16.04.2016

Aplikacje pocztowe na Androida. Którą wybrać?

Fot. Pixabay, Unsplash
Kiedyś nie było problemu z wyborem aplikacji do obsługi poczty w telefonie - każdy telefon miał program tego typu dostarczony przez producenta. Ponieważ teraz aplikacji pocztowych jest zatrzęsienie, sporządziłem test kilku apek z wysokimi notami w Google Play (między 4 a 4,5). Wybrałem głównie aplikacje uniwersalne, obsługujące konta pocztowe różnych dostawców. Wyjątkiem w zestawieniu jest aplikacja dedykowana dla Gmaila czyli Inbox.Blue Mail - ocena użytkowników 4,7

Aplikacja nieskomplikowana, łatwa w obsłudze, z ładnym interfejsem. Po jej uruchomieniu widzimy krótki, ilustrowany przewodnik po najważniejszych funkcjach i ustawieniach. Jedną z nich są zadania, czyli możliwość ustawiania różnych wydarzeń związanych z treścią otrzymywanych wiadomości. W ustawieniach możemy dostosować do naszych potrzeb powiadomienia (dźwiękowe i wibracyjne) o nowych wiadomościach. Można też tworzyć własne listy znajomych (grupy), z którymi korespondujemy.


Do testów zainstalowałem też aplikację Type App, która okazała się bliźniaczo podobna do Blue Mail. Nie wiem dlaczego ci sami deweloperzy zamieścili dwie, podobne aplikacje w Google Play. W każdym razie gdybyście zainteresowali się Blue Mail, to równie dobrze może to być Type App.Aqua Mail - ocena użytkowników 4,4

W wielu recenzjach tej aplikacji oraz w komentarzach użytkowników pojawia się określenie "najlepsza aplikacja pocztowa". Bierze się to zapewne z ogromu funkcji i ustawień, jakie daje Aqua Mail. Program obsługuje popularne konta pocztowe jak Yahoo, Gmail czy polskie O2 oraz konta firmowe (Microsoft Exchange). W aplikacji możemy tworzyć własne foldery, czyli nie jesteśmy skazani na skrzynkę domyślną. Okazuje się, że Aqua Mail obsługuje też gesty, tzn. odpowiednie pociągniecie palcem po lewej lub prawej stronie ekranu, to dla aplikacji odpowiednie polecenie (np. zaznaczanie wszystkie wiadomości). Aplikacja jest raczej dla wymagających użytkowników, którzy lubią własne ustawienia. Jeśli wolisz prostotę - to Aqua Mail nie będzie właściwym wyborem, bo nie wykorzystasz wielu z jej możliwości.


Ważne: wersja darmowa aplikacji obsłuży tylko dwa konta pocztowe. Wersja bez ograniczeń kosztuje 16 zł.MyMail
- ocena użytkowników 4,4

Prosta, intuicyjna aplikacja z naprawdę ładnie zaprojektowanym interfejsem (kolory czarny, czerwony i biały oraz sympatyczne ikonki). Konta pocztowe dodaje się bardzo szybko. Nie ma tu zaawansowanych ustawień, co niektórych zniechęci a innych zachęci do instalacji. Ustawienie powiadomień jest ograniczone do włącz lub wyłącz, a nie ma np. wyboru dźwięku lub wibracji. Można jednak tworzyć, edytować lub usuwać foldery naszej poczty. Czyli nie jest wcale źle z kluczowymi ustawieniami.


Kilka lat temu świat obiegła informacja, że serwery MyMail odbierają pocztę użytkowników po odinstalowaniu aplikacji z telefonu - czyli ktoś nadal ma dostęp do maili byłych użytkowników. Nie wiem ile w tym prawdy, ale trzeba uważać na naszą prywatność a po odinstalowaniu programu zmienić hasła do maili. Środki ostrożności dotyczą wszystkich aplikacji, nie tylko MyMail.Gmail
- ocena użytkowników 4,3

Poczty od Google chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Aplikacji dedykowanej tej poczcie chyba też nie, bo jest domyślnie zainstalowana na telefonach z Androidem. Nie będę obiektywny, ale uważam Gmaila za najlepszą darmową pocztę w ogóle. Ma bardzo sprawny filtr antyspamowy, można w poczcie przechowywać do 15 GB danych i jest to usługa całkiem darmowa a nie wyświetla wielu reklam. Aplikacja też jest w porządku, fajnie łączy wiadomości w wątki. I co ważne, aplikacja może służyć jako klient poczty dla wielu różnych kont (nie tylko dla Gmail ale np. dla wp.pl, Onet itd.), jednak ma coś, co uważam za wadę. Otóż wszystkie wiadomości (ze wszystkich kont) pojawiają się na jednej liście. Nie lubię tego, wolę widzieć maile z konta A na liście A a maile z B w B itd. Dlatego korzystam z aplikacji Gmail tylko dla obsługi konta pocztowego Gmail.
Inbox
(by Gmail)- ocena użytkowników 4,2

To aplikacja - nakładka na Gmaila. Dość trudno ją jednoznacznie scharakteryzować, ma absolutnych zwolenników i absolutnych przeciwników, albo się Inboksa polubi albo na zawsze odrzuci. Wiadomości w aplikacji podzielone są na zadania. Można je odczytywać i odpisywać na nie od razu, albo odkładać na przyszłość (np. maile z zaproszeniami na imprezy). Dość dobrze są podzielone maile na kategorie znane z Gmaila (wiadomości "normalne", oferty i społeczności), nieźle się też wiadomości wyświetlają (razem z widocznymi zdjęciami w załącznikach). Użytkownicy Inboksa mówią, że trzeba maile przeglądać na bieżąco, aby nie zapanował chaos. U mnie akurat powstał chaos, przez co aplikacja mnie nie przekonała. Ale jest ona innowacyjna i będzie się zapewne jeszcze rozwijała, dlatego umieściłem ją w tym zestawieniu.
Aktualizacja: Ktoś napisał w komentarzu o aplikacji Yahoo. Testuję ją od dawna i nie polecam. Nie jest w niczym lepsza, ani bardziej atrakcyjna wizualnie od opisanych. Jest po prostu zwykła, sztampowa. Osobiście irytują mnie w niej reklamy, takie same jak w poczcie yahoo, wyświetlające się w przeglądarce www.

2 komentarze:

 1. Anonimowy4/30/2016

  Gdzie Yahoo! Mail najlepsza aplikacja poczty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pisałem o aplikacjach Yahoo, Microsoftu, Onetu i wielu innych. Wybrałem pięć, które znałem. W wolnej chwili zapoznam się z Yahoo i zaktualizuję zestawienie. Dzięki za sugestię.

   Usuń