16.12.2009

Ruch będzie sprzedawać e-prasówkę

 Znalazłem na stronach "Rzeczpospolitej" artykuł pt. "Rośnie oferta gazet w Internecie". Jest w nim informacja o tym, że spółka Ruch chce uruchomić portal na którym będą udostępniane płatne artykuły prasowe w formacie PDF. I będzie je można czytać na komputerach i smartfonach.


"(...) Portal ma być alternatywą dla elektronicznych e-wydań prasy, które się w Polsce słabo sprawdzają. Ma go wyróżniać oferowanie artykułów w pakietach tematycznych. Według Macieja Hoffmana, dyrektora Izby Wydawców Prasy, projekt Ruchu to jednak coś innego niż klasyczne e-wydanie, które jest odwzorowaniem papierowej gazety. – Projekt iRuch dotyczy zrobienia prasówki tematycznej dla ludzi, których nie interesuje cała gazeta, a jedynie teksty na wybrane tematy – zauważa."

Jeśli dobrze zrozumiałem Ruch planuje zrobić portal z e-prasówką. To dobry pomysł. Są firmy, które dla klientów świadczą podobne usługi - przygotowują codzienny przegląd prasy, wyławiając artykuły o konkretnych branżach. Teraz prawdopodobnie powstanie serwis dla Kowalskiego, który za określoną kwotę będzie mógł się z taką prasówką zapoznać. Ok. Tylko nie rozumiem formatu PDF. Moim zdaniem PDF-y są bardzo niewygodne, wymagają ręcznego przesuwania stron oraz powiększania, zmniejszania widoku strony. To format "martwy", który nie dostosowuje się automatycznie do rozmiaru okna w którym jest wyświetlany. Nie cierpię PDF-ów i gdy muszę przeczytać kilkanaście stron w takim pliku wolę je sobie wydrukować. Czy wygodnie będzie czytać prasówkę z PDF-em w smartfonie? Wątpię.

Autorka artykułu słusznie zauważyła, że konkurent Ruchu, spółka Kolporter uruchomiła system eClicto, który w przyszłości będzie oferował e-gazety na e-readery. Jestem ciekaw czy będą one w formacie ePUB (jak e-booki) czy w jakimś innym. W każdym razie Kolporter też powinien stworzyć codzienną e-prasówkę. Może to być ciekawy dodatek dla e-booków i e-gazet, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dostaliby przegląd artykułów do przeczytania podczas przerwy na kawę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz