15.11.2010

Facebook integruje elektroniczną komunikację!

To nie będzie "Gmail killer", e-mail będzie jedną z form komunikacji w tworzonym systemie - poinformowali przedstawiciele Facebooka podczas konferencji prasowej transmitowanej na żywo. I dodali, że system komunikacyjny będzie integrował pocztę e-mail, komunikator internetowy (np. GG, IQ), dotychczasowy system wiadomości na Facebooku, czat oraz SMS. Użytkownicy systemu będą mogli komunikować się niezależnie od platform z jakich korzystają a wiadomości będą docierały do adresatów w czasie rzeczywistym. Wszystko to ma się odbywać przy użyciu jednego adresu na fb.com

Według Marka Zuckerberga aktualnie 350 mln ludzi korzysta regularnie z wiadomości prywatnych na Facebooku. W sumie, biorąc pod uwagę wiadomości oraz inne formy komunikacji w serwisie (m.in. tablica, czat itd.) dziennie wysyłanych jest 4 miliardy informacji. Przyrost  liczby wysyłanych i odbieranych informacji spowodował, że inżynierowie serwisu skupili się na budowie nowego systemu, który rozwinie, a może zrewolucjonizuje komunikację elektroniczną.

- Moja mama ma konto na FB ponieważ mnie kocha. Ale korzysta głównie z e-maili. Tak robi wiele osób. Postanowiliśmy stworzyć system, który zadowoli wszystkich niezależnie z jakich urządzeń i aplikacji korzystają - mówi Andrew Bosworth, szef zespołu inżynierów Facebooka.

System opera się na trzech założeniach:
  • Integracja. System powiąże różne formy komunikacji (czat, SMS, e-mail itd.).
  • Historia. System zintegruje historię wszystkich elektronicznych rozmów, niezależnie od narzędzi do komunikacji. Będzie można w każdej chwili sprawdzić kiedy, z kim i o czym rozmawialiśmy.
  • Skrzynka społecznościowa. Wiadomości będzie można filtrować i nadawać im priorytety. Pojawi się skrzynka z wiadomości od bliskich znajomych, przyjaciół i rodziny. Będzie osobna skrzynka od osób mniej istotnych, do której użytkownik będzie zaglądał np. raz w tygodniu. I będzie skrzynka "junk mail" dla wiadomości niechcianych, od osób, z którymi nie chcemy mieć kontaktu.

 W przypadku ostatniego założenia - "social inbox" - twórcy systemu mówią, że sposobem na radzenie sobie z niechcianymi wiadomościami są tzw. białe listy, jednak ludzie ich nie tworzą. Dlatego w systemie Facebooka skrzynki będą domyślnie tworzone na podstawie analizy bieżącej komunikacji.

Do stworzenia systemu FB od dawna się przygotowywał. Zainwestował w data center, zatrudnił specjalistów i technologie.

System będzie zarabiał na reklamach. Zostanie uruchomiony za kilka miesięcy. Aktualnie można o nim poczytać oraz wystąpić o zaproszenie do testowania usługi na stronie www.facebook.com/about/messages

- Poczekamy jakiś czas, aż użytkownicy przyzwyczają się do nowego narzędzia i powiedzą, że jest łatwy i pomocny. Bo taki jest nasz główny cel, dostarczyć prosty i szybki sposób komunikacji - dodaje Zuckerberg.

[Post powstawał na szybko podczas trwania konferencji Facebooka. Wkrótce na Cyfropolis będzie więcej szczegółów o systemie].
-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz