12.02.2011

Jak zrobić mobilnego bloga na platformie Blogger

Według IDC sprzedaż smartphone'ów przewyższyła sprzedaż komputerów. Nie ma więc ucieczki przed mobilnym internetem - także coraz więcej Polaków przegląda zasoby sieci w komórkach i innych gadżetach z iPhonem (osobiście nie dałbym 3 tys. zł za komórkę) na czele. Jeśli prowadzimy bloga trzeba stworzyć jego mobilną wersję, aby użytkownicy nie przeklinali nas za długo ładujące się, niewygodne w nawigacji tradycyjne strony internetowe. Na platformie Blogger / Blogspot jest to wyjątkowo łatwa czynność.

Mobilne wersje blogów w Blogspocie są jeszcze w fazie testów i ulepszeń, czyli w wersji beta. Dlatego, aby dotrzeć do ustawień w których znajdziemy możliwość odpalenia wersji mobilnej naszego bloga musimy zalogować się do systemu poprzez Blogger in Draft (draft.blogger.com).


Następnie przechodzimy do ustawień, tak jak widać na obrazku: "Ustawienia" -> "Poczta e-mail i telefon komórkowy". W opcji "Szablon dla komórek" wybieramy "Tak, na komórkach pokazuj mój szablon w wersji dla komórek". Wówczas możemy podejrzeć nasz mobilny szablon, takim, jaki wyświetla się użytkownikom urządzeń mobilnych.

A tak wygląda cyfropolis.blogspot.com w podglądzie wersji mobilnej:

Prawda, że kiepsko? Fatalnie! Ale jak się domyślam wpływ na taki wygląd ma fakt, że korzystam ze zmienionego przeze mnie szablonu bloga. Gdybym używał szablonu podobnego do oryginalnego z Bloggera, wygląd mobilnej wersji z pewnością byłby lepszy - zachowałyby się grafiki, tła itd.Z tego, co wyczytałem na blogu platformy trwają prace nad uruchomieniem czegoś w rodzaju projektanta szablonów dla blogów w wersji mobilnej. Zresztą tę kwestię podkreśliłem podczas wypełniania ankiety związanej z uruchomieniem szablonu mobilnego.


Myślę, że my, użytkownicy Blogspota powinniśmy się cieszyć, że dano nam możliwość łatwego uruchomienia mobilnej wersji witryny. Inaczej musielibyśmy skorzystać z innych systemów generujących mobilne wersje stron WWW. Niemniej postanowiłem poszukać takich darmowych systemów w sieci i jeśli znajdę coś interesującego, podzielę się z Wami.


Jeśli znacie lepsze patenty na mobilny blog w Blogspocie, zostawcie komentarz.

-

4 komentarze:

 1. Twój jeszcze daje radę. Mój blog w wersji "mobile" ssie kompletnie. Zero miniaturek zdjęć (nie wiem dlaczego). A szablon mam prosto z Bloggera, nie modyfikowany. Poczekam aż trochę bardziej nad tym popracują, może wtedy się zastanowię nad tym. I mogliby ulepszyć dodawanie zdjęć do postów, bo przy więcej niż jednym zdjęciu to mordęga żeby ustawić je tak jak się chce :/ Ale to już zupełnie inna historia...

  OdpowiedzUsuń
 2. Już nie ma tej opcji w Bloggerze.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie działa, Anno. W drugim akapicie podałem link do blogger in draft, wersję roboczą przez którą trzeba się zalogować by wyświetlić tę opcję.

  OdpowiedzUsuń
 4. sorry za login ale na testach mam inny niż normalnie log no ale ;) jak to wygląda tak jak napisałeś jeżeli cokolwiek zmienimy w kodzie to od razu to widać jakiekolwiek dodatki ustawiane na sztywno w rozmiarach np yt czy dokumenty issu przez embdeed od razu się sypią - nie wczytuje tła ale to chyba żeby zmniejszyć wagę bloga. Natomiast jeżeli wszystko dodajemy tak jak google chce to nie ma problemu filmy czy dodatki działają sprawnie ... Pzdr

  OdpowiedzUsuń