02.03.2010

[aktualizacja] Czy AOL wycofuje się z Polski?

Użytkownikom poczty w AOL (poczta.aol.pl) wyświetla się komunikat [jego treść w dalszej części posta] informujący, że od 6 kwietnia AOL przestanie świadczyć usługi poczty w naszym języku. Na szczęście całkowicie poczty nie zlikwidują, będzie dostępna w wersji brytyjskiej. Czyli mała strata zważywszy, że nie zmienią się nasze adresy e-mail. A może nawet użytkownicy na zmianie skorzystają. Prawdopodobnie brytyjska poczta jest lepiej dopracowana od naszej.

Ale ta zmiana skłoniła mnie do zastanowienia się czy AOL w ogóle nie wycofa się z naszego kraju. Firma weszła tu… nie bardzo wiadomo po co. AOL.pl zadebiutował pod koniec 2007 roku i nie otworzył tu biura ani redakcji. Jego serwis internetowy w wersji PL jest kiepski i bazuje na informacjach kupowanych od lokalnych dostawców, głównie od Agory (podobnie funkcjonuje polski MSN). Natomiast globalnie AOL ma kłopoty. Miesiąc temu firma zapowiedziała, że zwolni 1400 osób. Czy w ramach cięcia kosztów nie zlikwiduje polskiego serwisu?
Oto komunikat (pisownia oryginalna!) wyświetlający się przy panelu logowania do poczty:

Szanowny Uzytkowniku Poczty AOL!


Z przykroscia informujemy, ze w dniu 6 kwietnia zaprzestaniemy swiadczenia uslugi Poczta AOL w Twoim lokalnym jezyku. Nadal jednak bedziesz dysponowac dostepem do swojego konta Poczty AOL. Od dnia 6 kwietnia system automatycznie przekieruje Cie do brytyjskiej wersji Poczty AOL. Korzystajac z brytyjskiej wersji Poczty AOL wyrazasz zgode na Zasady uzytkowania i Polityke prywatnosci, które sa zasadniczo podobne do Twoich aktualnych Zasad uzytkowania i Polityki prywatnosci.


Nalezy pamietac, ze brytyjska wersja Poczty AOL jest dostepna wylacznie w jezyku angielskim.


Twój adres e-mail pozostanie bez zmian, podobnie jak Twoja skrzynka odbiorcza, zachowane wiadomosci e-mail, foldery, kontakty i zapisy w kalendarzu. Aby uzyskac dostep do poczty e-mail, wystarczy wpisac adres e-mail i haslo jak zwykle.


Nasza brytyjska wersja Poczty AOL dysponuje takimi samymi funkcjami, jak Twoja wersja lokalna, nadal bedziesz miec wiec dostep do swoich ulubionych funkcji.


Mamy nadzieje, ze pozostaniesz uzytkownikiem uslugi Poczta AOL.


Przepraszamy za niedogodnosci, jakie moga wiazac sie z ta zmiana.


Z powazaniem,


Zespól ds. Poczty AOL

Mały rys historyczny: AOL wszedł do nas pod koniec 2007 r. W grudniu 2007 firma zorganizowała konferencję prasową na której poinformowała, że w uruchamianym serwisie pojawią się informacje z Agory, PAP i Filmwebu oraz, że pozyskiwaniem reklam do serwisu zajmie się ARBOmedia Polska.

Amerykanie twierdzili, że chcą przyciągnąć do serwisu użytkowników dzięki usługom dodanym. Chodziło o pocztę e-mail, komunikator tekstowy AIM, hosting zdjęć i wideo. Ariel Eckstein, odpowiedzialny wówczas w AOL Europe za ekspansję na nowe rynki, był zdania, że poczta w AOL.pl będzie atrakcyjna bo firma udostępnia konta o nieograniczonej pamięci.

Na nową pocztę skusiłem się ja sam. Bo nowy gracz oferował atrakcyjne (wolne) adresy – w odróżnieniu od istniejących dostawców poczty (spróbujcie założyć w Gmail konto ze swoim imieniem i nazwiskiem). Z początku poczta nie działała najlepiej, była trudna do skonfigurowania w programach pocztowych. Później coś poprawili.

A teraz poczta się zwija i zapewne już nie będzie można założyć adresu z końcówką PL. Czy zwinie się cały serwis AOL? Pewnie tak. Firma szuka oszczędności i powinna zamknąć nierentowny projekt. Bez sensu jest płacić Agorze. Bez sensu było wchodzić do Polski. AOL spóźnił się o jakieś 10 lat a wchodząc do nas nie uruchomił biura, czyli nawet nie spróbował konkurować z WP, Interią, o2 i Onetem. A szkoda. Bo pojawiłaby się ciekawa alternatywa.

Aktualizacja [listopad 2010 r.]: I miałem rację. Serwis AOL.PL przeszedł do historii. Amerykanie wycofali się po angielsku.

Aktualizacja [8 stycznia 2011 r.] Teraz śladami AOL.pl idzie Yahoo. O tym co sądzę o tym startupie przeczytacie w poście:
-

2 komentarze:

  1. Anonimowy11/15/2010

    Dziś, chyba drugi raz (a pierwszy od dobrych 2 lat) od czasu założenia tam skrzynki pocztowej (notabene z niesamowicie atrakcyjnym loginem - moje własne imię @aol.pl :-)) ni stąd ni zowąd wszedłem sobie na aol.pl i tu zaskoczenie (aczkolwiek wywróżone już te 3 lata temu). Ale milsze zaskoczenie było gdy zalogowałem się na skrzynkę pocztową. Po tak długiej nieobecności ona nadal tam jest. Chyba sobie jej poużywam, ma bardzo fajny adres.

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy3/30/2011

    Ja natomiast nie mogę się zalogować,mam podobny login jw ale wyświetla się -przykro mam .....Szkoda miałem tam ciekawe materiały i testy,chyba straciłem je bezpowrotnie.

    OdpowiedzUsuń