29.01.2012

Kolejny ACTA - oszust na Facebooku

Ile jeszcze wody w Wiśle musi upłynąć zanim polscy użytkownicy serwisu Facebook nauczą się rozpoznawać oszustów? Nie tak dawno pisałem o typowym przykładzie szwinglu i ciągle spotykam nowe strony, które wyłudzają nasze lajki. Szanowni użytkownicy twarzoskięga, uruchomcie IQ, zanim uwierzycie we wszystko, co ktoś w internecie napisze.

Wszystko zaczęło się od ustawy ACTA. Większość Internautów ustawy nie przeczytało, nie mają pojęcia jakie mogą być jej skutki (zagrożenia i szanse), ale owczym pędem poszli na ulice protestować. Trudno, młodzież tak już ma. W sieci oczywiście zaczęły powstawać rozmaite strony, profile i fanpejdże przeciwników ACTA. Wiadomo, im większy rozgłos, tym większe szanse, że pozyska się "fanów" czyli lajków, i większe szanse, że się "fanów" później razem ze stroną sprzeda za 2 tysiące PLN.

W ten sposób narodziła się strona występujące dziś pod nazwą M2 & Damin. Administrator strony uruchomił konkurs w którym można wygrać iPhony i inne gadżety. Jak? Wystarczy polubić stronę. Organizator: spółka grupa M2&Damin. Wpiszcie w Google tą frazę. Co znaleźliście? Ano właśnie. W regulaminie każdego konkursu powinny być podane dane kontaktowe organizatora, w tym przypadku oczywiście takich informacji nie ma. Na stronie M2 & Damin nie ma nawet adresu e-mail do firmy, która rzekomo rozdaje gadżety.

Przytoczę fragment regulaminu rzekomego konkursu: "(...) strony i inne narzędzia internetowe udostępniane za pośrednictwem sieci Internet, będące własnością Grupy facebook.pl S.A.". Piękny kwiatek - nie ma czegoś takiego jak Grupa facebook.pl S.A. :) W regulaminie nie ma też informacji o tym, że obdarowany będzie musiał zapłacić podatek, bowiem gift o wartości przekraczającej, jeśli się nie mylę 760 zł, jest traktowany jako przychód.

Konkurs polega na tym, aby polubić stronę, polubić zdjęcie iPhonów na stronie i udostępnić zdjęcie znajomym, czyli rozprzestrzeniać spam z ofertą oszustów. Aktualnie strona ma około 3 tysiące fanów. Najzabawniejsze jest to, że regulamin Facebooka mówi wyraźnie: w serwisie można organizować konkursy jedynie poprzez aplikacje Facebook Apps :) Czyli... nawet jeśli ktoś chce rozdać nagrody, robi to wbrew regulaminowi serwisu, czyli w każdej chwili Facebook może usunąć stronę delikwenta. I tak się pewnie wkrótce stanie.

Inny przykład oszustwa związanego z ACTA. Na Facebooku powstała strona, na której rzekomo za darmo rozdają maski Anonymous. Ma już 28 tysięcy miłośników :)

[Aktualizacja 2 lutego] Na stronie M2 & Damin nie ma już informacji o konkursie. Teraz to już tylko strona na sprzedaż. Część fanów sprzedano, pozostało jeszcze 8 tysięcy. I co, gdzie te wasze ajfony? Przecież dla nich zaspomowaliście Facebooka. Do Was mówię szanowni użytkownicy.
-
-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz