29.01.2010

Oracle udostępni biurowe aplikacje on-line

W środę równocześnie z pokazem tabletu Apple odbywała się w Kalifornii impreza Oracle poświęcona akwizycji Sun Microsystems. Obejrzałem wystąpienia szefów korporacji on-line [jak oni robią taką płynną transmisję bez zakłóceń??], w tym przemówienie bohatera dziwnej "afery sercowej" Charlesa Philips'a, i powiem szczerze, że były tradycyjnie nudne. Ale dowiedzieliśmy się o kilku istotnych sprawach.

Dzięki przejęciu Sun'a korporacja Larry'ego Ellisona stała się chyba największym aktualnie multidostawcą IT dla biznesu. Może zaoferować sprzęt, bazy danych, infrastrukturę, middleware i aplikacje. Aktualnie firma skupia się na zintegrowaniu systemów własnych z systemami Sun Microsystems. I zamierza w związku z fuzją zwolnić 2 tysiące osób oraz zatrudnić tyle samo (inżynierów i sprzedawców). Ale mnie zaciekawiła inna nowinka. Mianowicie pracują nad pakietem aplikacji webowych Orace Cloud Office.

Oracle Cloud Office ma być pakietem oprogramowania biurowego dostępnym on-line. Powstanie na bazie aplikacji rozwijanych przez Sun w ramach Open.ffice.org To ciekawostka, gdyż teraz obserwujemy wysyp on-line'owych office'ów o czym pisałem w poście "Początek końca programów na dysku". Mamy m.in. Google Docs, aplikacje Zoho, chińskie aplikacje marki Evermore Software (wersja beta), a przygotowują aplikacje webowe firmy Adobe (dziś jest dostępny Photoshop), IBM, którego darmowy pakiet biurowy IBM Lotus Symphony można ściągnąć całkiem za darmo, oraz Microsoft.

Korporoacja Billa Gates'a ostatnio poinformowała, że nie wyrobi się z Web Applications 2010 w 2010 roku ale w roku przyszłym pakiet webowy powinien być gotowy. Jak miło, prawda? Ciekawych czasów się doczekaliśmy, nie musimy płacić już za programy biurowe. Ciekawe czym to było spowodowane. Być może Open Office nieco się do tego przyczynił, ale nie wiem w jakim stopniu.

Właśnie naszedł mnie pomysł by przetestować darmowe, dyskowe i przeglądarkowe programy biurowe. Zrobię to w wolnym czasie a wyniki poznacie na blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz