11.01.2010

Intel sprzedaje aplikacje do netbooków

Po sukcesie iTunes AppStore czyli sklepu z aplikacjami do urządzęń z jabłkiem nadeszła moda na zakładanie podobnych e-commerce'ów. Podczas targów CES w Las Vegas otwarcie app - shop'u ogłosił Intel. Sklep intela znajdziecie pod adresem www.intelappup.com Na razie to wersja beta intenetowego centrum AppUp w którym jest m.in. sklep.

A co na jego półkach? Oprogramowanie do netbooków, czyli sprzętowego przeboju roku 2009. Aplikacje można pobierać za darmo do netbooków z Windowsem i open source'owym systemem Moblin, czyli (oczywiście) do netbooków z procesorami Intela. W przyszłości firma zamierza rozszerzyć bazę aplikacji, tak by przyciągnąć do sklepu właścicieli różnych urządzeń przenośnych.

Trzeba uznać posunięcie Intela za interesującą inicjatywę. Zwłaszcza że AppUp tworzony jest razem z patnerami: Acer, Asus, Dell i Samsung.

Kiedy czytam doniesienia o rozwijającym się rynku netbooków i aplikacji do nich mam chęć kupić taki gadżet. I pewnie za jakiś czas kupię. Tylko mam przy tym wrażenie, że sprzęt ten na razie nie jest dla nas, Polaków. Ideą netbooka jest mobilność. A mobilny Internet w naszym kraju dopiero raczkuje. Nie podoba mi się oferta operatorów komórkowych, jest po prostu wciąż za droga w porównaniu z szerokopasmowych netem po kablu.

I druga sprawa: nasi Internauci są przyzwyczajeni do darmowych aplikacji, jeśli nie pirackich to open source. A sklepy jak uruchamiany AppUp będą bazowały głównie na komercyjnym oprogramowaniu. Darmowe będzie tylko dodatkiem. Ale cóż, pożyjemy, zobaczymy. Temat do przemyślenia, także dla ewentualnych, polskich e-sprzedawców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz