23.06.2011

Blogger szykuje dynamiczne szablony


Informację tą Blogger podał już w kwietniu, ale postanowiłem teraz napisać o nowych, dynamicznych szablonach blogów, ponieważ nie wszyscy śledzą bieżące newsy związane z serwisem. Warto się zainteresować nowymi szablonami. Są rewolucyjne, nowatorskie, wprowadzają zupełnie nowy standard blogowania. Czy się sprawdzą?Możecie sprawdzić jak wyglądają dynamiczne szablony po dodaniu do adresu dowolnego bloga "view". W przypadku Cyfropolis wystarczy w pasku adresu wpisać: cyfropolis.blogspot.com/view

Podgląd szablonów zadziała Wam, jeśli macie obowiązujące od pewnego czasu szablony (w starych to może nie działać). Jeśli nadal jest problem polecam zapoznanie się z artykułem pomocy Bloggera.

Flipcard

Szablon w którym posty wyświetlają się jako obrazki z bloga. Po najechaniu kursorem na obrazek ukazuje się nam tytuł posta. Po kliknięciu w obrazek możemy przeczytać pojedynczy wpis.

Mosaic

Jak wskazuje nazwa szablonu jest to mozaika obrazków.

Sidebar

Po lewej stronie widzimy listę postów (tytuły). Po prawej mamy treść posta.

Snapshot

Interesujący sposób wyświetlania obrazków z postów -jako zdjęcia - polaroidy, które na dolnym marginesie mają tytuły postów.

Timeslide

Podział na 3 kolumny: widok obrazka, tytułu i treści pierwsze posta; widok kolejnych postów (tytuł i lead); widok tytułów.

A tak wygląda pojedynczy post wyświetlany niezależnie od wybranego szablonu:
Zwróćcie uwagę, że na stronie jest tylko wybrany wpis, znikają nagłówki, kolumny i widgety. Do przełączania między postami służą strzałki (nowsze, starsze).

Dynamiczne szablony oznaczają rewolucję w blogowaniu. Nie mam pojęcia czy się przyjmą. Jesteśmy przyzwyczajeni do klasycznych szablonów. Nie wiemy jeszcze jakie będą możliwości edytowania szablonów, dostosowania ich do naszych potrzeb. W każdym razie, gdy szablony zostaną udostępnione, trzeba będzie dostosować do nich sposób tworzenia postów. Widać, że przyszłością są obrazki, które będą musiały być duże i atrakcyjne dla widzów.

Co sądzicie o dynamicznych blogach?

[Aktualizacja:] Właśnie odkryłem, że pomysły Bloggera nie są niczym nowym, ba, to wręcz plagiat. Spójrzcie na to jak wyświetla się archiwum bloga fotografa Katie West, w usłudze Tumblr. Wypisz wymaluj bloggerowy szablon Flipcard...

[Aktualizacja 2]: październik 2011 - Blogger już uruchomił dynamiczne szablony. Nie sądzę, aby nastąpiła masowa przesiadka blogów na nowe szablony. Bo do nich trzeba od początku dostosowywać treści.
-
1-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz