Długo podchodziłem do tematu. Chciałem podsumować minionych 10 lat, czyli pierwszą dekadę XXI wieku, ale wiedziałem, że nie będzie to łatwe zadanie. Bo to okres w którym poznaliśmy wiele nowości, które wpłynęły na naszą pracę, rozrywkę i kulturę. Każdy z nas ma dziś komórkę i laptopa. Nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Mamy nieograniczony dostęp do wszelkich mediów. Ciekawe czy ktoś dziś pamięta, że 10 lat temu nie było nawet Gadu-Gadu!
2000
- Problem roku 2000 (Y2K) - pluskwa milenijna - potencjalnie katastroficzne skutki, jakie miały pojawić się z nastaniem roku 2000. Nic takiego się nie wydarzyło, pluskwę lansowały firmy informatyczne, aby pozyskać nowych klientów.
- 15 sierpnia został uruchomiony komunikator Gadu-Gadu.
- Resort łączności przydzielił 5 koncesji na telefonię komórkową tzw. trzeciej generacji - UMTS. Cena każdej z nich miała wynieść 650 mln euro. Wszyscy zapowiadali, że UMTS będzie rewolucją, bo np. będziemy prowadzili wideokonferencje. Producenci słuchawek pokazywali na targach specjalne telefony z UMTS, chociaż były to zwykłe komórki wyświetlające nagrany obraz..
- Założony w 1999 roku przez poznańską spółkę Surf Stop Shop serwis aukcyjny Allegro w marcu 2000 r. został przejęty przez QXL.com PLC. Rozpoczął się okres szybkiego rozwoju Allegro i aukcji w sieci. Później do Polski wszedł eBay oraz powstał Świstak.pl, ale Allegro do dziś jest liderem rynku.
2001
- Ostatni rok bańki internetowej (dot-com bubble) czyli okresu euforii na giełdach całego świata, który miał miejsce w latach 1995-2001. Cwaniacy namawiali inwestorów do inwestowania w spółki internetowe a okazało się, że nie przynoszą spodziewanych zysków. Jednocześnie w 2001 r. pojawił się kryzys finansowy, przez co wiele serwisów internetowych zamknięto. Pęknięcie banki odczuła GPW.
- Powstał protokół WAP. Został stworzony, aby umożliwić dostęp do usług WWW na komórkach. Wiele firm twierdziło, że WAP będzie rewolucją i co? I WAP jest, ale jakoś nie zapisał się wielkimi literami w historii telekomunikacji.
- Premiera systemu operacyjnego Microsoft Windows XP.
- W październiku prezydent Aleksander Kwaśniewski złożył symboliczny e-podpis pod ustawą o podpisie elektronicznym. Na symbolu się skończyło. Administracja chrzaniła się ze stworzeniem legislacji ponad 5 lat a podpis okazał się niewypałem – radzimy sobie bez niego.
- W marcu szwedzki programista Niklas Zennström stworzył program KaZaA do wymiany plików w sieci P2P. Program i sieci P2P zdobyły wielką popularność i spowodowały rozkwit piractwa.
2002
- Powstał serwis randkowy Sympatia.pl Od 2003 roku partnerem serwisu jest Onet.pl. Nastały złote lata randek w sieci.
- Amerykanin Bram Cohen stworzył BitTorrent – protokół wymiany plików w sieci P2P. Ściągacie ulubione seriale na komputer? To pewnie korzystacie z torrentów.
2003
- Piotr Bronowicz, Tomasz Lis i Wojciech Sobczuk rozpoczęli prace nas serwisem Grono.net Serwis został uruchomiony rok później i był jedną z pierwszych w kraju społecznościówek.
2004
- Powstała przeglądarka Firefox. W zasadzie powstała wcześniej, była częścią pakietu Mozilla a później ją wydzielono i nadano jej nazwę Phoenix. W 2003 zmieniono nazwę na Firebird a w 2004 r. właśnie na Firefox.
- 1 czerwca 2004 wprowadzono kolejną, wolniejszą, ale za to tańszą wersję Neostrady TP. Za 128 kb/s płaciliśmy 59 zł miesięcznie. W opcji tej wprowadzono miesięczny limit transferu w wysokości 5 GB na pobieranie plików. Od tej pory Internet szerokopasmowy trafił pod strzechy. Pamiętacie jak wcześniej surfowaliśmy w sieci? Łza się w oku kręci ;)
- Mniej więcej w 2004 r. notebooki zaczęły zastępować w Polsce komputery stacjonarne. Firma Acer odnotowała wówczas prawie 180-proc. wzrost sprzedaży na naszym rynku!
- Powstała pierwsza, oficjalna wersja Skypa’a. Komunikator zrewolucjonizował komunikację, umożliwił darmowe rozmowy głosowe. Wówczas wieszczono koniec płatnej telefonii, co okazało się nieprawdą.
Dzisiejszy Skype już nie przypomina pierwszego skajpa. |
- Zaczęto oferować usługi telekomunikacyjne oparte na technice VoIP (ang. Voice over Internet Protocol). Po sukcesie komunikatora Skype wszyscy twierdzili, że VoIP ma przed sobą świetlaną przyszłość i zastąpi telefonię stacjonarną. VoIP jest wielkim przegranym dekady.
- Do użytku weszło określenie Web 2.0 – dotyczące serwisów internetowych powstałych po 2001 r., w których działaniu podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników.
2005
- Microsoft wypuścił następcę XP-ka – system Vista. System zdobył tylko 18 proc. polskiego rynku.
- Powstał serwis You Tube. Rok później serwis został kupiony przez Google. Kurcze, a mam wrażenie, że jutiub jest z nami od zawsze ;)
- Chińska firma Lenovo kupiła za 650 mln USD dział komputerów IBM-a. Lenovo zaczęło zdobywać globalny rynek.
- Od 2005 r. cyfrowe aparaty fotograficzne są częściej kupowane od analogowych. Wówczas rozwinął się cały przemysł związany z cyfrowym przetwarzaniem obrazu, powstały serwisy do publikacji i sprzedaży zdjęć online.
2006
- W USA powstał Twitter – serwis społecznościowy, w którym użytkownicy komunikują się przez wpisy na mikroblogach. W Polsce pojawiły się jego kalki jak Blip i Flaker.
- 11 listopada Maciej Popowicz z Pawłem Olchawą, Michałem Bartoszkiewiczem i Łukaszem Adzińskim utworzyli portal nasza-klasa.pl. Jak wiemy przez kolejne dwa lata NK stała się polską społecznościówką nr 1.
- Początek boomu na telewizory LCD. Fabryki nie nadążały z ich produkcją. Nawet w Polsce Azjaci pootwierali fabryki ekranów LCD.
2007
- 2 lutego firma P4 oficjalnie ogłasza nazwę nowej sieci komórkowej. Czwartym graczem na polskim rynku (po Plusie, Erze i Orange) został Play.
2008
fot. apple.com |
- 22 sierpnia o północy miała miejsce polska premiera iPhone'a, już w drugiej wersji (3G) w sieciach Orange i Era. W celach marketingowych Orange wynajął statystów generujących sztuczny tłok przed salonami.
- Rozpoczął się światowy kryzys finansowy, który dotknął również branżę teleinformatyczną.
- Google udostępnił własną przeglądarkę internetową Chrome.
- Firmy IT zaczęły promować „Green IT” – technologie oszczędzające energię i zmniejszające szkodliwy wpływ na środowisko.
2009
- Rozpowszechnienie e-readerów, czyli czytników e-booków. Po sukcesie Amazon Kindle na rynku pojawiły się kolejne urządzenia, także w Polsce (eClicto).
- Po wejściu na rynek iPhone’a rozpowszechniły się smartphony i komórki z dotykowym wyświetlaczem.
- Microsoft uruchomił wyszukiwarkę Bing – pierwszą, faktyczną alternatywę dla Google.
- W październiku odbyła się premiera Windows 7- systemu, który zastąpi XP-ka (Vista okazała się porażką).
2010
- Kolejny znakomity rok dla Apple. Firma wyprodukowała tablet iPad, do którego media podeszły z rezerwą. Okazało się jednak, że ludzie kupili ten gadżet. Inni producenci też postawili na tablety.
- W Polsce rozwinęła się nowa dziedzina - social media marketing. Liczba polskich użytkowników Facebooka wzrosła w ciągu roku z 2 do 8 milionów.
I to raczej wszystko. Jeśli coś pominąłem, proszę o komentarz. Dodam jeszcze, że w kalendarium wykorzystałem nieco informacji z Wikipedii. Bez niej było by trudno sporządzić takie zestawienie.
-