22.06.2011

5 najlepszych gier 3D dla przegladarek www

Młodzież ma wakacje, a że nie wszyscy mogą wyjechać i spędzają czas przed komputerem, to sporządziłem krótkie zestawienie najciekawszych i darmowych gier przeglądarkowych. Gier 3D, nie żadnych prostych flashówek. Jeszcze 2 lata temu sądziłem, że gry, których nie trzeba instalować na dysku są przyszłością elektronicznej rozrywki. Chyba się myliłem, bo od dawna nie przedstawiono żadnego nowego tytułu.[Aktualizacja] W tym poście opisałem gry niezależne, funkcjonujące na serwerach ich twórców. Polecam nowszy tekst o grach 3D w serwisie Zuckerberga: "3 gry FPS na Facebooku". Gry z Facebooka są lepsze, bardziej zaawansowane i rozwijane.


Miejsce 1 - Quake Live

Firma ID Software wskrzesiła dawną, popularną grę Quake Arena i zrobiła z niej grę przeglądarkową o nazwie Quake Live. To znakomity multiplayer śmigający w Firefoksie czy Internet Explorerze. Chociaż ta gra jest trochę "dyskowa". Jeśli chcemy w nią zagrać musimy zainstalować pewien komponent na komputerze (w tym punkbuster). Gdy już tego dokonamy i zarejestrujemy się w grze (trzeba podać adres e-mail), możemy stworzyć swoją postać - wybieramy rasę, zbroję itd. Chociaż moim zdaniem ten wybór nie jest istotny, wszystkie dostępne postacie mają takie same szanse podczas walki.Quake Live to taktyczny First Person Shoter. Biegamy, skaczemy, strzelamy ze znalezionych broni. Do wyboru mamy kilka trybów gry: Free for All, czyli klasyczny deathmatch - każdy sobie rzepkę skrobie, wszyscy na wszystkich, Duel - pojedynki jeden na jednego, Team Deathmatch - walka dwóch drużyn (czerwonych i niebieskich) na rundy, Clan Arena - drużyny walczą między sobą aż zostanie tylko jeden zawodnik na placu boju, Freez Tag - zamrażanie graczy przeciwnej drużyny (niedawno dodali ten tryb), i to co lubię najbardziej, czyli Capture the Flag - mecz czerwonych i niebieskich, którzy kradną swoje flagi. Podoba mi się ten tryb, bo trzyma w napięciu. Można w nim stosować różne taktyki - działać w pojedynkę lub zespołowo, np. gdy mamy flagę przeciwników i ktoś nas musi ochraniać.


Nie ma sensu, abym się o QL rozpisywał. Szczegóły dotyczące gry znajdziecie w instrukcji. Przeczytacie w niej m.in. o rodzajach broni, pancerza i gadżetach, jakie znajdują się w grze. Dodam, że do gry można zaprosić online znajomych. Dobrze jest pograć z kolegami z reala, zwłaszcza, że podczas gry można z nimi porozumiewać się na czacie. W QL gra wielu Polaków. Powstają nawet klany.

Miejsce 2 - Phosphor (beta 2)

To też klasyczny FPS. Znajdziecie go tutaj. Gra ma 3 podstawowe zalety: - fantastyczną grafikę, - chodzi świetnie, bo płynnie, nie ma opóźnień, nic się nie wiesza, postacie biegają aż miło, - nie trzeba nic instalować na komputerze (nie licząc technologii ShockWave w przeglądarce).


Ale niestety Phosphor od lat nie jest rozwijany. Do dyspozycji mamy tylko tryb "każdy strzela do każdego" i jedną mapę. Przez to nie jest grą, która wciąga i pozwala się rozwijać (tym się różni od QL). Polecam grę każdemu, kto ma wolną chwilę i chciałby sobie pociapać bez instalowania czegokolwiek.


Miejsce 3 - Hopeless - Episode II: Mercenary Camp

Nieco zabawna strzelanka, bo postaci są z jednej strony realistyczne (żołnierze), z drugiej fantastyczne (wilkołaki z giwerami) a dodatkowo dostajemy bonusy za strzelanie do kur. Gra jest prosta jak drut, strzelamy do wszystkich. Ale mamy przynajmniej do wyboru kilka map, jak Syberia czy pustynia, a także scenerię dzienną lub nocną.


Gracze Hopeless'a mają swoje forum i tworzą klany. Można by rzec, jest to gra kultowa. Według mnie to zabawa głównie dla koneserów wspominających czasy Wolfsteina 3D. Ale warto pociapać dla zabawy. Grę stworzyli ludzie z necromanthus.com Przeczytacie o ich pozostałych projektach w tekście poniżej (ostatnia pozycja).


Miejsce 4 - Stock Car Thunder

Gra w technologii ShockWave - wyścigi samochodowe. Tego typu gry są dobrze znane. Ale mnie się podoba wykonanie Stock Car Thunder. Autorami gry są ludzie z wytwórni Candystand, tworzącej gry przeglądarkowe, przeważnie 2D. Natomiast wyścigi mają grafikę 3D lub zbliżoną do 3D. Tego typu dynamiczna grafika bardzo rzadko pojawia się w grach, które są aplikacjami sieciowymi.


W prostych grach flashowych, jakie znamy choćby z Kurnika, w wyścigach aut możemy jechać tylko po torze, wolniej lub szybciej omijając przeszkody. A tu nasz wóz może zboczyć z trasy, przywalić w barierkę i zapalić się. Polecam SCT nie tylko miłośnikom wyścigówek.

Miejsce 5 - Quake 3 (by Necromanthus)

Necromanthus to grupa ludzi tworzących gierki w technice ShockWave i Flash. Przerabiają stare, znane z PC tytuły na potrzeby przeglądarek. Wśród ich projektów są przeróbki takich gier jak Half - Life, Dooom, Warcraft i Diablo. Ja zaś wybrałem aplikację Quake 3.


Do gry podeszli z poczuciem humoru. W miejsce tradycyjnych przeciwników wstawili seksowne panie podobne do Lary Croft. Panie biegają po planszy, strzelają do nas (niezbyt celnie) i rozbrajają nas kwestiami typu "Ale dziś gorąco, wzięłabym kąpiel", czy "Nie myśl sobie, że się rozbiorę". Dałem grze miejsce 5, ostatnie, bo nie jest to wciągająca produkcja, raczej technologiczna ciekawostka. W zasadzie ostatnie miejsce należy się wszystkim przeróbkom ludzi z Necromantis. Nie licząc opisanej już wcześniej gry Hopeless 2, którą przyjemnie dopracowali.

Gry 3D coraz śmielej wchodzą do przeglądarek internetowych. Mam nadzieję, że producenci nie poprzestaną na prostych graficznie aplikacjach tworzonych przez m.in. Zyngę (FarmVille) czy wspomniany Candystand, ale, że będziemy mieli więcej gier jak Quake Live i Phosphor. Może kiedyś powstanie przeglądarkowy Wiedźmin?

-

1 komentarz:

  1. Anonimowy11/15/2011

    Brakuje mi w tej piątce gry iDolina :)

    OdpowiedzUsuń