07.04.2013

Warface - poradnik początkującego gracza [screeny]

Po kilku tygodniach uczestniczenia w walkach między wojskami Warface i Blackwood, postanowiłem napisać poradnik dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z Warface. Nie ukrywam, że chcę rozpropagować wspaniałą grę online studia Crytec, przypominającą CoD: Black Ops II i Battlefield 3 wśród Polaków. Najwięcej w Warface gra doświadczonych użytkowników, ze stopniami oficerskimi, którzy wyszkolili się, gdy gra była we wczesnej fazie beta. Dla nowicjusza, jak ja, walki z nimi są niemiłosiernie trudne. Dlatego zachęcam, zapraszam, dołączajcie do Warface, uczcie się, zdobywajcie odznaczenia, zakładajcie klany, otrzymujcie coraz lepsze giwery. A doświadczonych graczy zachęcam do uzupełniania niniejszego wpisu.

Uwaga! Tekst został zaktualizowany po wersji open beta.

Jak pisałem w pierwszym poście, stworzonym na szybko, zachwycony możliwościami gry, aby zagrać w Warface trzeba stworzyć konto w serwisie beta.gface.com. Po zalogowaniu się do serwisu odpalamy Warface, który zostaje przypięty do naszego wirtualnego stołu. Program oparty na silniku Cry Engine 3 odpala się w przeglądarce.Teraz pojawiają się trzy opcje gry.


Otóż mamy możliwość rozpoczęcia walk jako Warface Europe, Warface North America i Warface Turkey. Początkowo sądziłem, że chodzi o logowanie się przez graczy z dwóch różnych kontynentów, ale okazuje się, że można założyć profile w trzech wersjach gry (najczęściej gram na serwerze europejski, ale mam drugi profil na serwerze amerykańskim).

Po chwili widzimy menu główne gry (foto poniżej) - [w nowej wersji gry wygląda to nieco inaczej, ale podstawowe opcje się nie zmieniły]. Po prawej stronie mamy kilka opcji: loadout (możliwość doboru ekwipunku), shop, czyli sklep z bronią i wyposażeniem żołnierza, clans, czyli przegląd klanów, co-op - misje kooperacyjne, versus - walki docelowe, które uzależniają graczy :) Dalej omówię opcje szczególnie istotne.


Loadout - ekwipunek. Tutaj możemy wyposażyć naszą postać w potrzebne giwery, umundurowanie, granaty, rękawice, czyli we wszystko, co zdobyliśmy podczas gry i co kupiliśmy w sklepie.


Jak widać, można wyposażyć żołnierza od butów po hełm. Klikamy w poszczególne elementy wyposażenia. Zakupione bronie zużywają się, ale można je naprawić, co niestety kosztuje. Po lewej stronie w pionie mamy ikony 4 klas postaci, które wybieramy przed rozpoczęciem rozgrywki (szturmowiec, medyk, technik i snajper). Każda postać korzysta z innego wyposażenia i każdą osobno wyposażamy. Dodam, że podczas gry możemy zmienić klasę postaci, ale wtedy reinkarnacja trwa 10 sekund.

Mała wzmianka: teraz spójrzcie na dół obrazka (górnego lub dolnego). Zacznijmy od prawej: ikona "charge account" pozwala zasilić konto pieniędzmi, przydatnymi, aby kupić wyposażenie. Później widzimy stan kredytów Gface, czyli liczbę wykupionej, wirtualnej kasy. Po lewej stronie widać stan dolarów Warface - wirtualnej gotówki, którą zdobywamy w kolejnych bitwach - im większe mamy sukcesy, tym więcej zarabiamy. Obok są punkty korony - punkty zdobywane w grze w trybie kooperacji, potrzebne do zakupu (otrzymania) specjalnego wyposażenia. Po lewej widać sumę monet, które wykupujemy w pakietach. Za monety można w grze zmartwychwstać, ale nie są one generalnie potrzebne. I ostatnia opcja - widać, że nie mam konta VIP. Nie przestraszcie się - gra jest darmowa, nie trzeba za nic płacić. Ale z czasem przekonacie się, że warto wysupłać kilka euro - zdobywanie darmowych punktów zabiera sporo czasu, a bez nich jesteśmy skazani na używanie kiepskich pukawek. Osobiście dostałem 4000 kredytów za uczestnictwo w beta testach gry. Aktualnie gra przyznaje w prezencie 400 kredytów, które zasilają konto po wpisaniu podczas logowania kodu otrzymanego mailem (redeem code). Tych 400 kredytów to niewiele, można kupić za nie np. karabin trochę lepszy od domyślnego (darmowego).

Shop - sklep - kolejny, ważny ficzer w grze.


Tu kupimy cały sprzęt. Na obrazku widzicie jak wyposażam techika. Do wyboru mam 3 karabiny. Za większość płaci się wirtualnymi dolarami oraz kredytami. Broń specjalna wymaga posiadania punktów korony, których mam mało. Dla każdej postaci kupujemy broń podstawową (karabiny), broń dodatkową (pistolety), dodatki (noże, saperki i inne do wali wręcz), granaty, wyposażenie specjalne (dostępne tylko doświadczonym graczom). W górnym menu sklepu widać, że można też kupić outfit (mundur, hełmy, buty, rękawice itd.), paczki monet i boosters, czyli dopalacze, dzięki którym można np. przyspieszyć bieganie czy ładowanie broni.

Celowo pomijam omówienie okna "klany". Przejdźmy do kolejnej opcji.

Co-op - misje kooperacyjne.


Co-op to coś, co wyróżnia Warface na tle innych strzelanek sieciowych. To gry online z komputerem! Kilku graczy, którzy normalnie (w grze versus) walczą ze sobą, tym razem walczy w jednej drużynie z wirtualnymi przeciwnikami, botami wyposażonymi w tarcze, strzelającymi z ciężkich karabinów. Walczymy też z mechami, czyli wielkimi robotami wojennymi. W tych misjach jesteśmy transportowani helikopterami, pływamy łodzią albo eskortujemy pojazdy opancerzone. Coś niesamowitego! Mam nadzieję, że pojazdy zostaną kiedyś dołączone do potyczek versus. W ogóle potyczki co-ops są ciekawsze, jeśli chodzi o grafikę. Nie ma co ich opisywać, sami się przekonajcie. Warto grać w co-op, gdyż w tych grach łatwło zdobywa się punkty doświadczenia (XP).

Gry co-op podzielone są kilka wersji, m.in. na: Training - proste misje dla początkujących graczy. Daily missions - misje dnia, w których warto brać udział, ponieważ możemy zdobyć dodatkową, wirtualną gotówkę oraz prezenty - elementy wyposażenia. Double reward - podwójna nagroda, czyli bardzo trudne misje, do których mamy dostęp po zwyciężeniu w daily missions. Mnie zdarzyło się zagrać w double reward, po zaproszeniu przez innych graczy. Nie wiem czemu ktoś mnie zaprasza i jak to robi - jeszcze tego nie rozgryzłem. Ale w każdym razie, mam dla was kilka rad, które będą przydatne:

Kiedy zbieracie się w pokoju gry, sprawdźcie, czy w ekipie jest chociaż jeden medyk. Misji nie da się skończyć w pojedynkę (teoretycznie da się). Co prawda, gdy skończy się jeden z etapów misji, wszyscy członkowie drużyny zostają ożywieni i dalej wspólnie grają, jednak przejście etapu bywa cholernie trudne. Wrogów są dziesiątki, strzelają z wielu stron, a mech to postać, którą ciężko ubić. Niektórzy przeciwnicy strzelają do nas z bazooki! A więc pamiętajcie o medyku, który wskrzesza zmarłych dzięki respiratorowi (dwukrotny klik "6"), a medyk musi przeżyć - należy go chronić. W drużynie powinni być też szturmowie (podaje amunicję) i technij (uzupełnia pancerz). Fajne jest to, że gdy część graczy ginie w misji, nadal obserwują poczynania pozostałych i mogą się z nimi komunikować na czacie. Co-ops w Warface to najbardziej społecznościowa gra na świecie - bez wspierania się w walce, drużyna szybko zginie.

Versus - docelowe gry, w których spędzamy całe dni a czasami noce, czyli kwintesencja Warface. Pokoje z grami:


Pokoje z grami są identyczne jak we wszystkich strzelankach sieciowych. Każdy może założyć swój pokój, dostępny dla wszystkich, albo pokój prywatny. I każdy może wejść do wolnych pokoi. Po lewej stronie widać status gry (zbiórka w pokoju, gra w toku, gra się kończy), nazwa pokoju, mapa, tryb gry (podkładanie bomby, deathmatch, free for all i storm), liczba graczy. W grze można brać udział maksymalnie 16 graczy (master, czyli szef pokoju ma do wyboru wiele różnych ustawień, w tym maksymalną liczbę graczy). Osobiście najbardziej lubię tryb storm, czyli walkę, w której jedna drużyna broni bazy, a druga ją atakuje. Która szybciej zdobędzie bazy przeciwnika, ta wygrywa. W rozgrywce storm walczymy w sumie w 3 bazach, które mają największe spośród wszystkich trybów mapy.


Na obrazku widać opcje tworzenia nowej gry - do wyboru mamy tryb i mapy. Po kliknięciu w "more" mamy możliwość ograniczenia klas postaci lub np. podświetlenia w grze przeciwników na czerwono, wprowadzenia friendly fire, czyli obrażeń zadanych przez żołnierzy naszej drużyny (raczej się z tego nie korzysta).

Powiedzmy, że zdecydowaliśmy się dołączyć do gry, która już się rozpoczęła. Klikam w jej pokój na liście gier. Wyświetla mi się takie okno [obecnie nie ma już tego ekranu]:


Podczas rozgrywek gra udostępnia nam dodatkowe wyposażenie (vendors). Wybieramy proponowany przez grę sprzęt. Każda kolejna rozgrywka przybliża nas do otrzymania sprzętu (na dole widać progres). Broń i ciuchy będziemy kupować, osprzęt (w tym wypadku luneta), dostaniemy za free.

Uwaga: gdy zdobędziemy odpowiednio dużo punktów, po skończeniu gry wyświetli się nam okno z możliwością zakupu sprzętu. Odradzam kupowanie w pośpiechu, lepiej później zajrzeć do sklepu. Trzeba dokładnie sprawdzić właściwości broni. Kiedyś kupiłem promocyjny karabin snajperski, a okazało się, że jest gorszy od już posiadanego. Straciłem tylko wirtualne dolary oraz kredyty. Niestety nie ma w grze listy wszystkich rodzajów broni, a jedynie dostępne nam na danym poziomie zaawansowania. Na zagranicznych forach miłośników Warface widziałem takie listy. Warto poczytać o każdej broni, zanim wydamy kasę.

Gdy klikniemy w wybrany sprzęt, trafiamy do pokoju gry. Wygląd on tak:


Po lewej tradycyjnie możemy wybrać klasę naszej postaci. Wcześniej warto sprawdzić, czy jakiejś klasy w grze nie zabraknie. Najbardziej popularnymi klasami są snajper i technik. Snajper ma dużą skuteczność zabijania, a technik może podkładać miny (przydatne np. do ochrony bazy), uzupełniać swój i innych graczy pancerz. Technik korzysta też z porządnych, szybkich karabinków. Szturmowca warto używać, gdyż ma możliwość zasilania siebie i kolegów w amunicję (czasami jej zabraknie), a medyk może leczyć (siebie i kolegów). Medyk korzysta poza tym z shotguna, czyli broni idelnej do walki z bliskiej odległości.

W pokoju widać graczy obu drużyn (Warface i Blackwood). Na obrazku powyżej widzicie już toczącą się rozgrywkę, do której właśnie dołączam (przy graczach jest "in game"). Gospodarz (master) gry jest oznaczony koroną. Nasza postać ma pomarańczową belkę (Cyfropolis!). Na obrazku widzicie z jak doświadczonymi graczami przyjdzie mi grać. Drużyna Warface składa się z bardziej doświadczonych graczy. I faktycznie, pokonali nas bardzo szybko... To była masakra. Uwaga: gra generalnie dobiera graczy w pokoju tak, aby siła obu drużyn była podobna - równe szanse w grze. Odpowiada za to opcja auto-balance, z którą różnie bywa - czasami, jak w tym przypadku, automat się myli i nie ma uczciwej rozgrywki. Liczę, że w finalnej wersji gry auto-balance zostanie naprawiony. Zresztą auto-balance daje się wyłączyć.

Tutaj już dołączyłem do rozgrywki. Przypuszczamy atak na strategiczną bazę przeciwników.A tu chciałem pokazać jak należy używać dodatków do broni. Jeśli otrzymamy jakiś gadżet np. tłumik, podpórkę czy lunetę (gadżety ulepszają naszą broń), należy je zainstalować klikając klawisz "C". Wyświetli się okno, na którym klikamy wybrany przedmiot, aby go użyć - u mnie widzicie lunetę sztucera - przy niedostępnych gadżetach jest symbol kłódki).Kolejna rada: Będąc w głównym menu gry oraz w pokojach gry, można skorzystać z różnych opcji, jak szybkie odwiedzenie sklepu. Wchodzimy do nich najeżdżając na górny napis "menu". Wyświetli się rozwijana lista, którą widzicie poniżej (niestety interfejs gry jest kiepsko zaprojektowany - czcionki są dość małe, ale to też kwestia wielkości ekranu naszego monitora):


Main - strona główna.
Shop - sklep.
Loadout - ekwipunek.
Statystyki naszej postaci.
Progres - doświadczenie w grze, broń z której korzystaliśmy (gdy któraś postać umiera w grze, porzuca swoją broń, którą można podnieść i jej używać).
Klany.
Safe house - schronienie. Nie wiedziałem po co w grze stworzono dla graczy wirtualną bazę 3D z pokojami i innymi pomieszczeniami. Ale zwiedzając ją, znalazłem strzelnicę - dzięki niem można wypróbować nową broń i wyposażenie, zanim ruszymy do walki.
Tutorial - szkolenie dla początkujących graczy.

Do zobaczenia w grze :)

Aktualizacja: Niestety, Warface został zamknięty. Musimy czekać na wersję open beta, ale nie wiadomo, kiedy to nastąpi :(

Aktualizacja 2: W październiku ruszyła open beta. Gra staje się coraz bardziej popularna. Doszedł nowy tryb "demolition", znany choćby z call of duty. Zmieniono nieco interfejs gry. Niektóre mapy zablokowano przez niedoświadczonymi graczami.

Przez kilka dni nie działały prawidłowo serwery gry, nie można się było zalogować. Jeśli macie z tym problem, radzę zainstalować nową przeglądarkę - PirateBrowser.

W grze pojawili się hackerzy. Master gry powinien ich wyrzucać z pokoju. Podczas rozgrywki można głosować za ich wyrzuceniem. Każdy może też donieść na trolla lub hackera, który psuje całą zabawę.

Jeśli macie uwagi, sugestie, pytania lub rady - zostawcie komentarz.

6 komentarzy:

 1. Mam pytanie jak grać jako Blackwood? Mam stworzoną postać, ale domyślnie jest członkiem Warface'a

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma wyboru drużyny. Jesteśmy domyślnie dołączani do jednej lub drugiej w bieżącej rozgrywce. Chyba, że gramy w PVP z wyłączonym "autobalance", kiedy można ręcznie wybrać zespół aby np. grać z kolegami.

   Usuń
 2. Wiecie od którego levela jest może saperka? (nóż)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiesz może jak założyć emblemat? (nie kupiłem, dostałem za 50 zniszczonych wieżyczek)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U góry w menu są zakładki: sklep, ekwipunek, statystyki, kariera. Wchodzisz w karierę. Wyświetlają się kolejne dwie zakładki: zbrojownia i wyzwania. Emblematy są właśnie w "wyzwania" :)

   Usuń