26.12.2009

Najważniejsze wydarzenia IT w 2009 roku


Koniec roku to okazja do podsumowania trendów, technologii, narzędzi informatycznych, które w ciągu 12 miesięcy wywarły wpływ na nasz sposób pracy, komunikacji czy spędzania wolnego czasu.

Po krótkim zastanowieniu wybrałem 9 wydarzeń. Nie wszystkie z nich odbiły się większym echem w mediach i w blogosferze. Ale w mojej ocenie zasługują na wyróżnienie, ponieważ ich wpływ i znaczenie zaobserwujemy w ciągu kilku najbliższych lat.

E-readery 

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój e-reader mają”.
– Można śmiało trawestować słowa Mikołaja Reja, ponieważ doczekaliśmy się pierwszego w naszym kraju e-readera a właściwie całego systemu sprzedaży e-booków z czytnikiem w technologii e-Ink. Firma Kolporter uruchomiła system eClicto.

Dzięki powstaniu eClicto nie musimy teraz z zazdrością słuchać doniesień zza Oceanu o rosnącej popularności czytników i wzroście sprzedaży e-booków w egzotycznych dla nas księgarniach Amazon i Barnes & Noble.
eClicto oczywiście nie dorównuje amerykańskim sklepom w ilości oferowanych e-booków, ale właśnie projekt Kolportera czyni wiosnę w krajowym e-czytelnictwie.

iPhone killers
   
Po pojawieniu się na rynku iPhone’a producenci słuchawek zaczęli tworzyć modele, które mogą konkurować z urządzeniem marki Apple. Dzięki temu nowe telefony mają duży, dotykowy ekran, moduł GPS i zachęcają nas do korzystania z Internetu np. z Youtube i Facebooka.Dodawanie nowych funkcji do komórek skutkuje zacieraniem się różnic między telefonem, PDA i smartphone’em. Zaś dzięki dużemu wyborowi słuchawek spadają ceny urządzeń. Tendencja ta była szczególnie widoczna w mijającym roku.

Nowe OS-y

Apple rozpoczął sprzedaż systemu Mac OS X Snow Leopard 28 sierpnia. Premiera Windows 7 miała miejsce 22 października. Chociaż oba systemy nie spowodują rewolucji w naszej komunikacji z komputerami to staną się w najbliższych latach wiodącymi platformami, także w netbookach i urządzeniach mobilnych. Warto przy okazji zwrócić uwagę na nowe technologie w OS-ach jak Windows touch czy Grand Central Dispatch (w Snow Leopard).

W 2009 r. Google zapowiedział wprowadzenie własnego mini OS-a dla netbooków opartego o aplikacje webowe, przede wszystkim o przeglądarkę Chrome. W 2010 r. okaże się, czy system zostanie zaakceptowany przez użytkowników.

Kryzys w branży

Chociaż na początku 2009 r. wydawało się, że recesja nie dotkanie branży komputerowej, jej skutki odczuli prawie wszyscy a szczególnie dostawcy sprzętu. Według analityków IDC w trzecim kwartale sprzedaż komputerów spadła o 18 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2008 roku. Według prognoz najgorsze już mamy za sobą, może być tylko lepiej.

Bing

Słyszeliśmy o kilku projektach, które miały zaowocować powstaniem wyszukiwarki internetowej alternatywnej dla Google. Komisja Europejska wspierała projekt Theseus, a Stanach uruchomiono wyszukiwarkę Hakia.

Ale dopiero Bing, uruchomioną 3 czerwca 2009 r. wyszukwiarkę Microsoftu można uznać za realnego konkurenta dla potentata z Mountain View. Bing był początkowo częścią portalu MSN a później częścią Windows Live. Aktualnie jest samodzielną wyszukiwarką, ale także – jak twierdzą jej twórcy - silnikiem decyzyjnym, ponieważ zawiera funkcje pozwalające podejmować decyzje np. dotyczące e-zakupów.Na internetowej „bitwie” Google i Microsoftu skorzystamy najbardziej my – Internauci. Można się spodziewać, że obie firmy będą się prześcigały się w tworzeniu coraz lepszych, nowatorskich funkcji wyszukiwarek.

Na razie Bing zostało przeze mnie tu odnotowane na wyrost. Wiele witryn nie  jest jeszcze przez MS zindeksowanych. Nie znajdziecie w wyszukiwarce np. cyfropolis.blogspot.com, chociaż wysłałem do MS powiadomienie o istnieniu tego bloga.

Mikrobloging


Chociaż mikroblogowanie zdobyło już grono entuzjastów i przyzwyczailiśmy się korzystać z Twittera, Blipa czy Flakera wprowadzenie Śledzika w Naszej Klasie wywołało falę sprzeciwu użytkowników serwisu.

Można jedynie spekulować, jakie były przyczyny szalenie negatywnych reakcji użytkowników Naszej Klasy. Moim zdaniem wynikały one m.in. z braku świadomości polskich Internautów, co do korzyści z twittowania.

Aktualnie Śledzik zadomowił się w serwisie i jest tolerowany, jeśli nie coraz chętniej wykorzystywany. Dlatego dopiero rok 2009 uważam za okres, kiedy Polacy zaczęli się powoli przekonywać się do mikroblogów.

Facebook

W mijającym roku liczba użytkowników serwisu wyniosła 350 milionów. Dwa miliony spośród nich założyli polscy użytkownicy. Pomimo monopolu Naszej Klasy i popularności rodzimych serwisów społecznościowych (np. grono.net, Goldenline) Facebook staje u nas się coraz bardziej popularny. Ten trend będzie się umacniał, zwłaszcza, że rodzime serwisy kopiują wiele funkcji (np. wspomniany Śledzik) właśnie z Facebooka.

Green IT

Dostawcy sprzętu elektronicznego od dawna starają się by ich produkty były pro ekologiczne, energooszczędne. W 2009 r. dodatkowo rozpoczęła się mała rewolucja w sprzęcie oświetleniowym. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej z rynku są wycofywane żarówki z żarnikiem. W ich zastępstwie będziemy stosować świetlówki kompaktowe oraz lampy z diodami LED.

Prognozuję, że nowe przepisy dotyczące oszczędzania energii zwiększą popularność telewizorów i monitorów z diodami LED. Samsung wręcz zapowiedział rozwój technologii LED przy jednoczesnym wstrzymaniu prac nad technologią OLED wykorzystującą organiczne diody emitujące własne światło. To oświadczenie Koreańczyków będzie znamienne dla całego rynku wyświetlaczy.

Netbooki
                  
W 2009 r. słowo netbook zrobiło oszałamiającą karierę. Na razie tylko słowo. Według szacunków IDC sprzedaż małych przenośnych komputerów służących głównie do surfowania po Internecie jest nadal mniejsza niż sprzedaż laptopów i desktopów, ale jest tylko kwestią czasu, gdy te proporcje zostaną odwrócone.Polacy traktują komputery jako urządzenia uniwersalne, służące do pracy i rozrywki. Jednak patrząc jak zmienia się nasz sposób spędzenia czasu i komunikacji (więcej czasu spędzamy w Internecie a mniej przy komputerze off-line) oraz biorąc pod uwagę bogacenie się społeczeństwa, netbooki będą zyskiwać na popularności. Na razie jeszcze inwestujemy w komputery, z których może korzystać cała rodzina.

2 komentarze:

  1. Anonimowy1/12/2010

    "Nowe OS-y" i "Netbooki" wzajemnie się wykluczają. Twierdzenie, że systemy Windows będą wiodły prym na rynku urządzeń mobilnych to spora przesada zważywszy na wzrastającą popularność Androida i ChromeOS. Ten drugi zwrócił uwagę IBM na internetowe systemy operacyjne np. EyeOS.

    OdpowiedzUsuń
  2. Popełniłem błąd. Faktycznie, netbooki pomagają w rozwoju innych niż Microsoftowych systemów. Rośnie popularność np. systemu Moblin - jeszcze mało znanego, ale powinniśmy się mu przyjrzeć. Producenci hardware'u jak wspomniany IBM są zainteresowani wieloma platformami - HP przygotowuje tablety pod Linuksa i Androida. Jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia. Rozwój OS-ów to kolejny trend minionego roku.

    OdpowiedzUsuń