17.12.2009

Ericsson: Polacy nie chcą mobilnej TV

Wyniki badań wykonanych przez Ericsson Consumer Lab wskazują to, co wiedziałem już wcześniej - wcale nie pragniemy mobilnej telewizji. Zainteresowanie tą usługą spadło z 17 proc. w 2006 roku do 12 proc. w roku 2009. Ericsson uważa, że spadek spowodowany jest zwlekaniem z uruchomieniem mobilnej TV. Ja uważam, że spadek jest niewielki a samo zainteresowanie od początku było słabe.


Mobilna telewizja najbardziej zaciekawiła osoby młode, mieszkające w większych miastach, wiodące aktywny tryb życia. 44 proc. badanych zainteresowanych korzystaniem z mobilnej telewizji chciałoby oglądać głównie serwisy informacyjne oraz kanały muzyczne. Kolejne 34 proc. użytkowników komórek zadeklarowało chęć oglądania filmów, a 31 proc. jest zainteresowanych relacjami sportowymi.

Duża część respondentów Ericsson Consumer Lab oczekuje, że operator umożliwi im bezpłatne oglądanie mobilnej telewizji przez określony okres testowy. Na taką promocję najbardziej liczą „eksperymentatorzy” (20 proc.) oraz „profesjonaliści” (16 proc.) [Te epitety w cudzysłowie widnieją w materiałach Ericssona - przyp. Cyfropolis].

Badania odbyły się w okresie marzec - maj 2009 roku. Przeprowadzono 1500 wywiadów, które objęły osoby między 15 a 69 rokiem życia. Źródłem danych są ankiety bezpośrednie i internetowe w rozkładzie po 50 proc. Badania są reprezentatywne dla 28 mln Polaków. Poprzednie badania rynku telekomunikacyjnego w Polsce Ericsson Consumer Lab przeprowadził w 2006 roku.

Laboratorium Ericcsona przeprowadziło sondaż ponieważ firma ma w ofercie infrastrukturę dla mobilnej TV. Wdrożyła już swoje platformy videostreamingowe w Polkomtelu (Plus) i PTC (Era).

Mój komentarz do wyników badania: Próby wprowadzenia nowej usługi jaką jest mobilna TV są bez sensu, bo nie wynikają z potrzeb użytkowników telefonów ale z chęci zarobienia przez operatorów i redakcje mobilnych telewizji. Nie rozumiem dlaczego muszą powstać całkiem nowe stacje aby nadawać program w komórkach. Nie wiem po co ta cała nowa infrastruktura i rezerwowanie pasma na mobilną TV. Przecież już od dawna mogę oglądać TV w Orange. Jakość transmisji jest bardzo dobra. Jedyną barierą jest dla mnie cena za dostęp do netu w telefonie. Płacić 1 zł za minutę oglądania TVN24 w komórce? Wariactwo. Można co prawda za 19 zł wykupić w Orange pakiet TV a w nim są: TVN24, TVN Meteo, Fashion TV, BBC World i kilka innych kanałów. Ale po co? Płacę za telewizję satelitarną 120 zł na miesiąc, mam telewizor 42-calowy, więc po co mi jeszcze płacić za TV w telefonie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz