18.03.2010

Ruszyła medialna kampania MyPiS-u

Dziś słów kilka o powstającym serwisie MyPiS.pl Jakiś czas temu napisałem posta o sarkastycznym tytule "Nie wiesz jak wejść w social media - stwórz własne". Partia braci Kaczyńskich właśnie idzie tą drogą. Wprost42 w tekście "Dziennikarze zachwyceni portalem MyPiS" robi już dziś reklamę serwisowi. I czego się nie spodziewałem, gazeta.pl również chwali portal -  <<"Portal myPiS.pl robi wrażenie" mówią dziennikarze po pierwszych testach">>.

Interesujące, że w obu serwisach pojawiły się podobne depesze, prawda? I obie mówią o testach dwóch dziennikarzy: Pawła Płuski ("Fakty" TVN) i Tomasz Machały [przepraszam, jeśli źle odmieniam nazwisko] z "kampanianazywo.pl". Czyli dziennikarzy politycznych, nie technologicznych. Nie zarzucam im nieznajomości tematu, ale wolę być sceptyczny wobec projektu portalu, zaczekajmy na efekt finalny. Bo jak mówią "nie chwal dnia przed zachodem słońca". Poza tym nie zapominajmy, że chodzi o propagandową społecznościówkę partyjną a nie portal dla Kowalskiego, który mógłby konkurować z Naszą Klasą czy FB.

Z filmików na gazeta.pl wynika, że portal społecznościowy ma interesujący layout - klasyczny i przejrzysty. Dzięki prostocie nikt nie pogubi się w funkcjonalnościach. Można pochwalić PiS za umożliwienie prowadzenia w serwisie dyskusji o projektach ustaw. Czyli... partia wprowadza portal, który ma służyć kontaktom wyborców z parlamentarzystami? PiS wprowadza narzędzie budujące społeczeństwo obywatelskie i wspomagające rozwój demokracji? Aż się nie chce wierzyć. Aż szkoda, że portal nie będzie portalem ponadpartyjnym, ponad podziałami, że nie będzie portalem dla zwolenników wszystkich partii. Aż dziwne, że taki ogólnopolski portal polityczny jeszcze nie powstał.

Z tym, że kiedyś taki właśnie portal powstał. Chodzi o Nasz-Parlament.pl Pamiętam jednak jak jego twórca (nie pomnę nazwiska) żalił się na forum w Golden Line, że społecznościówka polityczna nie ma dobrego PR, że media nie chcą o portalu pisać. A ja sprawdziłem w Google, że coś tam jednak media pisały, tylko, że nie aż tak chętnie jak  teraz w przypadku MyPiS.pl
Jak widać opłaciło się PiS-owi zrobić szum medialny, pokazać wersję beta portalu podczas konferencji. Zaś parlamentarzyści już teraz reklamują portal wśród dziennikarzy politycznych. Media się kompromitują. Nie chcą robić darmowej reklamy inicjatywom społecznym i komercyjnym, ale gdy chodzi o jedną z partii to i owszem.

Myślę, że MyPiS odniesie pewien sukces. Nasza-Klasa, Facebook i Twitter zawdzięczają sukces mediom. Pamiętamy jak kilka lat temu wszyscy pisali o NK: NK ma 6 mln userów!, NK zmienia serwery!, NK ma kontrolę z GIODO! itd. Gdyby nie media Nasza Klasa nie urosłaby tak szybko jak urosła. Teraz, na 3 tygodnie przed uruchomieniem społecznościówki PiS-u już się media rozpisują na jej temat. Co będzie później? Oczywiście, że czeka nas zalew newsów. Jestem sceptyczny wobec MyPiS, ale nie zatrzymam machiny medialnej, która idzie na rękę PiS-owi w roku wyborczym. Plus dla spin doctors'ów partii.

PS. Ciekawostka: jak widać na stronie MyPiS.pl - twórcy portalu posługują się darmowym kontem pocztowym w Gmail ;)

1 komentarz:

  1. Anonimowy3/19/2010

    Zastanawiam się co oni oceniają, przecież serwis jeszcze nie ruszył. Kiedy kilka dni temu oglądałam video na betatestowej stronie, to się prawie ze śmiechu popłakałam. Z tego też powodu zostałam fanem mypis.pl
    Czy odniesie sukces? Coś podobnego, ale Baracka Obamy sukces odniosło. Do tego pomysłu podchodziłabym trochę bardziej sceptycznie. Weźmy pod uwagę, że oni jako target obrali sobie studentów, w szczególności kierunków społecznych. Widzę po swoich znajomych, że nie interesują się polityką. O portalu dowiedzieli się ode mnie. Nawet nie chciało im się filmiku obejrzeć. Ci, którzy interesują się takimi rzeczami są w mniejszości. Więc z mówieniem o sukcesie poczekałabym aż do momentu kiedy to ruszy. Pomysł na pewno jest fajny. Pytanie: jak będzie wyglądała jego realizacja? Czasami sam pomysł, to za mało. A na Hard userów będą musieli jeszcze trochę poczekać. Dominika

    OdpowiedzUsuń