13.11.2010

Wikipedia ponownie prosi o wsparcie finansowe

Gdy wyświetlimy którąś stronę w Wikipedii powita nas banner zachęcający do przeczytania osobistego apelu Jimmy'ego Wales'a, założyciela serwisu. Wales prosi w nim o dotacje na utrzymanie Wiki w kwocie co najmniej 20 dolarów. Obok widzimy gotowy formularz do wykonania elektronicznego przelewu. Nie macie deja vu? Ja tak. W 2008 roku Wales już poprosił o datki. Wówczas udało się fundacji zarządzającej encyklopedią zebrać ponad 6 mln USD i uratować witrynę. Czy prośba o pieniądze na stałe wpisała się w działalność Wikipedii? Tego nie wiem, nie znalazłem na jej stronach (także na blogu) żadnych dodatkowych informacji. Fundacja nie prezentuje także raportu finansowego za 2010 r.

Ciekawe jak się losy Wiki potoczą. Na razie publikuję spolszczoną przeze mnie odezwę Wales'a do Internautów:
Mam wiele zabawnych wspomnień sprzed 10 lat, kiedy opowiadałem ludziom o projekcie Wikipedii.

Niektórzy byli sceptyczni wobec pomysłu, aby ochotnicy z całego świata stworzyli wiarygodną platformę z zakresu wiedzy - wszystko podporządkowane jednemu celowi - dzieleniu się tą wiedzą.

Bez reklam, bez ustaleń.

Teraz, dekadę po założeniu serwisu prawie 400 milionów ludzi korzysta każdego miesiąca z Wikipedii i jej siostrzanych stron - to prawie jedna trzecia świata podłączonego do Internetu.

Wikipedią jest piątą, najbardziej popularną witryną na świecie. Ale Wikipedia to nie komercyjna strona WWW. To kreatywność wspólnoty przekładana na treści przez ochotników. Jesteście częścią naszej wspólnoty. A ja dziś piszę, by prosić was o ochronę i utrzymanie Wikipedii.

Razem może utrzymać ją darmową i bez reklam. Możemy utrzymać ją otwartą - możecie wykorzystywać informacje z niej jak tylko zechcecie. Możemy utrzymać jej rozwój - swobodnie rozprzestrzenianiać wiedzę i angażować współuczestników tego procesu.

Każdego roku pozwalamy sobie prosić was i wszytkich członków wspólnoty Wikimedia o pomoc dla podtrzymania naszego przedsiębiorstwa poprzez skromną dotację w wysokości 20, 30, 50 dolarów lub więcej.

Jeśli uważasz Wikipedię za cenne źródło informacji i inspiracji, mam nadzieję, że zdecydujesz się na działanie już teraz.

Najlepszego,

Jimmy Wales

Założyciel Wikipedii.

P.S. Wikpedia to siła ludzi jak my, zdolnych do niezwykłych rzeczy. Ludzie tacy jak my piszą Wikipedię, cały świat w jednym czasie. Ludzie jak my finansują witrynę, wszyscy jednocześnie. To dowodzi, że potencjał naszej współnoty może zmieniać świat.
*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz