16.12.2009

Rosjanie inwestują w gry Mafia Wars i Farm Ville

Rosyjska firma DST (Digital Sky Technologies) kupiła za 180 mln USD udziały w kalifornijskiej spółce Zynga, znanej z produkcji popularnych gier przeglądarkowych jak Farm Ville i Mafia Wars. Rosjanie z DST są właścicielami Naszej Klasy oraz zainwestowali 200 mln USD w Facebooka.

O inwestycji DST w Zynga poinformował "The New York Times". Dziennik przypomina, że gry przeglądarkowe firmy Zynga są bardzo popularne na Facebooku i MySpace. Ich właściciel zarabia na mikropłatnościach w sprzedaży dodatków, które pomagają graczom w rozwoju, np. ekwipunku w Mafia Wars czy paliwa dla ciągnika w Farm Ville.

DST wzbudza kontrowersje, ponieważ jej udziałowcem jest rosyjski oligarcha Aliszer Usmanow, który przed inwestycjami w przedsiębiorstwa telekomunikacyjne i internetowe był powiązany z Gazpromem, zajmował się wydobyciem diamentów a także chciał kupić angielski klub piłkarski Arsenal. W jego przeszłości jest sporo luk i przedsięwzięć budzących niepewność co do ich legalności. Więcej o tym biznesmenie, jednym z najbogatszych ludzi na Świecie można przeczytać w Wikipedii.

[Aktualizacja: luty 2010 r.] O tym, na jakie cele Zynga przeznacza środki rosyjskiego inwestora oraz o biznesie "social games" napisałem w poście Jak zostać milionerem? (...)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz