03.11.2011

Jak Cyfra+ robi abonentów w HD

Z pewnością macie swoje ulubione kanały TV i wiecie na jakich pozycjach telewizora są zapisane. To znaczy kanał TVP1 jest na pozycji 1, TVP2 jest na pozycji 2, TVN na 3 itd. Jeśli korzystacie z kablówki lub platform cyfrowo-satelitarnych, gdzie kanałów są setki, wiedza o tym jakie pozycję mają MTV, HBO czy Eurosport jest szczególnie istotna. A Cyfra+ w imię hadeizacji pozmieniała układ kanałów.


[Ten wpis jest nieco nieaktualny. O nowej ofercie platform cyfrowych piszę w poście
NC+ grabi sobie na starcie]

Nie jestem zwolennikiem formatu HD w Cyfrze+. Ba, jestem przeciwnikiem. To dlatego, że nie znoszę sposobu w jaki platforma C+ wprowadza HD. Wyobraźcie sobie, że mamy lata 70. XX wieku. Telewizja była dotąd czarno biała, ale zaczyna nadawać w kolorze. TVP wprowadza kolor, ale nadal utrzymuje kanały monochromatyczne. Powiedzmy, że dotąd płaciliście za kanały TVP1 i TVP2 w czerni i bieli 60 zł. Zainwestowaliście w kolorowy odbiornik, dzwonicie do TVP by zamówić obraz w kolorze, na co na Woronicza mówią - ok, teraz macie również dostęp do nowych kanałów TVP1 color i TVP2 color. Za dodatkowe kanały musicie płacić dodatkowo 40 zł.

Czyli odbieracie 4 kanały TVP1, TVP2, TVP1 color i TVP2 color, za 100 zł. De facto są tylko dwa. I jeszcze musicie dokupić dekoder koloru i nowy kabel antenowy. I co, oglądacie te same kanały w czerni i bieli i w kolorze i płacicie dwukrotnie za to samo? Nonsens, skoro odbieracie kolor, to nie powinniście płacić za czerń i biel, bo jej nie potrzebujecie! To telewizja wchodzi w nową technikę i nie może pobierać opłat za starą i za nową!

Gdyby wprowadzono równolegle te same kanały, tylko w innym standardzie nadawania (czerń i biel oraz kolor) i gdyby kazali za to płacić, to nie byłoby chętnych. Nie byłoby też rozwoju technologicznego. Ludzie woleliby oglądać obraz czarno-biały.

A taka jest właśnie polityka Cyfry+ z kanałami HD. W platformie C+ nadają jednocześnie obraz standardowy i HD. Mam np. Canal+ i Canal+ HD. Płacę dużo za abonament i jednocześnie kazali mi płacić 5 zł za każdy kanał HD. Przez jakieś 2 lata nie godziłem się na HD. Nie chciałem płacić dwukrotnie za to samo, zwłaszcza, że obraz tradycyjny w Cyfrze+ jest bardzo dobry. Różnica między HD i nie HD jest niewielka. HD ma nawet wadę - po wybraniu kanału HD pilotem ładuje się on długo, przez 2-3 sekundy widać czarny ekran.

Aktualnie mam kilka kanałów HD, w tym z serii Canal+ i HBO. Mam, bo zaoferowali mi je kiedyś w promocji. Płacę taki sam abonament a mam też owe HD. Ale nie wszystkie. Kiedy przelatuję po kanałach pilotem, wielu programów nie mam. Jeden jest, a innego nie ma, jeden kanał odbieram a drugi to czarny obraz. Od pewnego czasu tych "czarnych plam" mam na liście programów bardzo dużo. Nie tylko dlatego, że nie płacę za wersje HD, ale po prostu, w moim abonamencie nie ma niektórych kanałów. I wiecie co? Jest to bardzo irytujące. Powinna być możliwość wyrzucenia z listy kanałów, których nie odbieram, ale nie ma!
Taki komunikat dostaję, gdy klikam na Canal+ film - program za który płacę.
A teraz opowiem co przed kilkoma dniami Cyfra+ zafundowała abonentom. Otóż mieliśmy listę kanałów, poczynając od TVP1. Oglądałem głównie kanały między numerem 1 a 50. W ciągu kilku lat przyzwyczaiłem się do tej listy kanałów, wiedziałem, gdzie co mam, gdzie jest kanał w systemie tradycyjnym, a gdzie jest HD.

Pewnego ranka odpaliłem telewizję i wyskoczył mi komunikat, że mam zaktualizować listę kanałów. Zgodziłem się, klikając "ok". I do dziś pluję sobie w brodę. Lista, jaką znałem od lat została utracona. Cyfra+ stworzyła nową. Zmienili układ kanałów. Nie tylko wprowadzili chaos, to jeszcze przesunęli niektóre kanały tradycyjne (nie HD) na jakieś odległe pozycje (np. 256). A zamiast nich zamieścili... wersje HD! Wykupiłeś HD lub nie, ale na liście masz po kolei programy HD! Bierzesz pliot, klikasz po kolei programy i po kolei oglądasz: czarna plama, czarna plama, czarna plama, czarna....! Czarna plama z napisem "NIE MASZ UPRAWNIEŃ DO ODBIORU TEGO KANAŁU". Nie mam uprawnień, chociaż płacę co miesiąc 110 zł za mnóstwo różnych innych kanałów!

Od pozycji nr 12 mam po kolei 19 kanałów HD: TVP HD, Minimini HD, Hyper HD, Teletoon HD, Planete HD, Domo HD, Ale kino HD, Canal+ HD.... Litości! Co to jest Teletoon? Nigdy nie oglądałem kanałów z kreskówkami! Albo Domo??? Co to k... jest?! Mam długą listę jakichś kanałów HD, których nie mogę obejrzeć (bo nie mam dodatkowo wykupionych) i nie chcę oglądać! Owszem, Canal+ i HBO mam w wersji HD, ale wolałbym mieć też obok nich standardowe (bez HD), bo kiedyś się skończy promocja i nie będę mógł tych kanałów w ogóle obejrzeć! Mało tego - kanału Canal+ film HD nie odbieram, chociaż za niego płacę (wyskakuje komunikat ze zdjęcia powyżej).
Kanały przenieśli na baaaardzo odległę pozycje. Na początku listy są za to HD!
Zadzwoniłem na infolinię Cyfry+. Spytałem, czy można odwrócić proces aktualizacji listy programów. Okazuje się, że nie. Spytałem po co w ogóle dokonali tych głupich zmian. Odpowiedź: bo przygotowali nową, lepszą ofertę kanałów HD a wkrótce dojdą nowe, oczywiście HD. - Ale ja nie mam kanałów HD! - odparłem. - Ma pan... Canal+ i HBO. No jasne, mam tymczasowo, a co będzie później? Na to pytanie miły pan nie znał odpowiedzi. Przy okazji spytałem czemu nie odbieram Canal+ film. Odpowiedź: bo widocznie ma pan niezbyt dobrze ustawioną antenę, która nie odbiera tego kanału na nowej częstotliwości. I brawo Jasiu, aby zobaczyć coś, za do płacę, po idiotycznych zmianach mam wchodzić na dach i mocować się z anteną, aby nakierować ją na satelitę Hotbird... Ustawianie anteny to tak irytujący proces, że nadaje się na osobny wpis na blogu.

A co z kanałami w wersjach standardowych (bez HD)? Otóż zostały przeniesione. I tak seria Canal+ jest na pozycjach zaczynających się od numeru 250... Czyli czeka mnie siedzenie przed telewizorem i notowanie ołówkiem gdzie mam jaki kanał oraz żmudne klikanie cyferek na pilocie.

Odradzam wszystkim Cyfrę+. Telewizję, która aktualnie żyje przejęciem TVN-u i ma w nosie starych klientów.

[Aktualizacja 25 grudnia 2011] Teraz C+ będzie oferować tylko dekodery HD. To powinno być standardem od lat! Kanały HD też będą standardem, operatorzy przestaną brać za nie dodatkową kasę. Na razie pazerne firmy jeszcze wyciągają od nas DODATKOWE pieniądze.

[Aktualizacja, 18 stycznia 2012] Kanały HD na pozycjach od 12 do 20 zostały odkodowane. Przyczyniłem się do tego?
-

3 komentarze:

 1. Anonimowy11/16/2011

  To trochę nie tak.. można odwrócić ten układ jeśli nie używa się hd... wtedy na początku listy ma się "zwykłe" kanały, a od pozycji 250 leża nie potrzebne wersje w hd i wtedy dla Pana miało by to sens.. tylko nie wiadomo jak bo ma robić się to automatycznie.. notabene to płace 99zł i mam prawie pełny pakiet bez cinamaxów i filmboxów za to mnóstwo kanałów hd w tym C+ i hbo, a to,że Pan nie ogląda kreskówek to akurat Pana prywatna sprawa bo niektórzy mają dzieci, które czasem oglądają.. no i zapomniałem dodać, że jest funkcja "ulubione kanały" dzięki której można pominąć "czarne plamy" tylko trzeba czytać instrukcje.. dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, mogę skorzystać z opcji "ulubione kanały". Natomiast argument "powinno się robić automatycznie a nie robi" to dla mnie kolejny argument przeciwko C+.

  Generalnie współczuję C+, bo miotają się, część klientów nie ma HD, inni płacą za kanały HD, inni jak ja mają tylko kilka kanałów HD. To jak sporządzić ofertę, która zadowoli wszystkich, zwłaszcza, gdy 60 proc. oferowanych kanałów nie ma wersji HD?

  Moja podpowiedź: oferować kanały HD za tą samą cenę co dotychczasowe [w poście podałem analogię do wprowadzenia telewizji w kolorze] a nie pazernie zarabiać na nich jakby to były jakieś nowe produkty. W ten sposób technika HD szybko się rozpowszechni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy7/04/2012

  Nie traktujcie wszystkiego tak bardzo poważnie.

  A może by tak przestać płacić.
  Ja osobiście zrezygnowałem z platformy cyfra+.

  Oglądam to co za darmo,czyli naziemną cyfrówkę.
  Jeśli coś nawala to przynajmniej się nie wkurzam - i Wiecie co o wiele więcej oglądam.
  Pozdrawiam z Jawora.

  OdpowiedzUsuń