatywne , a reszta pół na pół .
  Kobieta chyba jest niestety Polką .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 35. Anonimowy4/08/2012

  Frank Necolas
  advocatefrank@ozu.es
  tel. 00-34-672 951 477
  fax: 00-34-911-820-286

  5.400M
  Podział 1% cele charytatywne reszta 50/50
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 36. Anonimowy4/20/2012

  A oto moj dzisiejszy darczynca-FEDERAL REPUBLIC OF NIGERIA
  OFFICE OF THE PRESIDENCY
  SPECIAL ADVISER TO THE PRESIDENCY
  ON FOREIGN CONTRACTS AND FINANCIAL MATTERS
  ASO-ROCK, ABUJA - NIGERIA
  TEL/FAX: 234-7027952026
  SAPFCFM@PRESIDENCY-NIG.COM

  DR. MUSA AHMED
  SAPFCFM
  4,500M
  50/50 i nic na cele charytatywne!
  Pozdro!

  OdpowiedzUsuń
 37. Anonimowy5/27/2012

  ANONIMOWY PISZE
  3 DNI TEMU OFERTA SPADKU 5,4 MLN $
  FRANK NECOLAS
  TEL.+34602476985
  POZDRO.!

  25.05.2012

  OdpowiedzUsuń
 38. Anonimowy5/29/2012

  "Nic takiego nie istnieje, jak darmowy lunch".
  Zasada Nr 1: wyrzucac wszystko od osob nieznanych.
  Jest to ZAWSZE oszustwo i nagabywanie.
  Niestety nawet duże firmy nie uczciwie "podchodzą" klienta, jak Orange itp.
  Handlują naszymi adresami. Trzeba z tym skończyć.

  OdpowiedzUsuń
 39. Anonimowy6/11/2012

  Witam was ja tez niby mam otrzymac spadek z hiszpani za posrednictwem Franka Necolasa, tresc listu taka sama jak u was i tez Polka sekretarka

  OdpowiedzUsuń
 40. Anonimowy7/08/2012

  Interesuje mnie wątek siostry zaczepionej na facebooku przez wdowca. Mnie właśnie taki zaczepił. Prosiłabym o ewentualny kontakt w tej sprawie.
  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy3/15/2013

   Prosze o telefon. Realizuje reportaz tv na ten temat. Nr: 502-835788. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Anonimowy6/07/2013

   W mojej sytuacji jest inaczej, bo on wyraźnie namawia mnie do przekrętu, nie kryje się z tym. Wprost mówi, że pomoże mi w odebraniu spadku po zmarłej osobie, która nosi moje nazwisko,a krewnych do tej pory nie znaleziono, więc chce wyciągnąć kase od banku, gdzie jest depozyt. A on był jego adwokatem i ma jego tajne dokumenty. Niby ta osoba, zginęła w wypadku z żoną i dziećmi.

   Nazywa się niby Barrister Kamaru Guduma +228 99 29 89 92
   Lome Togo
   WIE KTOŚ COŚ ?

   Usuń
 41. Anonimowy7/08/2012

  Oto najnowszy list od mojego adoratora:
  My Angel, As you already, i am currently in West Africa for a contract work.
  But as it is, our work here is currently exclusive due to insurgents these
  days and terrorist are now trying to attack us..

  I have some money that i have already been paid for the work. The total money
  is 1.85million Euros in cash..

  I have decided to move this money out of here due to insecurity. I want to
  move the money to you so that you can help me keep it till when i come over to
  meet you. I want to invest the money in warsaw. I am moving the money to you
  because i trust you and value you so much...

  I plan on using the United Nations Diplomatic Courier to ship the money to you
  in a diplomatic briefcase, using diplomatic immunity through a Poland special
  delivery agent. I am using this means to send you because at the moment, i
  can't transfer money out of here through bank.

  I am willing to give you 10% of the total funds to you just to help me receive
  and keep it safely till i come meet with you..

  All i need from you now is your:
  full Name:
  Address:
  mobile no:
  email:
  These are needed to enable me make the registration at the united nations
  diplomatic office here..

  As soon as i register it, the agent will contact you..

  OdpowiedzUsuń
 42. Anonimowy7/09/2012

  Uwaga!!! na facebook-u na Curtis Richarda i Donalda Andersona - obaj zajmują się tym procederem, a za agenta podaje się Ferenc Serfeze.
  "Jestem agentem Ferenc dostawa Serfeze dyplomacji ktà kuriera zostałem wysłany przez Inżyniera Curtis Richards dostarczyć Black Box Aktówka metalu do Ciebie"
  M.

  OdpowiedzUsuń
 43. Anonimowy7/13/2012

  napiszcie coś o oszustach matrymonialnych. Wcześniej ktoś napisał że oszust podawał się za wdowca, obiecywał miłość, pieniądze itd. Ja dostaję takie maile, ale wiem że to oszust, nie wolno w to wierzyć, to jest oszust na pewno. Podaje się za biznesmena z Wielkiej Brytanii, ale potrzebuje trochę pieniędzy bo ma problem. Jest tak głupi i śmieszny, że aż go mi żal. Napiszcie coś o tym oszuście, może uda się w porę kogoś przestrzec.

  OdpowiedzUsuń
 44. Anonimowy7/19/2012

  Oszust na tablica pl kupuje niby prezent dla syna w Nigeri byl to aparat podałam mu dane do przelewu ,a zle zrobilam wyslal mi niby potwierdzenie z banku ale musze najpierw wyslac aparat i dopiero bank mnie zweryfikuje i wysle pieniadze od niego .Podaje sie za Anthonego Marka A ADRES DO WYSYLKI W NIGERII JEST TAKI:
  This is the shipping address:
  Name : Wale Seun
  Address: No. 59 Bolarinwa Street Makole.
  City: Ibadan
  State: Oyo
  Country: Nigeria
  Zip Code: 23402
  Phone Number: +234018227098

  Czy moge to zakonczyc na tym etapie ze mu podałam swoje dane nr rachunku,swift code ...
  Nie bede miala klopotów prosze o odp sms-em moj nr 787141939

  OdpowiedzUsuń
 45. Anonimowy7/19/2012

  Nie czytałaś o przekrętach na allegro? To nic innego tylko oszustwo. Nie wysyłaj mu żadnego aparatu!!!! A potwierdzenie dowodu wpłaty przez niego może być podróbką. Nie rób tego więcej. Nie potrzebnie dałaś mu swoje dane. Trzymaj się.

  OdpowiedzUsuń
 46. Anonimowy7/19/2012

  Niech Ktoś napisze coś o tym wdowcu, interesuje Mnie ten przypadek. Może to ten sam ZROZPACZONY!! gość.

  OdpowiedzUsuń
 47. Do osób, które chcą, abym napisał na blogu o oszustach matrymonialnych: przecież nie dostaję takich propozycji! Przyślijcie mi informacje, korespondencję, historię rozmowy - wtedy chętnie to opiszę :) Mail jest w stopce bloga. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 48. CZY ZNACIE JAKAS LILIAN JOHNSON

  OdpowiedzUsuń
 49. ZNALAZLA MNIE WLASNIE NA KUP SPRZEDAJ.PL.BARDZO SIE PRZEJELAM JEJ SYTUACJA I ZACZELA DO MNIE PISAC NA E-MILA,BO SYTUACJA KTORA OPISYWALA RZECZYWISCIE BYLA TRAGICZNA.TERAZ TO JA ZNAJDUJE SIE W NIECIEKAWEJ SYTUACJI BO ZNA MOJ TELEFON I ADRES.DOPIERO JAK ZACZELAM SZUKAC JAKIEJS INFORMACJI O NIEJ TO OKAZALO SIE ZE TO OSZUSTKA 419..NIE WIEM CO ROBIC.TO NIEJAKA PANNA LILIAN JOHNSON WLASNIE

  OdpowiedzUsuń
 50. Anonimowy10/03/2012

  edison joe rzekomo angielski ekolog-facet wyhaczył mnie na badoo. Mocno zainteresował się moją skromną osobą, przeszliśmy na skypa. Codziennie pisywał, dopytywał,"my dear" "darling". Zadbał bym obejrzała zdjęcia syna.Dziś rano po wyjeździe do Nigerii jego syn sięciężko rozchorował. No i żaden z jego przyjaciół nie mógł mu pomóc. Moja rola była taka. Zrobię transfer z jego konta na swoje a potem przez Western Union prześlę mu pilnie potrzebne pieniądze na operację chłopca.
  not money
  [08:54:17] edison joe: help me make transfer from my account to yours and send to me via western union
  [08:54:21] edison joe: that is all
  Cóż, inne sposób, szwindel ten sam :)

  OdpowiedzUsuń
 51. Do wpisu powyżej: Joe chciał od Ciebie wyprania pieniędzy, to inne przestępstwo. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 52. Anonimowy10/10/2012

  NAPISAŁAM PANU KTÓRY TEZ TWIERDZIŁ ŻE MÓJ MĄŻ JEST SPADKOBIERCA ŻE TERAZ KTO INNY SIE NIM ZAJMIE I ŻE JEGO IP JEST JUŻ ZNANE. I dostaliśmy odpowiedź od pana ha ha oto treść przetłumaczona: Szanowny Krystian, ja proszę cię wytrzymały
  bardzo dokładnie dokument, który jest Letter
  Sąd do przetwarzania żądania uwolnienia i
  transferu funduszu dla Ciebie. Dokument jest
  autentyczny oraz bez zawartości są sprzeczne.
  Upewnij się, że Twoja weryfikacja osiągnięcia kompetentną osobą, która może powiedzieć
  prawdę o wszelkie nieporozumienia, które
  mogą compromize naszym wspólnym interesie.
  Licząc na Państwa hability i zrozumienia, czeka,
  aby usłyszeć od ciebie, aby umożliwić
  Trybunałowi wydaje certyfikat dla prawną uwalniania i transferu funduszu dla Ciebie. Z
  poważaniem, Aaron Wogan, LLB

  OdpowiedzUsuń
 53. Anonimowy11/13/2012

  Kobiety !!Uwaga na wdowca Walters Wood z synkiem Jerry. Nie zostałam ofiarą, ale przestrzegam inne panie.

  OdpowiedzUsuń
 54. A do mnie odezwał się na początku Listopada Thomas Mark. Spadek z Togo po zmarłym krewnym.. Sralis, Mazgalis.. Napisałem, że szuka głupich i kontakt się urwał.

  OdpowiedzUsuń
 55. Anonimowy12/19/2012

  Micah Richardson chce żebym wpłacił 500euro a on wyśle mi 4.800euro za samochód po który przyjedzie facet z Nigerii.znalazł moje ogłoszenie na allegro lub mobile.eu

  OdpowiedzUsuń
 56. Anonimowy12/28/2012

  Pani Josephine Hamson, żona ambasadora Kuwejtu ;) "2,5 miliona dolarów (dwa miliony pi set tysi cy dolarów)"

  Aga

  OdpowiedzUsuń
 57. Anonimowy1/04/2013

  Tomek.Na portalu Waplog biedne dziewczeta z Senegalu,oferuja swoje olbrzymie spadki do podzialu i wyplaty w londynskich bankach,jest wsrod nich panna Lilian Jonson;)przestrzegam;)

  OdpowiedzUsuń
 58. Anonimowy1/22/2013

  Działają , działają . Dzisiaj dostałam maila od Pani Hamson
  Najdro si w Chrystusie,

  Jestem pani Josephine Hamson z Kuwejtu, jestem on pana Jonas Hamson.He pracowa z Kuwejtem ambasady w Wybrze u Ko ci S oniowej, na dziewi lat przed mierci w roku 2006 26 kwietnia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy12/02/2013

   Też podobny e-mail w tamtym tygodniu dostałam, od pani Rose Torres, która ma spadek po zmarłym mężu, nie ma dzieci, więc chce przeznaczyć pieniądze na cele charytatywne, opisuje w języku religijnym, mówi, że jest chora, potem przysyła oświadczenia z Ministerstwa Sprawiedliwości, depozyt o tej sumie pieniędzy, potem bank odzywa się, że należy jeszcze mieć dokumenty z ministerstwa finansów, i mówi coś o transferze pieniędzy. Z banku jest podejrzany jeden facet, podaje się w e-mailu z banku i na tym depozycie jest podpisany, w Internecie też można znaleźć jego dane, proponuje takie oddanie depozytów na duże sumy w innych miejscach, da się je znaleźć, prawdopodobnie jest pracownikiem banku Atlantyckiego. Oszustwo, które zgłosiłam do Policji.

   Usuń
 59. Anonimowy1/24/2013

  pan Kevin Goring z Togo, spadek po krewnym 10,5 mln $
  Znalazł mnie przez goldenline

  OdpowiedzUsuń
 60. Anonimowy1/28/2013

  Witam ,właśnie rozpracowuję niejakiego Femy Johnson, Femmy Johnson, Femy Brown, Femmy Brown.znalazł mnie najpierw NA ZOOSK, a potem na FB.pisaliśmy 2 miesiące, po czym, POPROSIŁ O 300 EURO BO NIE MA JUŻ INTERNETU I kamerkę musi naprawić.Dzwonił do mnie kilkakrotnie z Nigerii, mam jego maile i kontaktowałam się z nim na YAHOO.Najnowsza bajka, że wraca do USA/STANÓW PAŃSTWA/ A MIAŁ WRÓCIĆ DOPIERO ZA PARĘ MIESIĘCY JAK SKOŃCZY KONTRAKT, A PROSIŁAM ŻEBY PRZYLECIAŁ DO MNIE DO POLSKI SAMOLOTEM, TO NAPISAŁ, ŻE NIE MA W LAGOS TYLE GOTÓWKI, TYLKO W USA I MA DO MNIE PROŚBĘ.JESZCZE NIE ODPISAŁ NA MOJEGO MAILA, BO NAPISAŁAM MU, ŻE CHCĘ GO KONIECZNIE ZOBACZYĆ.MUSZĘ TO ZGŁOSIĆ, TYLKO NIE WIEM GDZIE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po co zgłosić? Przecież nie zostałaś oszukana. Afrykańskich oszustów trzeba zwyczajnie ignorować. Maila należy przenieść do spamu albo kliknąć delete.

   Usuń
 61. Anonimowy2/11/2013

  heja dziś identyczna wiadomość przesłał do mnie pan Kevin Goring z Togo, który oferował spadek po zmarłym krewnym. Dzięki za artykuł:)

  OdpowiedzUsuń
 62. Anonimowy2/11/2013

  a oto list ku przestrodze:

  How are you today?,my name is Kevin Goring.
  I am contacting you because of(Ten million Five Hundred Thousand Dollars) fund which have been unclaimed since the death of my client whom bears the same surname with you`,the bank demand that i should present any available Kin for the release of the fund to you as i am unable to locate the extended relative, i want you to help,let us claim these fund for our mutual sharing or else it will be confiscated,Please contact me through my below E-mail so that i can give you more details about the fund claim for better confidentiality.
  Thanks and God bless.

  OdpowiedzUsuń
 63. Anonimowy2/28/2013

  Ja niestety rok temu dalam sie oszukać niejakiemu Curtisowi McGlennowi z córką Miną, który znalazł się służbowo na placówcę w Ghanie z dzieckiem, córeczka cięzko zachorowala i nie miał pieniędzy na bilet powrotny. Chyba mózg mi wtedy ściemnilo bo straciłam kilka tysięcy złotych! Mam wszystkie dowody wysłania na Western Union i wydrukowane rozmowy, no i ci? Nie do odzyskania.

  OdpowiedzUsuń
 64. Ja właśnie emailuje z niejakim Che Ovie czy jakoś tak, spadek po krewnym dzisiaj dostałem dokumenty z banku w Togo tak więc impreza się rozkręca, będę się bawił aż poprosi o pieniądze :D albo jeszcze dłużej i tak cały dzień pracuję przy komputerze :D

  OdpowiedzUsuń
 65. Anonimowy4/06/2013

  Witam wszystkich poprzednich "milionerów' Dwa dnu temu otzrymałam na fejsie że odziedziczyłam 8,5 mln USD. Myślę sobie od przybytku głowa nie boli. Pan poprosił tekefon . Zadzwonił. Nie mówię po angiesku więc rozmowała trwała może 3 minuty. Zaproponowałam mu kontakt e-mailowy. Porosił dane i poszedł dzisj do BTDBANK -LOMA w Togo. Miły pan adwokat nazywa się Idika Mohd tel. 228 99225805 adres e-mail bar.idikamohd@yahoo.com
  Pan przysłał nawet zdjęcia swojej rodziny jako szanowany adwokat, moąż , ojciec 5-ciorga dzieci.
  Pobawię się z nim troccę co będzie dalej proponował.
  Uważać jeszcze jeden cwaniaczek do kompletu.

  OdpowiedzUsuń
 66. Anonimowy4/09/2013

  Skarbówka nas jebie jak Irlandia Polskę nie na takie sumy i jakoś nikomu się nie chce z tym walczyć hymm...

  OdpowiedzUsuń
 67. Anonimowy4/17/2013

  Mnie na skype dopadł dzisiaj niejaki Pan DAVID AVOKA. CO za przekręty..masakra...Napisłam, że nie jestem głupia i żeby spadał :))

  OdpowiedzUsuń
 68. Anonimowy5/15/2013

  na facebooku znalazł mnie Thomas Mark, rzekomy adwokat. Ma do przekazania bagatela 10,2 mln $$. Bez czytania wiedziałam ze jakis przekret bo az tak bogatej rodziny w swiecie nie mam !!! Na maila z FB pisze teraz listy rozpaczliwe zebym PILNIE podała mu wszystkie moje dane, numer konta itd. Nawet stwierdził ze nie szkodziu ze nie jestem prawowitą spadkobierczynią,bo pieniądze i tak dostane / hihihi :P/ gdyz nosze to samo nazwisko co spadkodawca!
  Zgłaszałam po tych mailach na Gmailu próbę wyłudzenia informacji. Wiadomosci lądują w spamie, ale gmail nie reaguje, bo następne codziennie napływają. Informacji na moim koncie na FB nie moge zlikwidowac bo to mój fanpage i sa tam linki do mojej strony. Jak dorwac oszusta zeby mu sie odechciało?

  OdpowiedzUsuń
 69. Anonimowy6/13/2013

  Na mnie czeka $ 9,6 mln w Republice Togo :D Pan znalazła mnie na FB i przedstawił się jako Kossi Abel e-mail: abel003tg@yahoo.com

  OdpowiedzUsuń
 70. Anonimowy6/20/2013

  uwaga na frank andrew adwokat z angli oferuje 6000000 euro w Ghanie za 1000 euro za swiadectwo wiarygodności

  OdpowiedzUsuń
 71. Anonimowy6/29/2013

  Witam!!! Właśnie jeden z nich się ze mną skontaktował, na razie przeciągam gra, co można zrobić by ich złapać?

  OdpowiedzUsuń
 72. Anonimowy7/04/2013

  Witam , do mnie pisze niejaki Bush Magn lat 48, znalazł mnie przez facebooka,żołnierz z Afganistanu,oferował mi nie lada sumkę 1900000 funtów . Kobiety uważajcie na niego.Wszystko było pięknie, zakochany , chce się żenić, po pewnym czasie powiedział ze muszę ponieść opłaty za transakcje między bankowe abym mogła dostać przelew. niestety jak powiedziałam ze niestety nie mam 2463 funtów na rzekome opłaty, nagle zniknął z facebooka - podobno ma problemy z facebookiem , na yahoo występuje pod nikiem Magnale David. Proszę Kobiety uważajcie nie dajcie się zwieść pięknym słowom, bo możecie bardzo dużo stracić .

  OdpowiedzUsuń
 73. Anonimowy7/12/2013

  Witam, do mnie pisze facet który podszywa się pod Generała Cartera Hama. Najpierw był zakochany, pięknie, ładnie rozmowa się układała. Potem przeszedł do biznesu. Chciał przesłać paczki z pieniędzmi zdobytymi na wojnie. Wyznaczył nawet agenta, który miał dostarczyć paczki. Brakowało mu jednak moich danych osobowych na list przewozowy dla agenta i przysłał mi formularz do wypełnienia na maila.Nie podałam moich danych.Chciał wyłudzić ode mnie też dopłatę za przesyłkę 2,000E! Facet pisze na skypie i mi teraz grozi! Napiszcie mi adresy mailowe , gdzie to zgłosić!!!Chcę to zgłosić jako nękanie i wymuszanie! Odpiszcie proszę!!!

  OdpowiedzUsuń
 74. Anonimowy8/09/2013

  do mnie się odzywa adwokat Alfred marc ma dla mnie spadek 5.800 000 $ fajna suma ale na początek mam mu wyslac 830 euro ,uważajcie na niego -pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 75. Anonimowy9/17/2013

  ja dzisiaj dostałem fax o spadku od SOROLLA CHAMBERS MADRID, kwota to 6,500 000 mln USD :))) a osoba zmarła nosiła moje nazwisko i polskie imię "ZOFIA" :P. czytając wasze wcześniejsze wpisy ten fax troszeczkę się różni, lecz zamysł jest identyczny (świadczy to jednak o ich determinacji i próbie podchodzenia ludzi na różne sposoby) nie mam nic w pierwszym faxie o podziale kasy z nimi i na cele charytatywne, ale piszą że moja krewna była cytuje "Contractor and a member of the Helicopter Society and the Institute of Electronic & Electrical Enginners" :))) nieźle to sobie wymyślili.... podany jest telefon do hiszpanii, mail na gmaila oraz jakiś tam adres... no cóż szkoda, że dalej trzeba jutro wstać rano do pracy i liczyć na wygraną w TOTKA :) Pozdrawiam !!

  OdpowiedzUsuń
 76. Anonimowy10/01/2013

  Witam, do mnie pisze niejaka MUDIWA SOLOMON MUJURU, córka zmarłego generała Zimbabwe Solomona Mujuru. który zmarł 15 sierpnia 2011 roku. Z ciekawości sprawdziłem i faktycznie był taki generał. Koleżanka Mudiwa szczegółowo opisała mi okoliczności jego śmierci i prawie uwierzyłem. Później poczytałem i znalazłem wiele informacji o tych przekrętach cały schemat i treści wiadomości oczywiście podobne a na portalu gdzie poznaliśmy się na drugi dzień konto było już usunięte.Przez kilka dni była cisza teraz znowu pisze ckliwe maile. To naprawdę zrobiła się nie przyjemna sprawa, i oby wszystkie przyszłe ofiary tych oszustów w porę znalazły miejsca takie jak to ...pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 77. Anonimowy10/06/2013

  Teraz ten gościu z Togo nazywa się David Abula

  OdpowiedzUsuń
 78. Anonimowy10/16/2013

  Witam, "moi" oszuści to Donald Raymond z San Francisco i Alex Jack Smith z Nowego Jorku. W sierpniu na Skypie dostałam od jednego list, niemalże matrymonialny. Ponieważ nie odpowiedziałam, kilka dni później odezwał się do mnie drugi. Nie wiedziałam wcześniej o tej całej aferze, a przede wszystkim o jej zasięgu. Sprawa jednak wydała mi się na tyle podejrzana, że postanowiłam sprawdzić, o co chodzi. Odpisałam pierwszemu i pozwoliłam sobie na kilka rozmów z drugim. Tak naprawdę był to jeden człowiek, który próbując ogłupić mnie wielką miłością chciał, abym odebrała w jego imieniu przesyłkę z Ghany, oczywiście ponosząc wszelkie koszty. Miałam już wtedy wystarczająco dużo informacji, żeby powiedzieć mu, że jest kłamcą i manipulantem. Wtedy zniknął. Kilka dni później usłyszałam w radiu informację o kobiecie oszukanej, niestety na sporą kwotę, w bardzo podobny sposób. Uznałam za stosowne poinformować o tym zdarzeniu policję, jednak sposób, w jaki zostałam potraktowana sprawił, że szybko pożałowałam swojej decyzji. Mnie się nic nie stało, nie poniosłam żadnych strat, ale jestem przerażona bezkarnością tych oszustów, czasem trwania tego procederu i tym, jak nikłe szanse są na definitywne zakończenie tej sprawy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 79. Anonimowy10/19/2013

  FRANK NICHOLAS - ten chciał mnie oszukać kilka dni temu...

  OdpowiedzUsuń
 80. Anonimowy11/03/2013

  Ja otrzymałam fax dotyczący spadku po krewnym, które nie było w naszej rodzinie, od pana Marco David;

  Tel: 0034 664 647 935

  Email: marcodavid@dmabogado.com. Ku mojemu zdziwieniu naciągacz ma swoją stonę internetową http://dmabogado.com, wygląda całkiem wiarygodnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy1/16/2014

   David Marco
   marcodavid@dmabogado.com
   onlinebkia.com
   proponuje milionowy spadek

   Usuń
 81. identyczny schemat u mnie, tylko pan nazywał się Rafiko Alabi. Niby jakiś przodek miał wypadek i należy mi się 14,7 USD. Obiecał podział 50% na 50% Znam dobrze rodzinę do wielu wielu pokoleń w tył ( rodzice jakąś księgę robili z przodkami ) stad wiedziałam, że nie mam tam nikogo i nie mialam. Pisałam więc, że to na pewno pomyłka. Po paru emailach Rafiko odpuścił. Trzy dni temu napisał, że spadek przejeło państwo, ale wywalczył dla siebie sporą sumkę, i mam przesłać przez wester union 250 euro to kurierem z firmy dhl prześle mi kartę bankomaową, na której będzie 350 000 $ . Masakra, dobrze, że zaufałam intuicji.

  OdpowiedzUsuń
 82. Anonimowy12/12/2013

  a ja dzisiaj dostałem fax do mojej firmy z kancelarii prawniczej w Hiszpanii franck morris chambers uważajcie na to oszustwo

  OdpowiedzUsuń
 83. Anonimowy12/17/2013

  joumard.zongotg02@gmail.com
  Dear ........,I am contacting you to assist retrieve a huge deposit of eight Million Five Hundred Thousand Dollars left in the bank by my client Late Mr.E........before its get confiscated by the bank. Due to the confidentiality of this information, I would want you to send me your private email where I can send you a comprehensive information of Late Mr.E.......and every other information you may need. contact (barrzongo@hotmail.com) Best regards.Joumard Zongo

  Ja dostałam to parę dni temu, myślicie że to też przekręt ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy1/04/2014

   Dostałem maila o IDENTYCZNEJ treści od tego samego kolesia, wiec to na bank przekręt.

   Usuń
 84. Anonimowy12/20/2013

  John Asibor, Kimberly Bland, ultimateloanfirm@live.com przekręt kredytowy, angielsko-nigeryjski, sugerując się stroną http://www.419eater.com/ prowadzę sobie zabawną konwersację z panem nigeryjczykiem :)

  OdpowiedzUsuń
 85. Anonimowy12/27/2013

  podaje namiar na dane z maila : FRANK NICHOLASz (ATTORNEY, LL.M.)
  Tele: +34 34 603 106 618,
  Fax: +34 935 504 015
  Plaza de Celenque,
  2. 28013 Madrid
  Email: franknicholas22@gmail.com
  mail przysłał z adresu: franknicholas73@gmail.com
  proponuje depozyt na 6,4 mln USD( 10% cele charytatywne reszta: 50/50 do podziału )
  do przejęcia po człowieku rzekomo zaginionym w 2004 w czasie katastrofy Tsunami

  OdpowiedzUsuń
 86. Anonimowy1/07/2014

  O jejku jejku! A ja już nawet tłumaczenia listów porobiłam, bo, aż tak się nie znam na angielskim, a tu proszę takie niespodziewanki :) Wiedziałam, że to ściema, tylko czekałam kiedy to się wyda. I jeszcze ta cała tajemnica, która obejmuję sprawę :) Śmiech na sali. Dobrze, że to znalazłam. Jestem na początku załatwiania tej sprawy, więc pociągnę to jak się tylko da najdłużej. Niech mają nadzieję gadziny jedne.

  OdpowiedzUsuń
 87. Anonimowy1/27/2014

  Prawnik James Amevor, poćwiczyłam angielski do matury pisząc z nim :)

  OdpowiedzUsuń
 88. Anonimowy2/13/2014

  Ze mna skontaktował sie na fb Akadi Ogazi z Togo odpisałem na email o co mu chodzi ze nie mam takiej rodziny a on tak samo zaproponował 40% dla mnie 40% dla siebie i 20% na cele charytatywne i opisal zmarłego mojego niby krewniaka hehe ale sobie jaja robią Dobrze że piszecie tu o tych przekretach bo niektórzy mogą się nabrać Pozdrawiam wszystkich

  OdpowiedzUsuń
 89. Anonimowy3/04/2014

  Witam wysłałem im scan paszportu czy coś z samym scanem mogą zrobić

  OdpowiedzUsuń
 90. Anonimowy3/04/2014

  Prosze o najszybszą odp dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 91. do mnie tez pisze od 2 dni Akadi ogazi jak u kolegi :D tylko jeszcze nic nie proponowal

  OdpowiedzUsuń
 92. Anonimowy3/24/2014

  Uwaga, następny "adwokat" do kolekcji -Ndudrim Obuka, oferuje do podziału spadek.....Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 93. Anonimowy3/27/2014

  A do mnie pisze Rose Jonhson.. niby z obozu uchodzców w Senegalu i tez chodzi o wielkie pieniądze, smiac mi się chce, nie wiem co ci afrykanczycy myslą.. ze tutaj w Polsce to co? my zamiast rozumu mamy sieczkę?
  Pobawię się z tą panienką/ hehhehehe/ bo od razu wiedziałam co w trawie piszczy.Zobaczymy co wymysli....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heejka..A do mnie pisze Rosse Johnson na Facebk..Tylko ze 30 letnia dziewczyna..niby z Nigerii..zakochala sie po 4 wiadomosci..aaale szybko co?Podaje linka to popatrzcie.. chce sie zenic i przyleciec za mna do Holandii..bilet podobno kosztuje od 600 do 700 euro...no i normal,ze nie ma na niego.. smiech jest zdrowy..pozdo.. https://www.facebook.com/profile.php?id=100007322266388

   Usuń
 94. Anonimowy4/09/2014

  "Prawdziwie wyglądał też skan aktu zgonu krewnego (zamieszczam miniaturę)." No świetnie, tylko językiem urzędowym w Togo jest francuski!

  OdpowiedzUsuń
 95. Anonimowy4/10/2014

  Też mam rose johnson i jeszcze silvie bakri.
  Napisałam Rose że nie chcę jej pieniędzy i pomogę jej za darmo. O matko jak to musiało zabolec. Jesli ktoś chce kopie listów to piszcie na anoiu malpa wp kropka pl
  Ubaw mam z nimi nadal

  OdpowiedzUsuń
 96. Anonimowy4/16/2014

  Graaff Reinet - graaffreinet@hotmail.com. Wyłudza pieniądze na zakupach, przy płatności upiera się przy PayPalu, ale jest skłonny również zrobić przelew bankowy. Tak samo odpisuje na maile, ale po polsku nie da się z nim dogadać (strasznego translatora muszą używać :D ). Kolejny zwykły scam.

  Imię i nazwisko to w rzeczywistości jedno z najstarszych miast w Afryce Południowej. Polecam zwracać uwagę na ich imiona i nazwiska, widać albo nie są zbyt rozgarnięci, albo lubią sobie robić jaja z Polaków i uważają, że jako "białe głupki" się nie zorientujemy. To tak jakby pan Nowy Jork chciał kupić ode mnie laptopa. Do mojego poprzednika - tak, oni widocznie uważają, że zamiast rozumu mamy sieczkę i wystarczy skan czegokolwiek i już wierzymy. Albo odwrotnie - oni mają i wydaje im się, że to świetny i przemyślany plan i bez problemu nabiorą tak innych, bo sami by się też dali nabrać. Smutne, ale prawdziwe.

  Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
 97. Anonimowy4/27/2014

  Ja dostaję takie maile regularnie na portalu otodom.pl. Daję ogłoszenie o sprzedaży domu i dostaję prośbę o kontakt na maila. Gość podaje sie za żołnierza amerykańskiego z Afganistanu. A moja przyjaciółka z Hiszpanii dała się wkręcić w wirtualny romans, który trwał rok, oczywiście tez z żołnierzem z Afganistanu, ponieważ nie mam kasy, to nic mu nie wysłała, ale jak przestał sie odzywać, to wpadła w okropną depresję, a zaraz potem przyczepił się do niej następny taki. Dopiero jak dostała telefon od organizacji kobiet, które padły ofiarą wyłudzaczy, to się jej oczy otworzyły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy11/10/2014

   Witam

   A możesz napisać coś więcej o żołnierzu amerykańskim ?? ja od wczoraj z takim piszę i ciekawa jestem czy ten sam wyłudzacz.

   Usuń
  2. Anonimowy2/24/2015

   do mnie się też Pan odezwał - Kapitan Elton Walker. Ciekawa jestem czy to ten sam ciągle próbuje?

   Usuń
  3. Anonimowy5/05/2015

   Oooo Kapitan Elton Walker, ze słabo podrobionymi zdjęciami Prawa Jazdy i paroma zdjęciami jakiegoś przypadkowego pana w podeszłym wieku... też mam

   Usuń
 98. Anonimowy5/17/2014

  Robert Harry Carlson z Portsmouth - nigeryjski czarny oszust na Badoo, posluguje się fałszywymi zdjęciami, ma także kilka profili bez zdjęć, z funkcją "poproś mnie o zdjęcie". "Bardzo, bogobojny i bogaty" Czasem ma syna, czasem dwoje dzieci, ogólnie tzw. dobra partia. Uważajcie dziewczyny.

  OdpowiedzUsuń
 99. Anonimowy5/21/2014

  Ja też dostałem list z Togo od Alvis Hilbasin że niby zmarł ktoś o moim nazwisku i zostawił 13 mln dolarów a on był jego adwokatem i załatwi spadek po 50% wysyłał niby dokumenty z banku a w końcu żeby mu przesłać przez
  bank na konto 1500 dolarów to bank z Togo będzie mi przesyłał stopniowo spadek.

  OdpowiedzUsuń
 100. Anonimowy5/26/2014

  Kiedyś korespondowałem z kolesiem, co usilnie chciał mi sprzedać samochód po okazyjnej cenie :) Teraz koresponduję z kimś, co chce kupić ode mnie telefon. Zobaczymy co wymyślą jeszcze ciekawego. Póki co, to chcą dane osobowe :)

  OdpowiedzUsuń
 101. gdzie zgłosić jeżeli nie wysłało się pieniędzy ale dane osobowe. Zgłosić to na policję czy iść do banku by przekazać informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dane to jeszcze nic sa dostepne w internecie bez problemu nie ma obaw)

   Usuń
 102. Anonimowy6/14/2014

  szkoda ze nie czytalam tego artukulu wczesnie bo dalam sie oszukac popularnie zrobic w balona .w internecie znalazj mnie facet ,ktory podawal sie za zolnierza amerykanskiego ,.Pisal co wieczor piekne listy ,az ktoregos dnia postanowil wyslac paczke do mnie z zawartoscia duzej sumy pieniedzy ,zlota itp .W dniu nadejscia paczki otrzymalam wiadomosc od kuriera ze paczka zostala zatrzymana na lotnisku i trzeba bylo wplwcic kaucje ,Amerykanin byl splukany ,bo wszystko prawie umiescil w paczce i nie mogl wplacic pieniedzy i poprosil mnie ,CO sie nie robi z milosci poszlam do agencji i wplacilam sume 2400 dolarow cala hepi ,ze pomoglam zakochanej we mnie osobie .Zawsze bylam taka ostrozna i innych ostrzegalam a sama dalam sie naciagnac piekna nauczka na przyszlosc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ten żołnierz amerykański to może David R.? bo do mnie taki pisał, ale go spławiłam.

   Usuń
  2. Anonimowy10/15/2014

   Tacy to dziś mają na imię David R., wczoraj mieli Robert H. Carlson, a jutro będą mieć Michael Douglas czy jeszcze inaczej.

   Usuń
 103. Anonimowy6/21/2014

  thank you. next fake lawers name ALVIS HILBASIN

  OdpowiedzUsuń
 104. Anonimowy8/18/2014

  scam 419 Pani nazywała się Marbel John, akredytowany przez Dyrektora Banku Bicici ( tu niejaki Dr Andy Koffy) prawnik Felix Bally. Komu należy zgłaszać takie przestępstwa?

  OdpowiedzUsuń
 105. Anonimowy8/19/2014

  Witam..Dzisiaj otrzymałam podobnego maila :) I am Barrister.Alfred Johnson....

  OdpowiedzUsuń
 106. Ja wam powiem tak dostalem spadek Z togo ale nie wyslalem ani centa!!!
  Ludzie za dziecka jak sie szlo do piaskownicy z zabawkami I czlowiek umial sie dogadac I bez pieniedzy otworz szeroko umysl!!!!

  OdpowiedzUsuń
 107. Anonimowy8/28/2014

  witam a ja od półotra miesiaca prowadziłam konwersacje na FB z pewnym anglikiem z Manchesteru, inżynier, własna firma, kontrakty międzynarodowe itd itd, pisaliśmy sobie miło i przyjemnie, własnie sie niedawno rozwiódł. ma syna 5 letniego i chciałby poznac fajną kobietę itd, itd, wszystko fajnie i super, dodam ze mam dobrze zabezpieczone konto na fb, mało swoich pełnych danych, nawet nazwiska i imienia, i tydzień temu mój lovelas pochwalił sie ze jedzie na 3 tygodnie na kontrakt do Nigerii, wcześniej podał mi swój numer angielskiej komórki, potem numer nigeryjski zaczynający się od numeru +234, wszysko fajnie w dalszym ciagu.

  OdpowiedzUsuń
 108. Anonimowy8/28/2014

  po dwóch dniach od rzekomego przyjazdu do nigerii dostaję wiadomosc ze zablokował mu bank karty kredytowe i nie moze korzystac z konta i nie ma pieniedzy, spytał czy bym mu nie pożyczyła 500 euro na 2 tyd, po tych dwóch tygodniach miał miec odblkowane karty i mi oddać z procentem, powiedziałam ze nie mam tyle to schodził z sumy nizej az utknęło na 200 euro, pieniadze chciał przez western union transfer, a poniewaz dobrze znam angielski not sie migdalilismy długo i przyjenmnie, poszlam do banku i dowiedziałam sie ze 99% wpłat do niegerii to są oszustwa internetowe i mam zadnych pieniedzy nie wysyłać.tak tez zrobiłam, dzisiaj napisałam mu klika ostrych slów zeby nie był tchórzem i zeby napisał mi prawde o sobie i pokazał mi swoja prawdziwą twarz, czekam ma odpowiedz, nazywa sie, BRAD RICHARD. PROSZE NA NIEGO UWAŻAĆ!!!!!!!!TO WAZNE

  OdpowiedzUsuń
 109. Anonimowy8/28/2014

  Witam. Do mnie napisał Richard Jonson żołnierz Stanów Zjednoczonych i teraz jest w Afganistanie. Ma syna 14 letniego. Po drugiej wiadomosci bardzo wylewnej i dziwnej zaczełam szperać w internecie i to ten sam co piszecie oszust. Nieżle.........strasznie był ciekawy czy mam.dom. i już się zakochał widząc zdiecie na fb. Zlikwodowałam konto... Normalnie komedia trochę się przestraszyłam czy nie będzie próbował mnie namierzyć ale to wygląda na wyłudzanie. Jego email richard_jon@hotmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy1/15/2015

   Witam, też pisałam z Richardem, ale w porę zorientowałam się w czym rzecz. Tylko jak pozbyć się tego kochasia?

   Usuń
  2. Anonimowy2/01/2015

   na fb jest funkcja zablokowania danego uzytkownika, mozesz skorzystac z tej opcji

   Usuń
 110. Anonimowy8/29/2014

  a tu jest link do konta na fb Brad Richard, jestem pewna na 90% ze to oszust, https://www.facebook.com/profile.php?id=100008174238366&fref=hovercard

  OdpowiedzUsuń
 111. Anonimowy8/30/2014

  Miałam podobnie - Anglik, inżynier, samotny, przedsiębiorca-kontrakty w sektorze naftowym. Od drugiego dnia już był we mnie zakochany. Zdobył kontrakt w Nigerii (nawet mi go przesłał) i na dwa miesiące pojechał tam pracować. Jeszcze przed wyjazdem zaczął wtajemniczać mnie w swoje finansowe sprawy, a to informował mnie o postępach negocjacji kontraktu do Nigerii, a to że nie dostał odpowiedniej kwoty kredytu i brakowało mu 60 tys. funtów... Po przyjeździe do Nigerii wszystkie plagi zaczęły się na niego sypać, zapytał czy "jego kochanie może mu coś pożyczyć" - odpowiedziałam NIE. Za kilka dni, jedna z jego maszyn została "aresztowana" na cle i musi wpłacić 5000 dolarów, by ją wykupić i zacząć pracę, skończyć ją i wrócić do Anglii, a potem przyjechać do Polski i "szybko wpaść w moje objęcia". Powiedziałam nie, to coraz niżej schodził..... Chciał, żebym sprzedała mieszkanie, " jak wrócę wszystko oddam" Uważajcie dziewczyny, na początku wszystko wygląda wiarygodnie, więc łatwo można się nabrać..... Teraz jestem specjalistką od scammerów i często się nimi bawię hahaha

  OdpowiedzUsuń
 112. Anonimowy8/31/2014

  Witam piszę ponownie bo chciałam sie z Państwem podzielić kilkoma informacjami jeszcze,wczoraj napisałam do Facebooka ze konto Brad Richard jest fałszywe,zgłosiłam je do weryfikacji, ze to są oszusci, zeby sprawdzili dane i kto to jest na tych zdjęciach, ze wykorzystano zdjecia innej osoby która istnieje naprawde, gdzieś tam w swiecie.jestem w stanie naprawde duzo zniesc, ale slag mnie trafia ze wykorzystano do tego precederu zdjecia niewinnego dziecka na oko 5 lat, masakra. Za kilka godzin konto było już usunięte, myslicie ze cos dalej z tym zrobią?ja mam mase zdjeć, jakby ktos chciał je obejrzeć, proszę do mnie napisac na mail marta297@onet.eu

  OdpowiedzUsuń
 113. Anonimowy9/02/2014

  Też dostałam podobny list :D Wielkie dzięki za artykuł ;) choć sama się domyśliłam,że coś może być nie tak. Nic nie spadnie nam z nieba :D Rzekomy adwokat przedstawiał się jako Jude Anthony.Teraz mam taką polewkę z niego :p haha

  OdpowiedzUsuń
 114. Anonimowy9/05/2014

  witam chciałam pinformowac ze wszystkie moje adresy mailowe zostały przejete przez tych oszustów, zmienili mi hasła, nie mogę sie zalogować, proszę nie pisać na adres marta297@onet.eu, to ważne, co ja mam zrobić??? proszę o pomoc!!, do pani która do mnie pisała i chciała sie wymienić zdjeciami tych oszustów , ma adres zaczynający sie od dima, prosze do mnie nie pisac wiecej na ten adres!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy9/14/2014

   witam to ja z panią nie piszę na FB. ??? napisałam do pani maila i dostałam od pani odpowiedz żebyśmy pisały na FB. to z kim ja tam piszę ??? pozdrawiam dima

   Usuń
  2. Anonimowy10/14/2014

   fałszywy alarm.pozdrawiam.

   Usuń
 115. Anonimowy10/03/2014

  JA wlasnie dzis tez dostalam taka wiadomosć tyle,ze chodzilo o jakies odszkodowanie od jakiegos frank kosswel czy jakos tak odrazu muodpisalam ze z oszustami nie cche miec nic do czynienia ale bardzo sie upieral ze to jednak prawda

  OdpowiedzUsuń
 116. Anonimowy10/09/2014

  przestrzegam wszystkich przed oszustem nigeryjskim podającym sie za Brad Richards z Manchesteru, wykorzystuje zdjecia innego uczciwego faceta z dzieckiem, usunęłam mu już 4 konta, założył 5, ciągle na te same dane osobowe i zdjecia.Facebook mimo moich prósb nic z tym nie robi. przestrzegam wszystkie Panie. a tu link do najnowszego konta
  https://www.facebook.com/brad.richards.54390?fref=ts

  OdpowiedzUsuń
 117. Anonimowy10/10/2014

  FRANK PAUL-następny scammer do kolekcji, podający się za anglika, niemieckiego pochodzenia, ciagnie kobiety na kase przez western union do Lagos. oto jego konto na fb
  https://www.facebook.com/frank.paul.75873708?fref=ts
  Frank Paul

  OdpowiedzUsuń
 118. Anonimowy10/12/2014

  Witam wszystkich, do mnie pisze rzekomy adwokat z Barcelony w sprawie spadku po osobie o tym samym imieniu i nazwisku, ma nawet sekretarkę mówiącą po polsku, podałem numer zwykłego prepaida, zadzwonili, chcą aby podać im dane osobowe, wraz z numerem konta na które ma być przelany spadek. Co sądzicie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy10/12/2014

   A czy ten adwokat nie nazywa się przypadkiem Ramon Hidalgo. Ja dostałam list z Buffet Ramon Hidalgo o spadku po krewnym, którego nie nigdy nie miałam i mieć nie mogłam. Kolejny oszust

   Usuń
  2. Anonimowy10/12/2014

   Tak jest, Ramon Hidalgo, i ta jego niby sekretarka musi być polką.

   Usuń
  3. Anonimowy10/13/2014

   A zmarły krewny to inżynier Andrzej Frankowicz - bo na takie nazwisko przesłał certyfikat rzekomego spadku 10.500.000 USD?

   Usuń
  4. Anonimowy10/16/2014

   A chcieli jakichś opłat za dokumenty ? Jestem ciekaw w którym momencie upominają się o niezbędne opłaty.

   Usuń
  5. Anonimowy10/16/2014

   Po około tygodniu prześlą scan "dokumentu z Ministerstwa Sprawiedliwości" - potwierdzenie nabycia spadku i naliczone opłaty, około 7.000 euro. Po wpłaceniu czekaj na spadek .... Śmiechu warte!

   Usuń
  6. Anonimowy10/24/2014

   Witam wszystkich niedoszlych milionerow.Ponad miesiac temu napisal do mnie pan Barrister Ramon Hidalgo z Barcelony.Zaproponowal przejecie spadku po jego zmarlym kliencie Andrzeju Chodakowskim.Bagatela 10 500.000USD. Korespondowalismy ponad miesiac.Sprawdzilam jest taka strona internetowa kancelarii prawnej Buffet Ramon Hidalgo.Dostalam skany aktu zgonu, certyfikatu depozytu zlozonego w banku, skan paszportu pana Hidalgo, potem scan z Ministerstwa sprawiedliwosci, Scan z Banku potwierdzajacy ze jestem spadkobierca.Ale sie nadrukowali biedaki!!
   Final byl taki ze mialam wplacic tylko 2000 euro jako niewielka czesc kosztow ( z kwoty 9800 euro) na pokrycie kosztow lagalizacji calego procederu.Mam nawet nr konta na ktore mialam wplacic pieniadze.I dzis przeczytalam wasze forum.Duzo podobienstw.Zglaszam na Policje

   Usuń
 119. Anonimowy10/16/2014

  Inżynier Andrzej ale inne nazwisko ale certyfikat też opiewał na 10,5 mln USD. Przesłał także akt zgonu. Ale numer...

  OdpowiedzUsuń
 120. Anonimowy10/19/2014

  Jak już pisałam poprzednio pisał do mnie żołnierz z Afganistanu, ale w celach towarzyskich, w dodatku po polsku, ale go spławiłam, a teraz napisał "księgowy" z National Bank Abu Dabi Mohammad Nasr Abdeen i chce mi przekazać po krewnym 18.400.000 $. Tym razem w ogóle nie odpisałam. Arab pisał po angielsku, poprzedni po polsku. Ciekawa jestem czy do was pisał ktoś po polsku? bo ten żołnierz bezbłędnie pisał po polsku i było to dla mnie podejrzane.

  OdpowiedzUsuń
 121. Anonimowy10/25/2014

  Trzeba było im powiedzieć, żeby sobie potrącili swoje koszty i wszelkie opłaty ze spadku i przysłali resztę.

  OdpowiedzUsuń
 122. Anonimowy11/05/2014

  Uważajcie!!
  Do mnie tak samo przyszedł mejl od niejakiego micheal lawson esq., sytuacja identyczna, jak opisana tutaj. Od razu mi się to nie spodobało i stwierdziłam, że sprawdzę tego całego prawnika. Oczywiście dużo osób wyskoczyło w wyszukiwarce, ale większość mieszka w Stanach Zjedn., a ten w mejlu napisał: Lome, Togo i nr kierunkowy +22... (na google wyskoczyło, że jacyś oszuści specjalnie podają ten nr, żeby naciągnąć nas na koszty). Z tej racji, że w PL obowiązuje zasada ochrony danych osobowych, tak więc i rozsądek mnie nie zawiódł i skierował też na tą stronę :) trzeba ostrzegać ludzi i bardziej uświadamiać przed oszustami!!!

  OdpowiedzUsuń
 123. Anonimowy11/09/2014

  do mnie pisał niejaki sean prieto jim stefan, lub albert bruce.amerykanski zolnierz stacjonujacy w afganistanie wychowywał go ksiadz chcial ulozyc sobie zycie w polsce i prosił mnie o przeslanie pieniedzy na western union na niejaka jolcelyn bruce mieszkajaca w puorto rico bo zgłubil portfel a nie ma na bilet do polski uwazajcie na niego panie ja nie dałam sie oszukac jego zdjecia sa na linkedlin jako sean prieto lub na fc james prieto albert bruce uwazajcie na niego

  OdpowiedzUsuń
 124. Anonimowy11/09/2014

  albert bruce jim stefan, james prieto sean prieto to jeden i ten sama osoba uwazajcie na niego nie dajcie mu sie omotac pisze nie ma rodziny wychowywal go ksiadz jest w wojskowym mundurze napisane ma prieto i marine prosi o wyslanie pieniedzy mozecie go zanalesc w gogle i na fc

  OdpowiedzUsuń
 125. Witam, ja również otrzymałem wczoraj meila że niby mam otrzymac kilkanascie milionow dollarow po zmarłym krewnym. Wiadomość wygląda tak, uprzedze ze nazywam się Filipowicz co tego nazwiska nie mam w meilu i zastanawiam skąd ma on moje dane. "hi,, FILIPOWICZ. I am contacted you in good to faith to know if you are interested to transfer total sum of (Eighteen Million Nine Hundred and Fifty Thousand United States Dollars) into your bank account from your country which belong to next of kin to my late client You have the same last name with my late client Dr.Gerasim E. Filipowicz, please send me your full information for more details. In my Tel: +228960441** dwie ostatnie cyfy zmazałem osobiscie.

  Please, reply me through this email address ( mr.richardabasam@live.com )
  Sincerely,

  Barr Abasam Martial David Tom

  Czy może mi ktoś doradzic co zrobić z tym, zgłosic to gdzieś ? Prosił bym o pomoc kogoś kto wie co zrobić. I prosiłbym o kontakt na meila. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha jeszcze dodam ze zadzwonilem pod ten nr faktycznie jakis facet odebral i powiedzial ze sie wszystkiego dowiem w nastepnym meilu. Prosił bym kogoś kto wie co w tej sytuacji zrobić, czy moze odpisywac i dowiedziec sie wiecej na ten temat.

   Usuń
 126. Anonimowy11/17/2014

  dostałam wiadomosć na maila od niejakiej Lucy Oliver o takiej treści
  --
  Drodzy Kochani Przyjacielu,

  Jestem Pani Nicole Benoite Marois i ja cierpi na choroby raka jajnika,
  a lekarz mówi, że mam tylko kilka tygodni, aby opuścić. Jestem z
  Francji (Paryż), ale opiera się w Burkina Faso od jedenaście lat temu,
  jako kobieta biznesu zajmującego się wywozem złota przed śmiercią
  mojego męża wiele lat temu.

  Mam 4,5 miliona dolarów dolarów w Eco-Banku tutaj w Burkina Faso i
  poleciłem bank do przekazania funduszu do was jako obcokrajowiec,
  który będzie miał zastosowanie do banku po I już, że powinni zwolnić
  fundusz do niego / niej, ale możesz mnie zapewnić, że będziesz mieć
  50% funduszu i daje 50% do domów dziecka w domu w swoim kraju dla
  mojego serca do reszty.

  Pozdrawiam dość przyjaciel,
  Pani Nicole Benoite Marois

  OdpowiedzUsuń
 127. Anonimowy11/22/2014

  do mnie pisał i dzwonił od miesiaca do wczoraj niejaki Avon Baron z Londynu, podający się contractor project manager, który podobno studiował na Oxfordzie, ale jego angielski o tym nie świadczy. Ma dwa konta na FB niedawno dodane, na pewno fałszywe i jest na badoo, gdzie jeszcze pod tym imieniem nie wiem, ale uwazajcie. Jego sposób "na serducho" moze funcjonować, jest niezły, ale non stop jakieś niezgodnosci. Podobno jezdzi po świecie w sprawie tych projektów, ostatnio w Sydney... a teraz był w Malezji i biedak businessman pojechał tam tylko z gotówką bo credit card zgubił i miał konto zablokoowane.. Wydał więc prowie wszystko na materiały ... wczoraj... i chciał jedyne 25tys USD na transport do ktorego mu zabrakło. Jak powiedziałam że nie mam to zchodził z kwoty błagając o pomoc.. bo kontrakt warty 1,75milona USD i odda wszystko jak będzie w Londynie. w końcu jak mówiłam że nie dam, to chociaż na bilet powrotny, ktory miałbym kupić.. ummmm

  Uważajcie, bo jest dobry. Niestety ma kilka moich danych (naiwna).. mam nadzieję, że nie wykorzysta zanim nie zgłoszę, ale przestrzegam

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy1/23/2015

   Witam, miałam podobną sztuację, inżynier z Anglii wyjechał na kontrakt naftowy do Malezji, skany dokumentów, mnóstwo zdjęć - naprawdę mozna uwierzyć...Zastanawiające skąd ten oszust ma tyle zdjęć niewinnego człowieka w dodatku z córką, zdjęcia z przyjaciółmi, rodziną itp. Był niezwykle wiarygodny do czasu, gdy podobno wydał wszystkie swoje pieniądze na materiały i wysyłkę towaru z Indonezji do Malezji...No i trzeba mu było na podatek...Uważajcie, bo to są mistrzowie manipulacji...Mimo , że jestem już dojrzałą kobietą i mam trochę doświadczenia życiowego, to przez chwilę dałam sie nabrać...Ze mną mu się nie udało, oprócz paru zdjęć...Mam nadzieję, że nikt więcej nie da się wkręcić. Chętnie wymienię się szczegółowymi informacjami z kimkolwiek z Was. Czy jesteśmy w stanie coś zrobić? Oni wykorzystują zdjęcia i dane osób, które nie mają o tym pojęcia! Mój e-mail: spox18@o2.pl

   Usuń
 128. Anonimowy11/22/2014

  jescze jedno Avon Baron pod imieniem Avon, London, jest na badoo, od razu się zakochuje i che żebyś była jego żoną.. nie będziesz musiała pracować.. nie wiem gdzie jeszce ale bądźcie ostrożne.

  na FB zgłoszone

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 129. Anonimowy12/20/2014

  Witam ja dziś zostałam namierzona przez Johna Millera, też żołnierz USA, stacjonuje w Syrii....
  Nie dałąm sie wciągnąc w dyskusję, więc nie wiem czego chciał.Spotkaliście takie nazwisko?

  OdpowiedzUsuń
 130. Anonimowy12/21/2014

  Witam, zaczepił mnie na skype, dopiero co weszłam w ten świat. Irlandczyk, wdowiec od trzech lat, syn 10 lat, salon samochodowy, domy Londyn i Malezja. Powtarza się w kilku historiach na innych stronach. Jego kontakty e-mail markwilkinson246@gmail.com, i dawid wilkinson , jerry lambert47 i jerry lambert 51na skype. Buszował w Ganie, wywiózł samochody, ale utknęły w porcie, nie miał na hotel, potem był głodny, prosił o przekaz przez Western Union. Podał telefon, zadzwonił do niego mój przyjaciel i rozpoznał afrykański akcent w j. angielskim. Na 3 zdjęciach przysłanych, przystojny. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 131. Anonimowy1/05/2015

  Moja mama została naciągnięta na ponad tyś przez niejakiego inżyniera Morris Sanchez który przebywa na statku otoczonym przez piratów.Co mogę zrobić aby odzyskać pieniądze?Pomóżcie!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy1/16/2015

   Nic, pieniędzy już nie odzyskasz.

   Usuń
  2. Anonimowy3/23/2015

   Abordaż możesz zrobić :)

   Usuń
 132. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 133. Anonimowy1/28/2015

  wielkanoc - nie mówi się "nie chcem" tylko "nie chcę", "emalia napiałam" - co to za pismo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 134. Anonimowy1/29/2015

  Pisal do kogos z Was niejaki Adwokat Patrick Dadjo lub Pastor Mark Koko?

  OdpowiedzUsuń
 135. Dobry wieczór. Nie wiem czy sprawa nadal jest aktualna, ale ja też zostałam zbombardowana takimi wiadomościami, tym razem od pana nazywającego się Michael Lawson. Cała procedura i wszelkie podobieństwa się pokrywają - przesłane licencje, zdjęcia prawnika, jego rodziny, a nawet mojego rzekomo zmarłego przodka. Odpisałam, z czystej ciekawości bo od razu wiedziałam że to próba wyłudzenia, aczkolwiek teraz boję się że przez to, że odpisałam, już nie uda mi się uwolnić od tego człowieka. Staje się coraz bardziej nachalny, nie wiem czy oddając sprawę na policję coś wskóram bo to trudna sprawa a policja prawdopodobnie się nawet tym nie zajmie. Czy istnieje jakieś zagrożenie cyber lub hackerskim atakiem jeśli wdałam się w korespondencję z tym człowiekiem ? Jestem totalnym laikiem ale przyznam że jestem troszkę wystraszona, dziękuję za każdą odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy1/31/2015

   zerwij kontakt natychmiast, zablokuj konto na fb jesli pisałaś z Facebooka, jeśli z adresu mailowego , zlikwiduj ten i załóż nowy i zapomnij. Policja nic Ci nie pomoże, smutna prawda. i na przyszłosc uważaj.

   Usuń
 136. Anonimowy2/03/2015

  Mam tu 3 nazwiska osób (Thomas Ryan ,Henry Cruz ,David John ) lepiej nie nawiązywać żadnej znajomości , to są oszuści pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 137. Anonimowy2/04/2015

  U mnie to trwa jakiś czas. Najpierw napisał do mnie na Facebooku ( chyba w sierpniu) Mr. Michael LAWSON w sprawie około 14 mln dolarów spadku po kimś zmarłym. Nie odpisałam!!!! myślę bujda!! W styczniu napisał ponownie na moją prywatna pocztę, odpisałam, chciałam dopytać o szczegóły. Kim dla mnie jest ten człowiek, jak brzmi jego pełne imię ( do dziś nie wiem) i tutaj już padły pierwsze podejrzenia o oszustwo! Podał różne adresy mailowe, wiadomość otrzymałam z maila: michaellowson.esq@gmail.com a adres do skontaktowania to : mr.michallawson@gmail.com. Brak litery "e" w imieniu. Dzisiaj Pan ponownie do mnie napisał, że pieniądze są gdzieś ulokowane i musimy je wyciągnąć, że nawet nie muszę znać tego człowiek ważne , że mam to samo nazwisko i to wystarczy. A co utwierdziło mnie w przekonaniu, że to oszust?! Mianowicie " to musi być nasza tajemnica" - coś w tym stylu. Napisał jeszcze, że potrzebuje tych pieniędzy, ponieważ zmarła jego żona a jego syn potrzebuje przeszczepu nerki. Wysłał mi nawet zdjęcia swojej rodziny ( Afroamerykanie) i rzekomo mojego krewnego.
  Dobrze, ze zaczęłam szperać po internecie i trafiłam tutaj :)
  A powiedzcie czy można to gdzieś zgłosić ? pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 138. do mnie napisał ten sam co do anniex !!! Michael Lawson i Patrick Adala

  OdpowiedzUsuń
 139. Anonimowy2/09/2015

  Jak mnie zaczepiają jacyś obcy faceci to piszę, że jestem mężczyzną ;P

  OdpowiedzUsuń
 140. Anonimowy2/09/2015

  I jeszcze takie maile się zdarzają... a nie mam z PKO nic współnego ...
  W ramach naszych .rodków bezpiecze.stwa, ekran regulowania dzia.alno.ci iPKO us.ug internetowych.
  Podczas naszej ostatniej kontroli bezpiecze.stwa, Twoje konto zosta.o oznaczone przez naszych systemów bezpiecze.stwa.

  W naszej polityki bezpiecze.stwa, mamy zawieszone konto. .led. na link poni.ej, aby przywróci. dost.p.

  Kliknij tutaj

  Brak przywróci. dost.p 24 godziny spowoduje trwa.ego zawieszenia
  Dzi.kujemy.
  Š iPKO Bank

  OdpowiedzUsuń
 141. Anonimowy2/12/2015

  A mój dobrodziej nazywa się Alvis Hilbasin i jest z TOGO mieliśmy się podzielić 13 580 000,00 $. szkoda że znalazłem twoją stronę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 142. staffik2/15/2015

  No to My jesteśmy nr 1 na liście tak hojnie obdarowany .26.700.000 $ do podziału. Od Nie jakich Kawaleròw z Dubaju Peter Baltussen bankier i prawnik Jassem Musabeh. Normalnie z marzeń mnie okradli.:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 143. Anonimowy2/19/2015

  Captain Elton Walker skontaktował się ze mną w sprawie transferu milionów dolarów, które zdobył podczas misji w Afganistanie jako oficer wywiadu armii USA:) Zmył się, kiedy zapytałem o pogodę w Nigerii... Dziękuję wszystkim za wpisy, bardzo mi pomogły właściwie ocenić 'ofertę". Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy2/24/2015

   Do mnie ten sam kapitan pisze, a znalazł mnie na otodom.pl
   Chyba spytam się również o pogodę...:)

   Usuń
 144. Nawet na portalu fotograficznym garnek.pl próbują złowic frajerów

  OdpowiedzUsuń
 145. Anonimowy2/28/2015

  a tutaj link do naszego starego oszusta, Brad Richards, nie poszło mu z Polkami to teraz sie bierze za "naiwne" z Litwy, Łotwy itp. link do najnowszego konta na Fb.https://www.facebook.com/brad.richards.5015?fref=ts

  OdpowiedzUsuń
 146. Anonimowy3/16/2015

  Kto moze mi tu na forum cos powiedziec o "wdowcu" z USA CHRIS GALLART przebywajacym obecnie w Ghanie ,
  w Acra,ktory stara sie wyludzac pieniadze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy4/25/2015

   Oni nie "przywiązują" się do nazwisk, za każdym razem mają inne, często jest tak, ze równocześnie piszą z kilkoma osobami pod innymi nazwiskami, trzeba być czujnym i łowić każdą nielogiczność w korespondencji, każdy brak odpowiedzi na zadane pytanie, bo czasem się gubią...

   Usuń
 147. Anonimowy3/25/2015

  Kevin Collins pisze z Togo ^^ :)
  znalazł kogoś o tym samym nazwisku ale gdy sie okazało że to nie mój krewny to przekupił jakichś tam sędziów aby ci uznali inaczej :)

  OdpowiedzUsuń
 148. Mnie znalazl na fb piszący po polsku ,,zakochany,,52 -letni wdowiec z 14-letnim synem ,żołnierz USA stacjonujący w Afganistanie jeszcze 2tyg potem przechodzi na emeryture i przyjeżdża do Polski zobaczyć sie ze mna ,:) .Ma na imie RICHARD JOHNSON ,wysłał zdj z jednostki i z pryw.archiwum,wysoki szczupły siwiejacy pan o miłym uśmiechu ,kwesti przelewow jeszcze nie było ,czekam na e maila :) UWAŻAJCIE KOBIETY i piszcie czy do Was też się odzywał?

  OdpowiedzUsuń
 149. Anonimowy5/06/2015

  Mr. Khawla Mechichi.
  +22890597011
  UWAGA NA OSZUSTA

  OdpowiedzUsuń
 150. Anonimowy5/14/2015

  „Mój” pułkownik z Kabulu nazywa Hatch David lub David Patch. „Grasuje” na portalach dla osób chcących się uczyć angielskiego, by w zamian uczyć polskiego m.in. http://www.conversationexchange.com/ Urodził się w Warszawie w 1961 roku, a jego rodzice zostali zamordowani przez przeciwników politycznych w Warszawie ;-)))))) jak miał 9 lat. Wtedy adoptowała go amerykańska para i wyjechał do Stanów. Obecnie przebywa na misji w Afganistanie, ale pragnie się stamtąd wydostać i osiedlić w Polsce ojczystej ziemi. Przez zaprzyjaźnionego dyplomatę prześle mi cenne dla niego materiały. Ufa mi i wierzy, że je dla niego przechowam jak przyjedzie do Polski. Dyplomata ma na nazwisko Martins Drew. Czy ktoś zna podobny przypadek?

  OdpowiedzUsuń
 151. Anonimowy5/25/2015

  A czy ktos mial do czynienia z "adwokatem" Mark Lowman z Hiszpani?

  OdpowiedzUsuń
 152. Wie ktos może coś o - Stephen Murphy- ponoć żołnierz na misji w Afganistanie ?

  OdpowiedzUsuń
 153. Anonimowy6/17/2015

  Witam ! Pisalam z pulkownikiem , kapitanem nr 1 , kapitan nr 2 , doktorem , inzynierem itd ..... a dzisiaj kontaktowal sie ze mna sam..... general . Wciskaja sie przez skype . Tworza niesamowite dosc wiarygodne opowiesci . Ale po 2 - 3 e-mail mozna ich przechytrzyc . W grudniu 2014 mialam pierwsza wizyte . Mieszkam za granica , wiec nie slyszalam o oszustwach internetowych na taka skale . Zdziwilo mnie ! Skype jest raczej portalem spokojnym , zapraszasz ty albo ktos Ciebie . Ostatniemu panu odpisalam ," ze nie moge miec zolnierza bo jestem sentymentalna i moge tego nie przezyc . A w ogole czekam na wiadomosc od Biskupa albo od kosmonalty , ktory prosto z ksiezyca oswiadczy mi ze mnie kocha " .....Ci scammerzy maja totalny burdel w tych swoich komputerach , wiec czekajmy cierpliwie , az sie gnojka kabelki popala .

  OdpowiedzUsuń
 154. Anonimowy6/24/2015

  Inny przyklad przekretu: jedna bliska mi osoba chciala kupic psa rasowego a poniewaz w Polsce dosyc ciezko dostac ta rase, dala ogloszenia na roznych portalach. Dostala kilka wiadomosci o podobnej tresci: Mam hodowle tych psow w .. (tu dowolne afrykanskie panstwo) i chetnie oddam jednego za darmo, musisz tylko przelac tyle i tyle $ zeby piesek mogl w dobrych warunkach dotrzec do Europy. Oczywiscie w wiadomosciach byly dolaczone zdjecia rzekomych szczeniakow, nawet podpisane, mozna bylo sobie wybrac, ktorego sie chce dostac ;)

  OdpowiedzUsuń