26.06.2011

Jak daleko posunie się Agora dla kasy?

Właściciele serwisów internetowych żyją z reklam. Ok. Kombinują jak zwiększyć dochody. To zrozumiałe. Ale oczekiwałbym, że z żądzy zysku nie będą strzelać sobie w kolano. Agora strzela, robiąc z nas, internautów durnych klikaczy. W swoich serwisach korporacja od pewnego czasu dzieli artykuły na strony. Dwa zdania tekstu plus obrazek i musisz kliknąć w strzałkę, by przejść do dalszej części czytanego artykułu. Potem znowu i znowu to samo.


Ty klikasz jak głupi(-a) a oni się cieszą bo każde kliknięcie to możliwość chwalenia się statystykami. Duża liczba odsłon serwisu i sakiewka dzwoni...

Mnie ten podział tekstów, zwłaszcza krótkich zaczął poważnie irytować. Chciałem poczytać w serwisie tokfm.pl o wystawie zdjęć Wojciecha Plewińskiego. Lecz nie dałem rady. Podzielili 1 artykuł na 12 stron!!!

Normalne serwisy (Onet, WP, Interia) tak nie robią, wciąż można w nich czytać teksty na jednej stronie - nawet długie artykuły. Jednak Agora czuje się tak pewnie, że ma w nosie co sądzimy o jej maszynkach do zarabiania pieniędzy. Cóż, jest wolny rynek, jest wiele portali horyzontalnych, każdy znajdzie coś dla siebie, nie muszę przecież zaglądać do serwisów Agory. Czego i Państwu życzę.

-

4 komentarze:

 1. Chyba zbyt pobieżnie przeglądasz Onet i WP. Robią tak od dawna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fakt, rzadko zaglądam na Onet. Ale z tego co zauważyłem, u nich na jednej stronie jest sporo znaków tekstu. Podział dużego artykułu na kilka stron ma jeszcze sens.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie dzielenie o jakim piszesz dotyczy we wszystkich portalach tylko tych materiałów, które mają dużo ilustracji a mało tekstu. Sam piszesz, że chodziło ci o materiał związany z wystawą zdjęć. Zakładam więc, że w każdym "odcinku" było inne zdjęcie. Zwykłe artykuły tekstowe nie są tak dzielone, tzn. jak są długie to je dzielą ale każda część i tak jest długa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Spójrz Kamil na to. Ani to porządny tekst, ani porządna galeria obrazków. Składa się na to 13 stron (!). I to w "poważnym" dziale, bo gospodarczym. Tytuł: "7 grzechów greckiego bankruta".
  http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,9832708,7_grzechow_glownych_greckiego_bankruta__czyli_sposob,,ga.html

  OdpowiedzUsuń