07.10.2010

Kandydaci na prezydenta Warszawy w social media [aktualizacja]

[Uwaga! Pewne wątki są już nieaktualne - vide: koniec tekstu] Postanowiłem sprawdzić w Internecie kto walczy w wyborach o fotel prezydenta stolicy. Przy okazji, z ciekawości zacząłem śledzić kandydatów w social media. Śledzić, to może za dużo powiedziane. Przejrzałem wyniki Google, czasami "ręcznie" szukałem kont kandydatów w kilku znanych społecznościówkach. Jeśli jesteście ciekawi jak Czesław Bielecki, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Krystian Legierski, Janusz Korwin-Mikke i Wojciech Olejniczak walczą o Wasze głosy w Internecie, zapraszam do lektury tego posta. Zgadlibyście kto z nich najczęściej bloguje, a kto ma najwięcej fanów na Facebooku?

Krystian Legierski

Kandydat Zielonych 2004. Zdecydował się kandydować na prezydenta stolicy w sierpniu a zastanawiał się nad tym głośno już w lipcu. Ale Wikipedia (ostatnia aktualizacja wpisu z lipca) milczy na ten temat. Samemu kandydatowi chyba niespecjalnie zależy na prezydenturze, Google nie wskazało jego strony WWW. Na Facebooku można znaleźć dwa konta pana Legierskiego, oficjalne i prywatne. Na oficjalnym figuruje jako... kandydat Zielonych 2004 w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r...

Na stronie Zielonych 2004 jakoś nie podkreślili informacji, że ich członek kandyduje  teraz gdziekolwiek. Ale można znaleźć jego teksty mówiące co nieco o programie dla Warszawy. Legierski nie ma również oficjalnego konta na YouTube, ale można tam znaleźć jego wypowiedź o pomysłach na prezydenturę. Filmik zamieścił serwis gazeta.tv
Hanna Gronkiewicz-Waltz

Z urzędującą panią prezydent jest ten problem, że jest znanym politykiem. W Internecie informacji na jej temat bez liku. Można przeczytać o niej choćby na stronach miejskiego ratusza i w serwisach należących do gazet i czasopism. Wyników z jej nazwiskiem Google wskazało mi tyle, że się poddałem po 5  stronach przeglądania. Ale... w społecznościówkach obecność pani prezydent jest skromna.

Nie znalazłem żadnej oficjalnej strony pani Gronkiewicz-Waltz. Dziwne. Na Facebooku kandydatka na drugą kadencję ma kilka fanpage'y. Ale wszystkie stworzone dosłownie kilka dni temu, z niewielką ilością wpisów. Dwa konta są do siebie podobne i wyglądają na oficjalne. Ale czy takimi są? Nie mam pojęcia. Wy wiecie? Podaję link do tego, który ma większą liczbę fanów (287).

Na innym koncie na FB znalazłem jeszcze linki do kont pani prezydent w Blipie i w Twitterze. Oba są puste, świeżo założone. Znalazłem też świeże konto na NK. Czyżby ktoś mnie uprzedził i pozakładał konta, ale nie zdążył ich odpalić? Być może sztab kandydatki przygotowuje się dopiero do działań promocyjnych.

Wojciech Olejniczak

Kandydat SLD okazuje się być pracowitym Internautą. Wystarczy wejść na wojciecholejniczak.pl by znaleźć tam newsy (z kampanii), filmy (z kampanii) prosto z kanału na YouTube, ale też linki do bloga, mikroblogów i społecznościówek.


Bloga ma poseł do Parlamentu Europejskiego w Onecie. Przeczytacie w nim, że samochody elektryczne powinny za darmo parkować w Warszawie [A jeśli podróżuję piechotą dostanę talon na oranżadę, abym mógł się posilić, gdy mój autobus stoi w korku? - przyp. Cyfropolis]. Blog promuje też witrynę zmienimywarszawe.pl na której można zgłaszać propozycje zmian w mieście (swoją drogą fajny pomysł).
Sztab Olejniczaka jest obecny na Facebooku. Sam kandydat też tam jest, jego konto przekroczyło limit 5 tysięcy znajomych. Poza tym eurodeputowany ma konta w rozmaitych innych serwisach: na Twitterze, w salon24.pl, w mikroblogu yam.pl. Niektórych kont nie chciało już mi się zwiedzać a tym bardziej linkować., gdyż wszędzie są te same treści co na blogu głównym. [Aktualizacja: pozdrawiam osoby, które znalazły ten post na fanpage'u kandydata ;-) ]


Janusz Korwin-Kikke

A jakże, kandydata Wolności i Praworządności nikomu przedstawiać nie trzeba. Prowadzi on jeden z najbardziej popularnych blogów w Polsce! Ten blog był blogiem roku 2007 w kategorii polityka.

Korwin-Mikke ma poza tym stronę korwin-mikke.pl, która pełni kilka funkcji. Jest to typowa witryna polityka i jego ugrupowania, ale ma też zakładki: blog, wideoblog i forum. Na uwagę zasługuje głównie wideoblog na którym pojawiają się prelekcje kandydata na prezydenta na rozmaite tematy.
Janusz Korwin-Mikke ma też oficjalną stronę na Facebooku. Widać, że FB dobrze służy kampanii wyborczej, jest na niej sporo informacji o programie wyborczym. A jeszcze więcej fanów.


Czesław Bielecki

Ostatniego w tym social mediowym zestawieniu polityka - architekta znałem słabo. Stąd brało się moje przeświadczenie, że nie znajdę wielu jego śladów w sieci. A tu zaskoczenie. Co prawda kandydat od niedawna nadgania zaległości, ale wszedł w społecznościówki dość profesjonalnie. Na Facebooku zadebiutował pod koniec września.W pierwszej kolejności, gdy wpisałem nazwisko kandydata w Google, wyskoczyła mi strona jego firmy. W końcu polityk jest znanym przedsiębiorcą - architektem. Następnie trafiłem na jego ślad na FB. Na pierwszej stronie przeczytałem, że jest druga, założona przez komitet wyborczy. Potem trafiłem na niedawno założone konta na Ćwirku, a potem na kanał w YouTube. Zobaczymy jak działania pana Bieleckiego będą rozwijane. Na razie jest w porządku, ale brakuje wciąż treści.
Podsumowanie
Żadnego z kandydatów nie oceniam. Przedstawiłem pobieżnie obecność wybranych polityków w blogosferze i społecznościówkach. Co prawda na pierwsze kliknięcie myszą widać, kto jest miłośnikiem Internetu, a kto lepiej się czuje w realu. Ale do Was należy osąd. Zachęcam do pisania komentarzy.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[Aktualizacja:] Dzisiaj, tj. 10 października Polskie Stronnictwo Ludowe wystawiło swojego kandydata do rywalizacji o fotel prezydenta stolicy. Jest nim Danuta Bodzek. Niestety pani Danuta nie jest Internautką, nie widać jej w Web 2.0. Ale znając obyczaje spodziewam się, że zagości wkrótce na FB czy NK.

[Aktualizacja:] Dodano 28 października - Tuż przed wyborami sprawdzę sondaż popularności kandydatów. Następnie dokładnie prześledzę działania pierwszej trójki i opiszę je na Cyfropolis. Jeśli ktoś będzie zainteresowany takim podsumowaniem kampanii w Internecie - serdecznie zapraszam.

[Aktualizacja:] Dodano 10 listopada. - Ponieważ wielu z Was zagląda tutaj chcąc poznać kandydatów na urząd prezydenta miasta, publikuję ostateczną listę zatwierdzoną przez PKW na początku listopada: Bielecki, Bodzek, Fydrych, Gronkiewicz-Waltz, Korwin-Mikke, Munio, Olejniczak, Skulski, Stachoń, Szeremietiew.

Jeśli spodobał Ci się ten post z pewnością zainteresuję Cię również wpis bardziej aktualny:
*
*

8 komentarzy:

 1. Anonimowy10/16/2010

  Bardzo fajny artykuł! Ja też się przyglądam kampaniom internetowym, bo są one wśród polityków stosunkowo nową formą promocji. Autor nie wspomniał o Pani Munio, która też ma swój profil na fb. Jednak pośród tych kandydatów najaktywniejszy jest zdecydowanie Olejniczak. Nie jestem miłośnikiem czytania blogów, ale jego interaktywna strona to coś nowego i godnego zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, nie wspomniałem o p. Munio. Nie wspomniałem też o Piotrze Strzęboszu i Romualdzie Szeremietiewie. Wybrałem kandydatów w sposób subiektywny - nazwiska znane z "dużej" polityki, osoby, które mają realne szanse w wyborach i osoby charakterystyczne, które szans nie mają ale są z różnych względów rozpoznawalne i blogują.

  Chętnie przeczytałbym podobne zestawienia e-kandydatów z innych miast. Zachęcam do ich wykonania. Jeśli takie powstały proszę o linka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przez te kilka dni "Like Page" Pani Prezydent ładnie się rozwinął ;)do 1400 fanów, ale prowadzenie mizerne.Blip i Twitter nadal kiepściutko. Dodatkowo zastanawia mnie sposób prowadzenia tych kont, Pani Prezydent "pisze" raz w 1 a raz w 3 osobie...jakieś rozdwojenie?

  OdpowiedzUsuń
 4. @Joanna - też widziałem przechodzenie z 1 na 3 osobę ;) BTW, pani prezydent dopiero co uruchomiła swoją stronę gronkiewicz.pl Dużo się dzieje, aż trudno nadążyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy10/20/2010

  No może Pani HGW wyczuła zagrożenie, bo kontrkandydaci już od jakiegoś czasu są aktywni;) Oj zdecydowanie wyczuwam tu próbę nadrobienia zaległości, bo już nawet liczba fanów na FB się powiększa. Wszedłem na stronę, ale powiem kolokwialnie "nie powaliła" mnie. W porównaniu z http://zmienimywarszawe.pl/ Olejniczaka wypada dość słabo, bo ma charakter jedynie informacyjny (oprócz ankiety, która jest ewidentną kopią tej ze strony Olejniczaka). Oj dzieje się! Dzieje:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Proszę nie zamieszczać reklam czasopism ani innych produktów. Linki do tekstów jeszcze przejdą, jeśli teksty są interesujące ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy6/02/2013

  DO RADNEGO MOKOTOWA KRYSTIANA LEGIERSKIEGO ZASIADAJACEGO W RADZIE WARSZAWY Z PARTII ZIELONYCH.. KRYSTIAN LEGIERKI ODDAJ MOJE PIENIĄDZE ZAINWESTOWANE PRZEZE MNIE KLUB M25 NA MIŃSKIEJ W WARSZAWIE. WZIĄŁEM POŻYCZKĘ BANKOWĄ POD ZASTAW MOICH MIESZKAŃ,INWESTUJĄC JE W KLUB M25,TAKŻE I SWOJĄ CIĘŻKĄ PRACĘ FIZYCZNĄ. PO ZAINWESTOWANIU JUŻ WRZYSTKICH MOICH PIENIĘDZY ,LEGIERSKI MÓJ PRAWNY WSPÓLNIK ZA POMOCĄ SWOICH GORYLI I KRUCZKÓW PRAWNYCH,USUNĄ MNIE SIŁĄ ZE SPÓŁKI,BEZ GROSZA ZWROTU MOICH WKŁADÓW FINANSOWYCH.OBECNIE JESTEM CZŁOWIEKIEM BEZDOMNYM ,ZRUJNOWANYM PSYCHICZNIE I BEZ ŚRODKÓW DO ŻYCIA I Z DŁUGAMI . OBDUKCJE LEKARZA SĄDOWEGO ZAGINEŁY W SĄDZIE. CZY BĘDĄC BYŁYM WYCHOWANKIEM DOMU DZIECKA,MAM JAKĄKOLWIEK SZANSĘ W WALCE Z PRAWNIKIEM KRYSTIANEM LEGIERSKIM,KTÓRY MA ZNAJOMOŚCI WE WSZELKICH INSTYTUCJACH PRAWA?! CZY TAKA OSOBA JAK LEGIERSKI POWINNA SPRAWIAĆ FUNKCJE SPOŁECZNE? CZY LUDZIE KTÓRYM JEST CIĘŻKO UDOWODNIĆ ICH ZŁO,DALEJ BĘDĄ KORZYSTAĆ Z OWOCÓW NIEPRAWOŚCI KTÓRE POPEŁNILI?WESZŁA NOWA USTAWA O NĘKANIU. CZY TO JEST NĘKANIE,CZY MOJE WOŁANIE O POMOC? DLA KAŻDEGO TO COŚ INNEGO ZNACZY. WSZYSTKO ZALEŻY OD TEGO JAKĄ MASZ POZYCJĘ SPOŁECZNĄ. KRYSTIAN LEGIERSKI ILE BĘDZIE JESZCZE OFIAR?! Podp. Mariusz Cechowski

  OdpowiedzUsuń