14.10.2012

Red Crucible 2 - gra na jesienno - zimowe wieczory


Kto lubi FPS-y a jeszcze nie zna Red Crucible, powinien szybko odpalić tę grę. Wcielamy się w niej w żołnierzy piechoty morskiej, możemy walczyć na lądzie, na morzu, ganiać się z przeciwnikami na piechotę lub atakować wozami opancerzonymi a nawet helikopterami bojowymi. Za darmo i do tego w przeglądarce internetowej.

Gra jest dostępna w wielu serwisach internetowych, w zasadzie wiele witryn może ją zamieścić, podobnie jak animacje flash. Najczęściej uruchamiam Red Crucible 2 na tej stronie.

Aby grać w przeglądarce, musimy zainstalować dodatek pt. Unity Web Player – potrzebny nie tylko do Red Crucible ale też wielu innych gier przeglądarkowych. I społecznościowuch. Bo Red Crucible to gra społecznościowa. Co ciekawe, kiedyś na gry, w które ciapie się razem z innymi graczami ze świata, mówiło się „multiplayer”. Ale dziś lepiej powiedzieć „gra społeczościowa”, zwłaszcza, że Red Crucible jest też obecne na Facebooku. Próbowałem grać przez FB, jednak w oknie naszego konta moim zdaniem gra nie wygląda dobrze i ciężko się ładuje. Grając przez Facebooka trzeba pamiętać, że domyślnie startujemy w grze pod swoim imieniem i nazwiskiem. A uruchamiając grę na innych stronach musimy wpierw stworzyć konto i wprowadzić swój nick (można go później edytować).

Gdy już zainstalujemy dodatek Unity Web Player, odpalimy grę (w przeglądarce Chrom gra częściej się zawiesza, dlatego gram w Firefoksie) możemy przystąpić do walki. Każdy może stworzyć swoją grę i zaczekać aż nadciągną gracze, można też przystąpić do krótkiej rozgrywki lub do kampanii. Do wyboru mamy kilka map:

Island X – duża mapa tropikalnej wyspy z bazami wojskowymi i górami. Walczymy czołgami, helikopterami oraz z „ręki”. Świetna mapa dla snajperów.
Frankfurt – miasto. Walki toczą się na ulicach. Mapa dobra do walk karabinowych, przeważnie snajperskich.
A7 Autobahn – walki w terenie wiejskim z wiaduktem autostrady. W użyciu jest przeważnie broń pancerna.
The Trace – teren wiejski z dwoma mostami, drogowym i kolejowym. Gra w półmroku. Chyba najrzadziej wybierana mapa przez graczy.
Frostbite – walki w scenerii zimowej, trudna mapa, niewiele widać.
Kiev – gra na lotniskowcu. Mapa idealna do walk z broni ręcznej.
Red Dawn – port lotniczy. Walczymy na płycie lotniska, w samolotach i w terminalu.
Sand Storm – gra na pustyni z bazami wojskowymi.
Maelstrom – lotniskowiec. A właściwie dwa lotniskowce. Walki przeważnie w relacji statek – powietrze, używamy helikopterów i dział.

Wymieniłem wszystkie mapy a teraz opowiem o moich ulubionych a jednocześnie popularnych. Red Dawn to poezja, mapa lotniska jest zachwycająca, daje możliwość biegania po samolotach, robienia zasadzek i ukrywania się przez snajperów. Kiev – strzelanina na okręcie wojennym – na pokładzie i pod pokładem. Island X – bardzo wiele możliwości, gra zarówno dla osób niecierpliwych, którym spieszno do starcia z przeciwnikiem (jazda pojazdami pancernymi i latanie helikopterem), jak i dla graczy cierpliwych, którzy chcą się przemieszczać na piechotę i zasadzać wśród drzew z karabinem snajperskim.

W Red Crucible możemy się wcielać w różne klasy żołnierzy. Najbardziej uniwersalną jest lekko uzbrojony zawodnik z karabinem maszynowym. Jest też piechur z CKM-em, snajper, i zawodnik z bazooką, który świetnie sobie radzi z pojazdami pancernymi. Co ciekawe, odradzając się w grze po zabiciu naszego zawodnika (przed respawnem), możemy zmienić klasę żołnierza. Jest to przydatne, gdy np. zostajemy zabici po ostrzale z broni pancernej i chcemy uzbroić się w bazookę, aby odeprzeć atak na naszą bazę.

Red Crucible oferuje kilka trybów grania: Wszyscy na wszystkich, drużynowy deathmatch, atak i obrona, demolka. Najbardziej popularnym trybem jest deathmatch, czyli walka dwóch drużyn, czerwonych i niebieskich. Zawsze wybieram drużynę, która przegrywa. Miło jest wspomóc słabeuszy w walce ze starymi wyjadaczami :)

Red Crucible, jako gra społecznościowa, jest otwarta na wszystkich. Napotkamy graczy początkujących, którzy są zagubieni i łatwo ich pokonać, napotkamy też członków klanów, grających drużynowo, prowadzących skoordynowany atak. Spotkamy też samotnych wilków, graczy zaawansowanych, ale działających samotnie, idących swoim szlakiem – takich jak ja.

Plusy gry:
 • Gra jest za free.
 • Gramy w przeglądarce, więc nie trzeba instalować żadnego oprogramowania.
 • Jest popularna, zawsze znajdziemy duży wybór toczących się walk, do których można przystąpić.
 • Duży wybór ciekawych map, gdy znudzi się nam lotniskowiec, możemy przejść np. na pustynię.
 • Broń jest realistyczna, CKM trzęsie, snajperka zawęża pole widzenia itd.
Minusy gry:
 • Gra z programem Unity Web Player się zawiesza, trzeba wtedy restartować przeglądarkę (alt + ctrl + del)
 • Lagi – zdarzają się, ale nie są normą na szczęście.

6 komentarzy:

 1. czemu nie mam odblokowanych wszystkich map?

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy12/30/2014

  mape musisz kupić  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. albo wbić lvl potrzebny do odblokowania mapy

   Usuń
 3. Anonimowy8/26/2015

  a jak się należy do klanu to jak można dodać do swojego nicka ich znak rozpoznawczy np. gwiazdę?? wie ktoś może?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ludzie red crucible 2 przestało istnieć !!!! Zamienili je dla nowej gownianej wersji !!! Jeżeli lubicie któraś z wersji rc to zapraszam na mój fanpage na Facebooku !! ,,Red Crucible Polska''

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, to nowe słabe strasznie. Da się grać ale jest toporne.

   Usuń